Wtorek, 19 października 2021

imieniny: Piotra, Pawła, Ziemowita

RSS

Kotły na pellet - garść informacji o sposobie na czyste powietrze

14.09.2021 22:29 | 5 komentarzy | (s)

Aby zapewnić zrównoważony rozwój i ochronę środowiska Unii Europejskiej, organy unijne postanowiły, że już w najbliższej przyszłości czeka nas koniec tzw. kopciuchów.

Kotły na pellet - garść informacji o sposobie na czyste powietrze
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Konieczność modernizacji infrastruktury energii cieplnej w domostwach na terenie UE sprawiła, że kotły na pellet jawią się obecnie jako jedno z najrozsądniejszych rozwiązań. Nie wszędzie jednak rozwiązanie to jest popularne. W niniejszym materiale postaramy się jednak rozwiać szereg wątpliwości, jakie mogą wiązać się z tematem kotłów na pellet.

Jak działa kocioł na pellet?

Na pierwszy rzut oka, kocioł na pellet nie będzie różnił się zbytnio od standardowych kotłów, które spotykane są w wielu polskich domostwach. Wizualnie nie wyróżniają się one od innych urządzeń grzewczych, ale cała ich funkcjonalność tkwi w spełnianych przez nie wymaganiach.

Kotły na pellet, a w szczególności te od renomowanych producentów, takich jak na przykład firma Stalmark, przechodzą bardzo wymagające i żmudne kontrole, które badają ich emisję spalin. Nowoczesne rozwiązania i zastosowanie innowacyjnego paliwa, jakim jest pellet, sprawia, że takie kotły c.o. zostają zakwalifikowane do programu Czyste Powietrze, dzięki czemu zyskujemy pewność co do ich jakości, a także możemy ubiegać się o dotację.

Kotły na pellet to ekologiczne rozwiązanie na lata

Kotły c.o. 5 klasy to urządzenia, które przeszły najwyższy próg kontroli i dopuszczone są na rynek jako jedne z najbardziej ekologicznych rozwiązań dla budynków mieszkalnych. Normy spalania i emisji zanieczyszczeń do atmosfery już teraz są bardzo wymagające, a w najbliższych latach zostaną tylko wyśrubowane. Dlatego też stare piece spalinowe powinny zostać jak najszybciej wymienione, bo w innym wypadku po prostu nie będą mogły być używane.

Czym jest pellet drzewny? 

Pellet to paliwo najnowszej generacji, które zapewnia całej instalacji z kotłem tak świetne wyniki pod względem niskiego zanieczyszczenia atmosfery. To paliwo stałe (występujące w formie kostki o przeróżnej grubości, które jest tak naprawdę sprasowanym odpadem z drewna tartacznego. Używając go, nie tylko obniżamy emisję, ale także dajemy drugie życie trocinom, które jeszcze jakiś czas temu byłyby najzwyklejszym odpadem.

Czy używanie kotła na pellet jest skomplikowane?

W praktyce kotły na pellet są urządzeniami, które bardzo łatwo jest obsłużyć. W dodatku wyposażyć można się w wariant kotła z odpowiednim podajnikiem, za pomocą którego jesteśmy w stanie napełnić zbiornik na nawet 14 dni. Najnowsze modele kotłów wyposażone są w sterowniki pogodowe, które umożliwiają zoptymalizowanie zużycia paliwa (a więc i kosztów w sezonie grzewczym) na podstawie panujących warunków atmosferycznych. W przypadku zmian aury system automatycznie potrafi dopasować spalanie paliwa w taki sposób, by przede wszystkim utrzymać stałą temperaturę we wnętrzu, a także ekonomicznie dysponować pelletem.

Specjalne moduły GSM, na które decyduje się coraz więcej producentów kotłów na pellet umożliwiają programowanie zarządzania ciepłem, a także zdalną komunikację z kotłem. W zależności od konkretnego modułu, możliwe będzie zatem ustawianie pieca za pomocą wiadomości SMS lub też z poziomu specjalnie dedykowanej aplikacji mobilnej ściąganej bezpośrednio na urządzenie. Możliwe jest też automatyczne zaprogramowanie kotła, byśmy nie musieli martwić się o kontrolowanie go i zmiany ustawień.

W przypadku kotłów na pellet nie należy zadawać pytania czy wymienimy piec, ale kiedy. To rozwiązanie, które w przyszłości będzie normą. To również jego będzie się oczekiwać od gospodarstw domowych, które nie przejdą na inne ekologiczne rozwiązania, na przykład OZE.

Materiał zewnętrzny