Niedziela, 21 kwietnia 2019

imieniny: Anzelma, Bartosza, Konrada

RSS

Język programowania łączy Polskę i Litwę

23.06.2017 15:00 | 0 komentarzy | pm / mat. prasowe

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku oraz wielozawodowej szkoły z Wilna – Vilniaus Technologijų ir Verslo Profesinio Mokymo Centras, uczestniczą w projekcie pt. „Polska i Litwa- dwie kultury, wspólny język programowania”.

Język programowania łączy Polskę i Litwę
mat. prasowe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Projekt, sfinansowanego ze środków Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji Ministra Edukacji Narodowej, trwa od 1 kwietnia do 1 lipca 2017 r.

Na początku uczniowie wspólnie planowali wymianę polsko-litewską i jej harmonogram, zorganizowana została wizyta przygotowawcza, która miała na celu spotkanie w miejscu działań, sprawdzenie tego miejsca pod kątem zakwaterowania, wyżywienia, możliwości korzystania z sali konferencyjnej i dodatkowych usług, a także - ustalenie szczegółów wymiany.

Realizacja działań zaplanowanych w harmonogramie trwała od 26 maja do 1 czerwca bieżącego roku. Działania projektu miały miejsce niedaleko Zakopanego, w Poroninie, przy czym pierwszy dzień uczniowie spędzili, zwiedzając Warszawę. Stolica naszego kraju stała się miejscem spotkania grupy polskiej i litewskiej. Po kilkugodzinnym pobycie w Warszawie, podczas którego przeprowadzone zostały pierwsze gry integracyjne, uczestnicy wymiany udali się busem do Poronina. Wspólna podróż była okazją do rozmowy i lepszego poznania się.

Głównym celem działań w projekcie była integracja polsko-litewska przy użyciu nowoczesnych technologii. Uczniowie uczyli się projektować oraz programować roboty z klocków LEGO Mindstorms. Punktem kulminacyjnym projektu był turniej robotów, w którym rywalizowały ze sobą roboty zbudowane i zaprogramowane przez pary uczniów, składające się z jednego Litwina i jednego Polaka.

Ostatniego dnia wymiany Polacy i Litwini przyjechali do Rybnika, gdzie spotkali się z dyrektorem Zespołu Szkół Technicznych, Grażyną Kohut, zwiedzili budynek szkoły, byli świadkami Szkolnego Dnia Sportu, a następnie złożyli wizytę prezydentowi Rybnika. Uczestnicy projektu wraz ze swoimi opiekunami, Piotrem Tokarzem, Gabrielą Smyczek-Jądro ze strony polskiej oraz Mariją Macijevską i Vaclavem Zelenkeviczem ze strony litewskiej, a także dyrektor ZST, Grażyna Kohut, zostali bardzo ciepło przyjęci przez Wojciecha Świerkosza – zastępcę prezydenta Rybnika. Na spotkaniu dzielili się swoimi przemyśleniami dotyczącymi projektu. Warto podkreślić, że wszyscy pozytywnie ocenili wymianę. Wielu uczestników stwierdziło, że projekt nie tylko spełnił, ale nawet przerósł ich oczekiwania. Krótki spacer po Rybniku i wspólny obiad zakończył wymianę polsko – litewską. Z Rybnika Litwini udali się do Warszawy, a stamtąd do Wilna.

– Projekt był wspaniałą przygodą, która pokazała nam, że poznawanie nowych technologii nie musi wykluczać zainteresowania drugim człowiekiem oraz jego kulturą. W ciągu tygodnia poznaliśmy się nawzajem, przełamaliśmy stereotypy, nawiązaliśmy dobre relacje. Czynnikiem, który nas łączy jest nie tylko język programowania, ale również muzyka, wspólne pasje, podobna hierarchia wartości. W wolnych chwilach zwiedzaliśmy Podhale, dzięki czemu mieliśmy szansę ukazać Litwinom piękno naszego kraju. Z okazji dziesięciolecia Polsko – Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży udaliśmy się na Kasprowy Wierch, aby tam świętować tę rocznicę. Dzięki Funduszowi, bowiem, mogliśmy się spotkać w pięknym miejscu, po to, aby budować polsko – litewski most partnerstwa, współpracy i przyjaźni. Efektem naszej współpracy jest film instruktażowy poświęcony konstruowaniu robotów, polsko-angielsko-litewska instrukcja w wersji papierowej oraz filmowa relacja z wymiany – opowiada Magda, uczennica ZST w Rybniku, uczestniczka projektu.