środa, 17 lipca 2019

imieniny: Anety, Aleksego, Julietty

RSS

Patrol

Wielka feta w Markowicach. Strażacy mają nową remizę [ZDJĘCIA]

27.09.2014 19:19 | 0 komentarzy | żet

- Pokolenia przechodzą i czasami nie zdarzy się, by mogły przeżywać to, co my dzisiaj przeżywamy... Otwarcie nowej remizy - mówił prezes OSP Markowice.

Wielka feta w Markowicach. Strażacy mają nową remizę [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

27 września 2014 roku na zawsze pozostanie zapisaną złotymi zgłoskami kartą w księdze historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Markowicach. Tego dnia dokonano uroczystego otwarcia nowej remizy. Wszystko zaczęło się po bożemu, od mszy świętej w kościele św. Jadwigi w Markowicach. Tam też ochotnicy otrzymali od miejscowej rady parafialnej figurę św. Floriana.

- Niech ta nowa remiza mobilizuje strażaków do pełnienia miłosierdzia względem drugiego człowieka, względem tych najmniejszych (...) Strażak ma być gotowy, by nieść pomoc, by nieść miłosierdzie (...) Bogu na chwałę, a bliźniemu na ratunek - mówił w czasie kazania o. Marceli Dębski, kapelan raciborskich strażaków.

Po mszy uroczysty korowód, na czele z Orkiestrą Dętą PLANIA oraz naczelnikiem OSP Markowice Adamem Kłoskiem, udał się na plac przed nową remizą. Tam Mirosław Lenk przekazał prezesowi OSP Markowice Rolandowi Kotuli klucze do budynku. Po poświęceniu remizy przyszła pora na przecięcie wstęgi i... poświęcenie wszystkich pomieszczeń. W trakcie uroczystości przekazano również kluczyki do nowych wozów strażakom z Brzezia, Miedoni i Sudoła. Otwarcie nowej remizy w Markowicach było także okazją do odznaczenia zasłużonych strażaków.

- Pokolenia przechodzą i czasami nie zdarzy się, by mogły przeżywać to, co my dzisiaj przeżywamy... Otwarcie nowej remizy - mówił Roland Kotula. Dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do powstania remizy nie zapomniał również o rodzinach strażaków. - Dziękuję naszym najbliższym. Za cierpliwość i rozumienie. Ich wsparcie jest nam też bardzo potrzebne - mówił wzruszony.

Prezes Kotula myślał, że zaplanował każdy element uroczystości, jednakże niespodziankę sprawili mu jego towarzysze z Markowic, którzy - wywoławszy go na środek - wręczyli mu... miniaturowy wóz strażacki.

W uroczystości wzięli udział strażacy z miejskich jednostek OSP, władze miasta, powiatu, urzędnicy, przedstawiciele rządu, dowództwa PSP i OSP, służb mundurowych itd.

W słowach trudno oddać dostojne piękno tego wydarzenia. Czytelnikom portalu nowiny.pl polecamy obszerną fotorelację z uroczystości, która zwieńczyła lata zabiegów o budowę remizy. Na temat historii jej powstania pisaliśmy obszernie w artykule Wszyscy zazdroszczą chłopakom z Markowic, czyli remiza strażackich marzeń.


Na zakończenie przytoczmy jeszcze hymn ochotniczych straży pożarnych "Rycerze Floriana - To my!" (słowa: Jerzy Skokowski).

Gdy trzeba - czuwamy po nocach

Czy łuna na niebie nie wschodzi

W ulewach i rwących potokach -

Walczymy z żywiołem powodzi.


Bo wszędzie gdzie mienie i życie człowieka

Gotowy potargać na strzępy los zły -

Śpieszmy z pomocą - bo nie ma co zwlekać

Rycerze Floriana - To my ! ...


Strażacy - druhowie

I z miasta i wsi

Czuwają by człowiek

Bezpiecznie mógł żyć


Umiemy żyć jasno, z honorem i dumnie,

ożywiać marzenia i spełniać swe sny.

Więc Trzeba świat kochać i strzec go   rozumnie -

Rycerze Floriana - to my !


Opatrzność nam sprzyja, więc raźniej -

Nieść pomoc, na którą ktoś czeka.

Strażacy potrafią odważnie

Przygarnąć do serca człowieka

 

Wojciech Żołneczko

Ludzie:

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.