Czwartek, 27 czerwca 2019

imieniny: Władysława, Maryli, Władysławy

RSS

Patrol

Oświadczenia majątkowe polityków pod lupą CBA. Starosta Ryszard Winiarski zasiądzie na ławie oskarżonych

13.04.2017 13:30 | 2 komentarze | żet

CBA dopatrzyło się nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych starosty raciborskiego. Sprawą zajęła się prokuratura, która skierowała już akt oskarżenia w tej sprawie do sądu.

Oświadczenia majątkowe polityków pod lupą CBA. Starosta Ryszard Winiarski zasiądzie na ławie oskarżonych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko staroście raciborskiemu Ryszardowi Winiarskiemu. Został on oskarżony o to, że w okresie od kwietnia 2012 roku do stycznia 2015 roku podawał nieprawdę w oświadczeniach majątkowych.

- W swoich oświadczeniach majątkowych podawał znacznie zaniżone kwoty. Były one zaniżone nawet o około 500 tys. zł - mówi prokurator Joanna Smorczewska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Prowadzone przez jastrzębską prokuraturę postępowanie toczyło się z zawiadomienia Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które przeprowadziło kontrolę oświadczeń majątkowych składanych przez samorządowców w okresie od 2012 roku do 2015 roku. Ryszard Winiarski został przesłuchany, ale nie przyznał się do winy i odmówił złożenia wyjaśnień.

Akt oskarżenia trafił do Sądu Rejonowego w Raciborzu, który wkrótce wyznaczy termin pierwszej rozprawy. Zarzut dotyczy art. 233. § 1 Kodeksu Karnego, który mówi: Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Ryszard Winiarski ma 67 lat. We wskazanym przez prokuraturę okresie, w trakcie którego miał dopuścić się podania nieprawdy w składanych przez siebie oświadczeniach majątkowych, pełnił mandat radnego powiatu raciborskiego oraz funkcję przewodniczącego powiatowej komisji rolnictwa z ramienia współrządzącego z Platformą Obywatelską komitetu Razem dla Ziemi Raciborskiej (do jesieni 2014 roku) oraz starosty powiatu raciborskiego, którym został wybrany głosami radnych RdZR oraz PO po wyborach z 2014 roku.

Jeśli Ryszard Winiarski zostanie zostanie uznany winnym przestępstwa z art. 233. § 1 Kodeksu Karnego i prawomocnie skazany, wówczas nie będzie mógł sprawować dalej funkcji starosty i startować w kolejnych wyborach.

Więcej o sprawie przeczytacie Państwo we wtorkowym wydaniu Nowin Raciborskich (w sprzedaży od 18 kwietnia).

Ludzie:

Ryszard Winiarski

Ryszard Winiarski

Starosta Raciborski