Czwartek, 26 listopada 2020

imieniny: Delfiny, Lechosława, Konrada

RSS

Epidemia na Śląsku:

Spokojne i łagodne rasy kotów dla dzieci

24.09.2019 11:37 | 1 komentarz | (s)

Koty posiadają szeroki wachlarz temperamentów. Jedne będzie ciągnęło do pościgów, polowania czy jak najdłuższego przebywania na łonie natury. Inne chętniej zostaną w domu, są kanapowymi leniami, które nie skrzywdziłyby muchy. Które rasy kotów wyróżniają się spokojem i łagodnością i sprawdzą się w rodzinach z dziećmi?

Spokojne i łagodne rasy kotów dla dzieci
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Maine Coon

Maine coon pochodzi z Ameryki Północnej. Jest dużym pięknym kotem z obfitym futrem i charakterystycznymi szpiczastymi uszami, dzięki którym kojarzy się z rysiem. To ogromny kot - samiec waży od 4,8 do 11 kg, a samica od 3,5 do 8 kg. Maine coon ma pręgowaną sierść, najczęściej o brunatnym umaszczeniu. Rasa ta znana jest z wysokiej inteligencji, umiejętności adaptacji i przywiązania do opiekuna. Wykazuje się dużą cierpliwością i spokojem w towarzystwie dzieci, à swoim temperamentem przypomina nieco psa. Reaguje na swoje imię, lubi gonitwy za zabawkami i chętnie podąża za człowiekiem. 

Kot syberyjski

Kot syberyjski jest najbardziej popularny w Rosji, skąd pochodzi. Jest to rasa naturalna 0 oznacza to, że nie powstała w wyniku działań człowieka. Koty te mają imponujące gęste futro z białym, rudym, czarnym czy kremowym umaszczeniem. Samiec waży od 8 do 10 kg, a samica do 6 kg. Kot syberyjski lubi aktywność i chętnie poluje, jednocześnie będąc dużym pieszczochem. W porównaniu do maine coona jest bardziej niezależny. Uważa się, że kot syberyjski nie wywołuje reakcji alergicznych, choć przed zakupem lepiej skonsultować się z weterynarzem.

Kot egzotyczny szorstkowłosy

Kot egzotyczny szorstkowłosy wyróżnia się bardzo krótkim noskiem, dużymi oczami i pełnymi policzkami. Rasa prawdopodobnie powstała z krzyżówki kota perskiego z amerykańskim kotem krótkowłosym. W DNA egzotyka nie brakuje też wpływu rosyjskiego kota niebieskiego i kota burmskiego. Zwierzę waży od 3 do 6 kg. Ma dość masywną budowę, a jego łapy są dość krótkie. Kot jest łagodny, czuły i towarzyski. Lubi dzieci. Bez problemu dzieli się mieszkaniem z innymi zwierzętami. Chętnie się bawi. Nie jest za to wygadany. Egzotyczny kot szorstkowłosy to lojalny towarzysz człowieka. Podąża za domownikami i odstresowuje ich swoją obecnością.

Ragdoll

Ragdoll to jedna z najczęściej wybieranych ras w rodzinach z dziećmi. Kot ten wykazuje się wyjątkową łagodnością i cierpliwością. Jest całkowicie oddany człowiekowi, ufny i przyjacielski. Charakterystyczną cechą tego kota jest to, że gdy się go podnosi, wydaje się bezwładny jak lalka, stąd jego nazwa. Ragdoll ma flegmatyczną naturę. Niechętnie skacze, choć pozwala się wyprowadzać na smyczy, jeśli został do tego przyzwyczajony za kocięcia. Ragdoll ma gęste, puszyste futro o umaszczeniu czarnym, niebieskim, czekoladowym, liliowym, rudym, kremowym lub tortie (rudy z kremowym). 

Kot himalajski

Kot himalajski przez jednych jest uważany za osobną rasę, a przez innych jedynie za skrzyżowanie kota perskiego z syjamskim. Są to zwierzęta średnie lub duże, o masywnej budowie. Mają długą, bardzo gęstą sierść o umaszczeniu typu point, piękne duże niebieskie oczy i zadarty nosek. Charakteryzują się miłym i spokojnym usposobieniem. Uwielbiają towarzystwo człowieka. Chętnie się bawią, ale wolą to robić na niższych pułapach. Swobodnie czują się w mieszkaniach. Koty himalajskie są bardzo inteligentne i dość cierpliwie znoszą dziecięce zaczepki, choć oczywiście każde dziecko powinno zawczasu zostać nauczone jak obchodzić się z kotem!

Kot brytyjski

Kot brytyjski jest duży, a jego sierść jest krótka i gęsta. Pochodzi od kotów domowych z Wielkiej Brytanii. Później został skrzyżowany z niebieskim persem. Waży od 4 do 9 kg. Jego budowa jest dość masywna. Kot brytyjski posiada ponad 150 form barwnych. Z charakteru jest łagodny i spokojny, a do tego odznacza się inteligencją. Lubi kontakt z dziećmi, przy których jest nadzwyczaj cierpliwy. Nie zdarzają mu się agresywne zachowania. Nie przepada natomiast za braniem na ręce - od czasu do czasu potrzebuje samotności. Obserwuje wtedy sytuację w mieszkaniu lub wyleguje się na słońcu.

Szkocki zwisłouchy (Scottish Fold)

 Szkocki zwisłouchy przykuwa uwagę małymi załamanymi uszami. Kocięta to kilku tygodni mają jeszcze stojące uszka. Szkocki zwisłouchy pochodzi od kota brytyjskiego, chociaż różni się od niego podejściem do ludzi. Uwielbia towarzystwo i chętnie spędza czas z dziećmi. Szybko się przywiązuje – wybiera sobie zwykle jednego ukochanego domownika. Jest bardzo łagodny i cierpliwy nawet w obliczu szalonych dziecięcych pomysłów. Nie odpowiada drapaniem. Szkocki zwisłouchy bez problemu dogaduje się z innymi zwierzętami. Często wypowiada swoje zdanie na różne tematy.

Materiał zewnętrzny