Sobota, 24 października 2020

imieniny: Marcina, Rafała, Arety

RSS

Szybka kolej miejska już kursuje. Pociągi nawet co 20 minut!

18.06.2018 07:50 | 22 komentarze | mak

Od 10 czerwca znacząco wzrosła liczba połączeń kolejowych na trasie Rybnik – Wodzisław Śląski. To efekt współpracy samorządów obu miast i województwa śląskiego. Co to oznacza dla pasażerów?

Szybka kolej miejska już kursuje. Pociągi nawet co 20 minut!
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ruszyła szybka kolej miejska pomiędzy Rybnikiem i Wodzisławiem Śląskim. Swoją premierę miała 7 czerwca. Tego dnia odbył się przejazd próbny. W roli pasażerów samorządowcy, przedstawiciele kolei i dziennikarze. Szczególnie samorządowcy chcieli przekonać o zaletach transportu koleją. - Proszę spojrzeć! W tym czasie na ulicy Wodzisławskiej w Rybniku korek - relacjonował na bieżąco prezydent Rybnika Piotr Kuczera, zachęcając w ten sposób do korzystania z pociągów. - Ulica Rybnicka w Wodzisławiu też zatłoczona - wtórował prezydent Wodzisławia Mieczysław Kieca.

Skokowy wzrost liczby połączeń

Dzięki szybkiej kolei miejskiej dobowa liczba połączeń w dni robocze na odcinku Rybnik – Wodzisław Śląski wzrosła z 18 aż do 54. Większość połączeń będzie realizowana przez Koleje Śląskie (47 kursów), a wybrane połączenia, jako bezpośrednie do lub z Krakowa, obsługiwać będą Przewozy Regionalne (7 kursów, z tego 2 wydłużone do Rzeszowa).

W dni wolne od pracy oraz w dni robocze poza godzinami szczytu pociągi będą kursowały średnio co godzinę od 4.00 rano do 24.00 w nocy. W dni robocze rano, między godziną 5.30 i 7.30, pociągi będą kursować średnio co 20 minut, a po południu, między godziną 13.30 i 17.00, średnio co 30 minut.

Większość spośród połączeń (aż 37) umożliwiać będzie również podróż z Wodzisławia do Katowic i z powrotem (20 połączeń bezpośrednich, 17 z dogodną przesiadką w Rybniku). Trasa pociągu szybkiej kolei miejskiej to: Rybnik, Rybnik Towarowy, Rybnik Rymer, Radlin Obszary, Wodzisław Śląski Radlin, Wodzisław Śląski.

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

Piotr Kuczera Rybnik

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika