Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Co zrobić po uszkodzeniu sprzętu budowlanego z wypożyczalni?

Wynajem sprzętu budowlanego ma liczne zalety – większą elastyczność, przewidywalne koszty, często niezła ubezpieczenie maszyn. A wady? Cóż – nie zawsze jest jasne, jak postępować w razie uszkodzenia lub awarii sprzętu z wypożyczalni.

Co zrobić po uszkodzeniu sprzętu budowlanego z wypożyczalni?

Jak zabezpieczyć sprzęt budowlany przed uszkodzeniem?

Ponieważ łatwiej zabezpieczyć niż naprawić, należy zadbać o niezbędną ochronę maszyn z wypożyczalni: zabezpieczanie na noc, dopuszczenie jedynie doświadczonych operatorów, wykorzystywanie maszyn zgodnie z przeznaczeniem – to sprawy oczywiste. Warto jeszcze pamiętać choćby o codziennym szybkim przeglądzie przed startem pracy: sprawdzenie stanu siłowników hydraulicznych, gąsienic czy szyb może później uchronić przed poważniejszymi problemami. Regulaminy zobowiązują też najemców do dokonywania przeglądów sprzętu – to nic szczególnego, ale pozwala zachować bezpieczeństwo.

Ponieważ wiele nowoczesnych maszyn budowlanych z wypożyczalni ma komputerowe systemy diagnostyczne, należy polegać też na ich wskazaniach i jeśli system zgłasza usterkę, po prostu przerywa się pracę. Tak naprawdę w zabezpieczaniu sprzętu budowlanego nie ma wielkiej filozofii – wystarczy postępować zgodnie z instrukcją obsługi. Tylko tyle będzie spoczywało na barkach najemcy, a  sytuacje nieprzewidziane pozostaną do rozwiązania dla wypożyczalni.

Wynajem sprzętu budowlanego a uszkodzenie maszyny

Każda wypożyczalnia ma swój regulamin, który precyzuje prawa i obowiązki stron związane również z uszkodzonymi maszynami. W przypadku najlepszych firm regulaminy są – jak na www.bm-rent.pl/pl – bardzo korzystne dla najemców. To rzecz, którą warto sprawdzić przed wypożyczeniem, aby uchronić się przed nieprzyjemnymi sytuacjami, bo zaskakujące usterki mogą zdarzyć się nawet na najlepszych maszynach świata.

Co do zasady, jeśli uszkodzenie wynika z winy najemcy, bo na przykład doszło do zatarcia siłowników wskutek zaniedbanego wycieku oleju, to oczywistą jest rzeczą, kto poniesie koszty naprawy. Poza tym jednak wypożyczalnie sprzętu budowlanego ubezpieczają swoje maszyny na wypadek różnego rodzaju uszkodzeń. Jeśli awarii nie dało się przewidzieć i nie można jej było zapobiec, to w tej sytuacji uruchamia się właśnie takie ubezpieczenie, najemca często dostaje kolejną maszynę, a ta uszkodzona jest odstawiana na serwis.

Zasady postępowania na wypadek uszkodzenia wynajętej maszyny budowlanej

Podstawowa zasada jest zawsze taka sama: w przypadku uszkodzenia wynajętej maszyny budowlanej, trzeba ten fakt od razu zgłosić wypożyczalni. Później jest kilka możliwych dróg postępowania i zwykle zostanie to ustalone w czasie pierwszej rozmowy telefonicznej – warto zresztą zerknąć, co mówi na ten temat regulamin wypożyczalni. Jakie są częste opcje?

  • W przypadku niewielkich usterek, które mogą zostać naprawione na placu, zostanie to wykonane na koszt wynajmującego.
  • Jeśli konieczne jest odstawienie maszyny do serwisu, to zajmie się tym albo wynajmujący, albo najemca w uzgodnieniu z wypożyczalnią.
  • Uszkodzoną maszynę należy zaparkować w bezpiecznym miejscu, a jeśli przestawienie jest niemożliwe, to zabezpieczyć w tym punkcie, w którym się właśnie znajduje.
  • Prawdopodobnie pomocne będzie wykonanie kilku fotografii, żeby specjaliści z wypożyczalni mogli zdalnie ocenić szkody i zaplanować dalsze posunięcia.
  • Oczywiste jest, że nawet, jeśli usterka nie uniemożliwia prowadzenia prac, to nie wolno dalej używać uszkodzonej maszyny.
  • Jeśli uszkodzenie było niezawinione, to koszty napraw będzie ponosił wynajmujący.

Bardzo ważne jest, aby zaraz po stwierdzeniu usterki, zrobić wszystko, żeby ograniczyć rozmiar strat. W przeciwnym razie koszty naprawy mogą zostać przerzucone na najemcę. Ponieważ sprzęt często jest dostarczany na duże odległości, zdarza się, że w procesie likwidacji uszkodzeń biorą udział inne podmioty – to już całkowicie zależy od tego, jak wypożyczalnia organizuje serwis w takich przypadkach.

Podsumowanie

W przypadku wypożyczenia maszyn budowlanych z wypożyczalni użytkownik ma na głowie tak naprawdę tylko serwis podstawowy, regularne przeglądy i koszty eksploatacyjne. Mówiąc wprost – wymienia się to, co się w drodze normalnego wykorzystania urządzeń zużywa lub to, co zostało przewidziane w instrukcji obsługi. Nie ma konieczności stosowania żadnych dodatkowych kosztownych zabezpieczeń – wystarcza zdrowy rozsądek. W przypadku uszkodzenia maszyny po pierwsze należy skontaktować się z wypożyczalnią – sposób postępowania będzie ustalony na bieżąco, w zależności od tego, jakie są możliwości na miejscu. Maszyny są ubezpieczone, więc jeśli użytkownik nie spowodował szkód, to też nie poniesie kosztów napraw.

Materiał zewnętrzny

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].