Wtorek, 2 marca 2021

imieniny: Heleny, Henryka, Halszki

RSS

Jaki telewizor kupić?

25.01.2021 19:30 | 3 komentarze | (s)

Wymieniasz stary telewizor na nowy? To bardzo dobry pomysł. Jaki jednak wybrać, co oznaczają w praktyce poszczególne technologie i czego oczekiwać od najnowszych modeli?

Jaki telewizor kupić?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nie tylko LCD – czyli ekrany w nowych telewizorach

Już dawno minęły czasy, w których telewizory LCD zaczynały wypierać ekrany plazmowe. Obecnie na rynku jest cały szereg różnych technologii – LCD, LED, QLED, czy OLED. Które z nich są warte uwagi i dlaczego? Na jakiej zasadzie działają i dlaczego właśnie na nie warto zwrócić uwagę przy zakupie nowego sprzętu?

Najtańszą, ale i najstarszą z wymienionych technologii są ekrany bazujące na oświetleniu LCD (a w trochę lepszej wersji na LED). Te telewizory są rozwiązaniem ekonomicznym, choć wielu osobom mogą wystarczyć. Trzeba jednak pamiętać, iż w porównaniu z nowszymi technologiami, posiadają mniejsze możliwości w zakresie odwzorowywania barwy, czy ustawiania kontrastu. Co więcej, w niektórych przypadkach (jednak nie wszystkich), mogą pojawić się problemy z jakością wyświetlania kolorów przy oglądania ekranu pod większym kątem – co bez wątpienia należy uwzględnić w przypadku niektórych aranżacji wnętrz. Problem ten nie dotyczy jednak matryc typu IPS.

Kolejną możliwą do wyboru wersją są telewizory OLED, w porównaniu z LCD dające nie tylko lepszy kontrast i lepsze odwzorowywanie barw, lecz również pozwalające na wyświetlenie „ciemniejszego czarnego” – co również wpływa na wrażenia w trakcie oglądania na takim ekranie filmów.

Z kolei telewizory QLED to ulepszona wersja wyświetlaczy LED, która w porównaniu ze „zwykłymi” LEDami pozwala na uzyskanie wyższych parametrów jasności obrazu, a także na bardziej dokładne odwzorowywanie kolorów.

Jaką rozdzielczość telewizora wybrać?

Większość z nas zna z reklam takie nazwy, jak rozdzielczość Full HD, UltraHD, 4K, czy pojawiające się czasami 8K. Co one oznaczają w praktyce i na ile warto na nie zwracać uwagę? Cóż, nazwy te mają przede wszystkim przełożenie na to, jak dokładnie dany wyświetlacz jest w stanie odwzorowywać szczegóły na oglądanych obrazach.

Zwróć uwagę – to właśnie kwestia rozdzielczości. Jednak ta sama rozdzielczość zupełnie inaczej będzie postrzegana na ekranie średniej wielkości, a zupełnie inaczej na telewizorach o bardzo dużej przekątnej.

Właśnie z tego względu o ile na średnich ekranach można rozważyć rozdzielczość Full HD, to już na tych większych trzeba się dobrze zastanowić – w ich przypadku lepszym wyjściem będzie postawienie na UltraHD.

W praktyce rozdzielczości to odpowiednio 1355×768 dla HD Ready (i de facto w odniesieniu do współczesnych standardów to bardzo mało), 1920×1080 dla Full HD oraz 3840×2160 dla UltraHD (czyli 4K). W przypadku 8K jest to rozdzielczość 7680x4320 – ją jednak póki co można traktować raczej za rzadko wybieraną ciekawostkę (choć kto wie, jak będzie w przyszłości).

Dodatkowe funkcje w telewizorze

Wspominamy o tym na końcu, choć to również istotne kwestie. Warto upewnić się, jakie dodatkowe możliwości posiada telewizor, a w szczególności czy można go podłączyć do internetu. W czasach, w których wszelkiego rodzaju usługi streamingowe biją kolejne rekordy popularności i oferują coraz ciekawsze propozycje dla swoich widzów, funkcja ta może być dla wielu osób wręcz kluczowa.

Materiał zewnętrzny