Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Marcin Połomski: Miasto czeka sporo pracy. Termin likwidacji kopalni nieunikniony [WYWIAD]

W Rydułtowach planowanych jest sporo inwestycji i prac, a na część z nich pozyskano środki z funduszy norweskich. Miasto staje też przed tematem transformacji terenów górniczych. O tym, co czeka Rydułtowy rozmawiamy z burmistrzem Marcinem Połomskim. 

Marcin Połomski: Miasto czeka sporo pracy. Termin likwidacji kopalni nieunikniony [WYWIAD]
Burmistrz Marcin Połomski nie kryje zadowolenia z tego, że miastu udało się porozumieć z SRK w sprawie terenu przy szybie Leon III, a plany założone w programie „Rozwój Lokalny” powoli można realizować.

Marcin Połomski: Miasto czeka sporo pracy. Termin likwidacji kopalni nieunikniony [WYWIAD]

Szymon Kamczyk. Zacznijmy od ostatnich pozytywnych wiadomości. Miasto w grudniu przejęło od Spółki Restrukturyzacji Kopalń teren wokół szybu Leon III. Jaki macie plan na to miejsce?

Marcin Połomski. Tereny, które przejęliśmy przy szybie Leon III są w naszej ocenie bardzo ważne dla miasta, bo położone są w samym centrum. Chcemy dokładnie czuwać nad tym, co ma tam powstać. Stąd wszystkie nasze starania o to, aby miasto stało się użytkownikiem wieczystym tych terenów, a w dalszej kolejności właścicielem, o co będziemy zabiegać. To proces długi i skomplikowany, ale już możemy planować zagospodarowanie tych terenów. Staraliśmy się o tzw. holzplatz, jako miejsce powstania osiedla mieszkaniowego, co związane jest z programem rządowym Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. Miasto Rydułtowy wraz z innymi gminami i Krajowym Zasobem Nieruchomości założyło spółkę SIM Śląsk Południe, która będzie w przyszłości realizować budowę tego osiedla. 

Domyślam się, że centralne położenie tego placu jest kluczowe dla zbudowania tam mieszkań?

To miejsce bardzo atrakcyjne pod kątem zabudowy mieszkaniowej, bo już znajduje się wśród zabudowy wielorodzinnej i jednorodzinnej. Wokół, w najbliższym sąsiedztwie znajdują się tereny rekreacyjne, a także centrum miasta. Blisko będzie położone też centrum przesiadkowe z linią kolejową, dlatego uważamy, że to idealne miejsce na stworzenie mieszkań. 

Obok placu znajdują się także budynki…

Część południowa tego terenu, na której dzisiaj znajduje się zabudowa kubaturowa i sam szyb, to miejsce, które chcemy przeznaczyć pod działalność gospodarczą i rozwój przedsiębiorczości – Inkubator Przedsiębiorczości. To również jest związane z transformacją górniczą, która procedowana jest od 2020 roku i cały czas mamy ten temat z tyłu głowy. Polska i Śląsk się do tego przygotowują, a Rydułtowy tym bardziej. Nawet nasz projekt „Rozwój Lokalny” w ramach funduszy norweskich, gdzie staraliśmy się o duże środki, skupiony jest na wspomnianym terenie. Obejmuje właśnie centrum przesiadkowe, gdzie będzie można przesiąść się z samochodu czy roweru do pociągu lub autobusu i korzystać z tych środków transportu publicznego. 

Spotykam się z głosami, że po co w Rydułtowach centrum przesiadkowe, przecież to nie jakieś wielkie miasto. Jak ono ma wyglądać?

Wielu myśli, że to będzie obiekt o dużej kubaturze, bo termin „centrum przesiadkowe” może nasuwać takie skojarzenia. To jednak będzie miejsce, gdzie będzie można zmienić środek transportu na inny, ale nie będzie związane z wielkimi obiektami. To ma być miejsce na miarę Rydułtów, czyli mały obiekt z toaletami, możliwością ustawienia biletomatów oraz niewielką poczekalnią. Będzie też stacja ładowania samochodów elektrycznych, wiata rowerowa, a także parking dla samochodów. Jesteśmy po rozmowach z PKP, które będą konsultować z nami różne rozwiązania, m.in. zabezpieczenie przeciwpożarowe tunelu. 

Ale to jeszcze nie wszystkie pomysły, biorąc pod uwagę fundusze norweskie?

Będziemy także w ramach programu „Rozwój Lokalny” budować strzelnicę na terenach szybu Leon III. Szukamy dziś odpowiedniej nazwy dla tego obszaru, bo dziś już trudno mówić, że to teren SRK. W tym miejscu będzie znajdować się strzelnica, a także poprawimy komunikację, czyli poprowadzimy drogę, łączącą dworzec kolejowy z ul. A. Mickiewicza. Dojazd do dworca nie będzie więc już ślepą drogą. To również odpowiedź na głosy mieszkańców, którzy sugerowali, że przychodząc pieszo lub rowerem z Osiedla Orłowiec przez tunel, chcieliby móc bezpiecznie przejść do dworca kolejowego. 

Samo pozyskanie środków na „Rozwój Lokalny” było okupione miesiącami pracy wszystkich urzędników, a przed wami kolejne miesiące, aby te pieniądze dobrze wykorzystać. Do kiedy miasto musi wykorzystać pieniądze?

Cieszymy się, że te środki zostały nam przyznane, natomiast czeka nas teraz najcięższa praca, czyli realizacja wszystkich pomysłów. Musimy zmieścić się w budżecie, który planowany był w 2020 roku, a już wiemy, że w 2021 nastąpił znaczny wzrost cen. Pula środków się nie zwiększy, więc wymaga to odpowiedniego planowania, by zmieścić się w tych widełkach, a będzie to trudne. Horyzont czasowy tych podstawowych zadań w ramach programu to kwiecień roku 2024. Część zadań, które wskazywaliśmy jako dodatkowe, a na które też będziemy szukać innych źródeł finansowania, będzie uzależnione od programów do których będziemy startować po pieniądze zewnętrzne. Sam projekt „Rozwój Lokalny” i zaplanowana w nim ścieżka rozwoju to plan do 2030 roku. Dokument ten będzie jednak modyfikowany, aby dostosować go do bieżących potrzeb. 

Rydułtowy są w lepszej sytuacji niż np. Pszów, bo macie możliwość przygotowania się do zniknięcia zakładu górniczego. Czy głównym kierunkiem transformacji będzie przyciąganie do miasta biznesu, a tym samym miejsc pracy?

Korzystamy z doświadczeń sąsiadów z Pszowa, którzy borykają się dzisiaj z dużymi problemami, bo zostali postawieni przed faktem likwidacji kopalni. Do nas te efekty mogą dotrzeć później, więc korzystamy z możliwości przygotowania się do tego. Nie mamy jednak pewności, czy kopalnia zniknie w roku 2043, czy może szybciej. Te procesy mogą się przyspieszyć, ale już wiemy, że chcemy i musimy postawić na rozwój przedsiębiorczości. Jeśli chcemy, aby miasto się rozwijało, musimy mieć regularne wpływy do budżetu, a one są generowane przez pracujących mieszkańców i działalność gospodarczą. Część zadań w ramach „Rozwoju Lokalnego” jest zaplanowana pod rozwój terenów dla biznesu. Sam teren Leon III to już możliwość rozwoju działalności gospodarczej. Centrum miasta to też kopalnia i hałda. Nie mamy tu na razie możliwości ruchu, bo zakład działa. Chcemy się przygotować do tego, że kiedy zapadnie decyzja o likwidacji zakładu, będziemy mieć kilka scenariuszy na nasze działanie. Rynek jest na tyle nieprzewidywalny, że nie możemy dzisiaj zaplanować umiejscowienia konkretnej działalności na terenie po kopalni. W 2043 roku będą zapewne zupełnie inne potrzeby rynku niż dziś. Widzimy na przykładzie naszej strefy przemysłowej, że wiele firm tam ulokowanych było związanych z górnictwem. One już zaczęły się zmieniać i dostosowywać, choćby w czasie pandemii, kiedy było mniej zamówień z branży wydobywczej. Urzędnicy nie są fachowcami od biznesu, dlatego ściśle współpracujemy z przedsiębiorcami. Oni wiedzą, co jest potrzebne i być może w jakim trzeba iść kierunku. 

Pszów dogadał się ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń w sprawie podatku od wyrobisk. Rydułtowom udało się już zamknąć ten temat?

W ubiegłym roku udało nam się zwrócić całość pobranego w 2009 roku podatku od wyrobisk, a tym samym uregulowaliśmy zobowiązania wobec SRK. W związku z tajemnicą podatkową nie mogę podać kwoty tego zwrotu, jednak najważniejsze, że ten temat udało się już zamknąć. Sam podatnik miał świadomość, że podatek był dla nas należny, jednak cały czas narastało oprocentowanie, a wykorzystaliśmy już wszystkie możliwości, aby uniknąć zwrotu tego podatku. 

Na koniec, pozostając w temacie budżetu 2022, jakimi trzema słowami mógłby pan go określić?

Łatwo powiedzieć, że jest trudny, wymagający cięć itd., bo co roku ciężko jest spełnić wszystkie oczekiwania. Na pewno jednak będzie ciekawy, bo jego realizacja będzie wymagać dużej wyrozumiałości. Środki publiczne trzeba wydawać z dużą ostrożnością i w tym roku też tak będziemy robić. Będziemy analizować wydanie każdej złotówki, a budżet będziemy realizować z dużą starannością. Budżet będzie więc ciekawy, rozsądny i ostrożny. 

13 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~tłoczek (188.137. * .64) 31.01.2022 00:31

@Stolkers ale tego nie da się jakoś logicznie wytłumaczyć. Bo gdyby Rydułtowy miały dużo zabytków to można by przynajmniej powiedzieć, to ważniejsze od tego... Ale w Rydułtowach prawdopodobnie najstarszym zabytkiem jest stacja kolejowa z tunelem i to powinien być priorytet dla władz miasta. Wielu Rydułtowików mogłoby się cieszyć, że PKP tego nie rozwaliła ale... nadal chyba zapał burmistrza jest w kierunku burzenia. Bo burzenie jest łatwiejsze niż odnawianie. W okolicznych miastach w Rybniku pięknie odnowiono starą kopalnię, w Wodzisławiu wieżę widokową i dworzec. W Rydułtowach NIC.

~cib (78.31. * .98) 30.01.2022 16:59
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Obserwując tego Pana od dłuższego czasu to mogę stwierdzić niestety że niezły z niego krętacz i kłamca. Co innego mówi i obiecuje w obecności grupy ludzi, a przy rozmowie osobistej wypiera się swoich słów. Od kiedy wydawanie publicznych pieniędzy ( czytaj nas wszystkich płacących podatki) jest tajemnicą podatkową ?

Objektywny 28.01.2022 09:03
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@Arteks .....tak samo się oburzam jak można zniszczyć dworzec kolejowy z 1855r.ktory z pobliskim tunelem stał by się jedynym z największym zabytkiem w całej Polsce ,nie wiem czy wiesz jak budowano tunel ,ile łoju i innego tłuszczu zużyto przy jego budowie ,(przeczytaj jak i kiedy był wybudowany tunel ) ???? Uważam decyzje o wyburzeniu stacji za nienormalność , czy ludzie którzy zadecydowali o wyburzeniu nie powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności za to ?????? .Czy ktoś jeszcze pamięta dwa piękne baseny letni i kryty z których korzystali nie tylko Rydułtowiki i które na siebie trochę zarabiały ??????.Niestety przyszła moda na parki ,tężnie które są drogie w utrzymaniu i nie zarabiają na siebie , i co bardziej dziwi są mieszkańcy którzy nigdy nie byli ,nawet nie wiedzą co to ta tężnia i czemu służy ? Dlatego lepiej będzie by nowych inwestycji które by znowu generowały kolosalne koszty utrzymania i niczemu i nikomu nie służyły lepiej nie budować...

~Perlajakbyk (46.204. * .35) 27.01.2022 14:35
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Heh napisane jak byk ..." mały obiekt z toaletami i niewielką poczekalnia" Czyli logiczne że planują zburzyć obiekt i postawić klitkę niczym mały barak. Taką to będziemy mieli perełkę Rydułtów gdzie wycieczki będą jeździły Panie #tloczek.

~Stolkers (87.101. * .96) 27.01.2022 13:33
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jakby mieli zrobić dworzec kolejowy to już dawno by go zrobili.A tak czekają aż się sam rozleci ( a jest temu bliski) wtedy postawią barak mówiąc nie dało się go ocalić. Szkoda bo gryzipiórki niszczą jedyne ciekawe miejsce w Rydach.

Objektywny 27.01.2022 13:04
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@Arteks...Burmistrz powiedział .....Jeżeli chcemy żeby miasto się rozwijało musi mieć regularne wpływy do budżetu które są generowane przez pracujących mieszkańców ,i działalność gospodarczą ----- Jakie to wpływy ?????tak tylko pytam ?????? Fundusze unijne o czym to piszesz ??? A kto dzisiaj uwierzy jeszcze Uni???????.

norud 27.01.2022 12:24
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

ja chciałbym zapytać o treść informacji zawartej w artykule w tym zdaniu:

"W ubiegłym roku udało nam się zwrócić całość pobranego w 2009 roku podatku od wyrobisk, a tym samym uregulowaliśmy zobowiązania wobec SRK. W związku z tajemnicą podatkową nie mogę podać kwoty tego zwrotu,"

Publiczne pieniądze są objęte tajemnicą podatkową ???

Pokaż więcej