Niedziela, 1 sierpnia 2021

imieniny: Justyna, Nadii, Piotra

RSS

Wycieczka do Czech bez kwarantanny po powrocie do Polski? Tylko dla w pełni zaszczepionych bądź przetestowanych

13.06.2021 09:00 | 5 komentarzy | żet

Czesi liberalizują przepisy dotyczące wjazdu Polaków do ich kraju. Niestety, dla wielu podróżnych z Polski nawet krótkotrwała wizyta w Czechach może wiązać się z koniecznością poddania się kwarantannie po powrocie do kraju.

Wycieczka do Czech bez kwarantanny po powrocie do Polski? Tylko dla w pełni zaszczepionych bądź przetestowanych
Podróż do Czech wciąż wiąże się z ryzykiem nałożenia na nas kwarantanny po powrocie do Polski. Chyba, że jesteśmy w pełni zaszczepieni lub wykonaliśmy test na koronawirusa.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kwarantanna po wycieczce do Czech?

Aktualnie podróżni z Polski mogą wjechać do Czech na 24 godziny bez żadnych ograniczeń (źródło: MSZ). Jednak to, co działa w jedną stronę, nie działa już w drugą stronę. Czy podróżni z Polski, którzy pojadą do Czech np. na krótką wycieczkę rowerową, muszą liczyć się z koniecznością poddania kwarantannie po powrocie do Polski? Zwróciliśmy się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych o rozstrzygnięcie tej kwestii. MSZ odesłało nas do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. MSWiA poleciło nam szukać informacji w resorcie zdrowia oraz w Głównym Inspektoracie Sanitarnym.

Na stronie internetowej GIS czytamy:

Ze względu na sytuację epidemiologiczną, obecnie zarówno osoby przyjeżdżające ze strefy Schengen oraz spoza strefy Schengen są (niezależnie od środka transportu) obowiązana poddać się 10-dniowej kwarantannie (o ile nie zachodzą przesłanki zwalniające z tego obowiązku).

W interesującym nas przypadku zwolnienie z obowiązku kwarantanny dotyczy:

  • osób zaszczepionych przeciw COVID-19 (obiema dawkami lub jedną dawką w przypadku szczepionki Johnson & Johnson),
  • osób posiadających negatywny wynik testu na SARS-CoV-2 (PCR, antygenowy; od momentu uzyskania wyniku nie powinno upłynąć więcej niż 48 godzin).

Źódło: https://www.gov.pl/web/gis/komunikat-glownego-inspektora-sanitarnego6.

Co z ozdrowieńcami?

Dodajmy, że na rządowej stronie informującej o aktualnych ograniczeniach można przeczytać, że obowiązek kwarantanny nie dotyczy:

Osób, które były poddane izolacji w warunkach domowych, izolacji albo hospitalizacji z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy od dnia uzyskania przez osobę, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, o której mowa w ust. 6, pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

Źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

Pobierz aktualne_zasady_i_ograniczenia.png (format png, rozmiar ~3.58 M)

Co ciekawe, GIS informuje, że również ozdrowieńcy powracający z zagranicy muszą liczyć się z kwarantanną (źródło: https://www.gov.pl/web/gis/kwarantanna-dla-ozdrowiencow-powracajacych-z-zagranicy).

Jedna dawka to za mało

Podczas wizyty Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego w Raciborzu padło pytanie, czy Polska wzorem Czech, nie planuje zliberalizować przepisów, umożliwiając swobodny wjazd do Polski osobom zaszczepionym choć jedną dawką szczepionki przeciwko COVID-19.

- My mamy tutaj podejście zdefiniowane bardzo wyraźnie, tzn. to zaszczepienie musi być dwoma dawkami i tak jak w przypadku certyfikatu unijnego, musi upłynąć pewien czas, który został ustalony na poziomie europejskim, na dwa tygodnie po drugiej dawce, by ten certyfikat był ważny. My ten temat możliwości nadania pewnego statusu po jednej dawce dyskutowaliśmy z Radą Medyczną i doszliśmy wspólnie do przekonania, że musimy zgodnie z kryteriami jakości definiować podejście i podjęliśmy świadomą decyzję, że muszą być dwie dawki - odpowiedział A. Niedzielski.

Podróże do Czech na dłużej niż 24 godziny

Aktualnie wjazd do Czech na dłużej niż 24 godziny jest możliwy dla osób zaszczepionych (przynajmniej jedną dawką, ale po upływie co najmniej 22 dni i nie dłużej niż 3 miesięcy od jej przyjęcia), pracowników transgranicznych (https://www.mvcr.cz/clanek/vzory-potvrzeni-pro-vstup-na-uzemi-cr.aspx), osób podróżujących przez Czechy tranzytem (do 12 godzin), pracowników transportu międzynarodowego (konieczne jest wypełnienie formularzahttps://www.mvcr.cz/clanek/vzory-potvrzeni-pro-vstup-na-uzemi-cr.aspx), ozdrowieńców (wymagane jest przetłumaczone zaświadczenie od lekarza, czas od pierwszego pozytywnego testu PCR na koronawirusa nie może być dłuższy niż 90 dni), dzieci do lat pięciu, uczniowie i studenci, którzy w celu wykonywania pracy lub nauki regularnie przekraczają granicę z Czechami).

Kto nie mieści się w powyższych ramach, może wjechać do Czech na dłużej niż 24 godziny, ale musi okazać negatywny wynik testu na koronawirusa (wykonany nie później niż 72 godziny przed wjazdem do Czech) oraz wypełnić formularz lokalizacyjny (https://plf.uzis.cz/).

Źródło: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/czechy.

Od poniedziałku Polska w zielonej strefie

Na zakończenie dodajmy, że w poniedziałek 14 czerwca Czesi umieszczą Polskę w tzw. zielonej strefie. Oznacza to, że podróżni z Polski będą mogli wjeżdżać do Czech bez żadnych ograniczeń (źródło: mzv.cz).

Wciąż jednak trzeba będzie liczyć się z obostrzeniami przy powrocie do Polski.