Piątek, 22 stycznia 2021

imieniny: Anastazego, Wincentego, Gaudentego

RSS

Epidemia koronawirusa:

Własna instalacja fotowoltaiczna. Jak to zrobić?

30.12.2020 20:15 | 0 komentarzy | (s)

Budując dom, szukamy takich rozwiązań, które sprawdzą się na lata i przyniosą nam jak najwięcej korzyści. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na własną instalację fotowoltaiczną. Sprawdź, dlaczego warto oraz jak zostać właścicielem takiej instalacji w swoim domu.

Własna instalacja fotowoltaiczna. Jak to zrobić?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Fotowoltaika to inaczej mówiąc odnawialne źródło energii, które produkując prąd, nie wpływa negatywnie na środowisko. Działanie fotowoltaiki polega na tym, że umieszczone w panelach ogniwa zmieniają energię słoneczną w energię elektryczną. Kiedy foton pada na płytkę krzemową, z której buduje się ogniwa fotowoltaiczne, wtedy jednostka światła pochłaniana jest przez krzem. Pierwiastek ten wybija elektron z jego pozycji, zmuszając go do ruchu. Właśnie ten ruch to nic innego jak przepływ prądu elektrycznego.

Panele fotowoltaiczne produkują stały prąd. Dlatego, aby korzystać z energii elektrycznej, należy zainstalować falownik, który jest inwerterem. To właśnie on zmienia prąd stały paneli na prąd przemienny. Instalacja fotowoltaiczna nie produkuje dwutlenku węgla ani siarczanów, dzięki czemu jest w pełni ekologiczna. Ponadto korzystanie z instalacji fotowoltaicznej jest całkowicie darmowe, a sam system przetrwa długie lata.

Rodzaje instalacji fotowoltaicznych

Prąd, który zostanie wyprodukowany w panelach, możemy w całości zużyć na własne potrzeby i magazynować nadwyżki lub przyłączyć instalację do sieci, aby odsyłać nadmiar wyprodukowanej energii. Właśnie ze względu na sposób wykorzystania energii elektrycznej wyróżniamy dwa typy fotowoltaiki:

  • ON-GRID – jest to instalacja, która jest podłączona do sieci. Można na bieżąco wykorzystywać wyprodukowaną przez panele energię, a nadwyżkę prądu magazynować w akumulatorach, co wiąże się z dodatkowymi kosztami lub sprzedać nadwyżkę do sieci.
  • OFF-GRID – jest to instalacja, która nie jest podłączona do sieci elektroenergetycznej. Przy nadwyżkach energii właściciel nie ma możliwości sprzedaży energii do sieci. Ten typ instalacji stosuje się, gdy nie ma w pobliży budynki żadnej linii energetycznej. Nadwyżki są przechowywane w akumulatorach i można je wykorzystać w późniejszym czasie.

Zamów swoją instalację fotowoltaiczną w kilku prostych krokach

Wchodząc na stronę Hewalex, jedynie cztery proste kroki dzielą nas od własnej instalacji fotowoltaicznej. Po pierwsze wypełniamy zapytanie ofertowe. Po zebraniu wszystkich potrzebnych informacji firma przedstawia nam indywidualną ofertę dopasowaną do naszych potrzeb. Po uzgodnieniu szczegółów wykonywany jest projekt instalacji. Później przychodzi pora na montaż. Kiedy instalacja jest gotowa, następuje odbiór gotowej fotowoltaiki i uruchomienie instalacji.

Materiał zewnętrzny