Czwartek, 22 sierpnia 2019

imieniny: Cezarego, Zygfryda, Marii

RSS

Jakie są rodzaje i zastosowania sof rozkładanych?

15.07.2019 09:30 | 1 komentarz | (s)

Trudno sobie wyobrazić komfortowy salon bez eleganckiej sofy. Przy wyborze odpowiedniego modelu na pewno należy zwrócić uwagę na kwestię wygody, wyglądu oraz ceny. Jeżeli sofa ma służyć nie tylko do codziennego wypoczynku i przyjmowania gości, to właśnie wygoda okazuje się kluczowym elementem wyboru. Warto zatem przyjrzeć się rodzajom sof rozkładanych, które mogą też pełnić funkcję miejsca do spania.

Jakie są rodzaje i zastosowania sof rozkładanych?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kreatywne radzenie sobie z niewielką ilością miejsca

Średnia powierzchnia mieszkania w naszym kraju odbiega mocno od średniej unijnej i jest jedną z najgorszych pośród wszystkich państw europejskich. Zbyt małą ilość metrów kwadratowych można uznać za podstawowy problem mieszkaniowy. Wiele rodzin zostaje tym samym zmuszonych do nieszablonowego spojrzenia na aranżację wnętrz. Salony rzadko mają charakter stricte reprezentacyjny i zazwyczaj służą domownikom również jako jadalnia, a niekiedy nawet jako sypialnia. Oznacza to, że przy wyborze reprezentacyjnej sofy należy zwrócić uwagę nie tylko na jej wygląd, ale i na wygodę. Chodzi o to, aby czuć się komfortowo zarówno w dzień, jak i w nocy. W takiej sytuacji sprawdzą się estetyczne sofy rozkładane 2 osobowe, a w przypadku nieco większego salonu także sofy rozkładane 3 osobowe.

Sofa, czyli królowa salonu

Klasyczne sofy służą do wypoczynku dziennego. Można usiąść i relaksować się w gronie rodzinnym lub przyjaciół, oglądać film albo czytać książkę. Wybór sof jest naprawdę bogaty – dostępne są modele o bardzo różnych wielkościach, od najmniejszych sof dwuosobowych, poprzez funkcjonalne narożniki, po wyjątkowo praktyczne wersje modułowe pozwalające na swobodne zmiany aranżacyjne. Przy wyborze znaczenie ma też wygląd, a więc kształt, styl oraz kolorystyka. W tradycyjnych wnętrzach świetnie się sprawdzą sofy klasyczne, a w nowoczesnych o niezwykle designerskich kształtach. W zależności od gustu można zdecydować się na tapicerkę z eleganckich tkanin bądź ze skóry.

Do rozstrzygnięcia pozostaje także dylemat – sofa rozkładana czy nierozkładana. W przypadku małych mieszkań lub przyjmowania gości pozostających na noc na pewno ta pierwsza opcja pozwala na więcej możliwości. W ciągu dnia pozostaje strefą relaksu, a w nocy przeobraża się w miejsce do spania. Konieczne jest wtedy zwrócenie uwagi an to, aby idealnie pasowała do wystroju wnętrza, była wygodna i trwała, ale zarazem nie sprawiała większych problemów w obsłudze. Dlatego duże znaczenie ma sposób rozkładania. Przydatny okazuje się ponadto odpowiedni pojemnik na pościel.

Sofy rozkładane 2 osobowe czy sofy rozkładane 3 osobowe?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie – tak naprawdę każdy musi dokonać wyboru, patrząc na swoje potrzeby, ale i wielkość salonu. Sofa nie może przytłaczać swoimi gabarytami. Należy ją zatem ładnie wkomponować w charakter wnętrza i tak rozplanować całość, aby po rozłożeniu sofy nadal było wystarczająco wolnej przestrzeni do swobodnego poruszania się w pomieszczeniu.

Ważny jest jeszcze jeden aspekt. Należy zastanowić się, w jaki sposób sofa będzie zazwyczaj użytkowana. Nie wolno zapominać, że niektóre modele rozkładane mają charakter sof gościnnych i służą jedynie do okazyjnego, a nie codziennego spania. Dobrze wtedy zaopatrzyć się w specjalną nakładkę na materac, co zwiększy komfort leżenia, ale zarazem ochroni tapicerkę przed szybkim zniszczeniem. Jeżeli sofa ma pełnić funkcję łóżka na co dzień, to należy decydować się na modele wyposażone w odpowiednie sposoby rozkładania i wygodny materac np. z kieszeniami sprężynowymi.

Systemy rozkładania sof

Zastosowane w sofach systemy rozkładania decydują o wygodzie i jakości spania, ale jednocześnie o tym, czy dany model ma pojemnik na pościel.

• System klik–klak
To zdecydowanie najprostszy system, który umożliwia wyjątkowo szybkie rozkładania i składanie. Znany jest jeszcze z wersalek popularnych w czasach PRL-u. W celu rozłożenia sofy należy unieść siedzisko i przycisnąć je do oparcia, aż usłyszy się charakterystyczny odgłos, czyli klik-klak. To znak, że można opuścić siedzisko. Sofy tego typu zazwyczaj wyposażone są w schowek na pościel znajdujący się pod siedziskiem.

• System DL
Zapewnia nie tylko dość szeroką, ale przede wszystkim bardzo stabilną powierzchnię do spania. Rozkładanie sofy jest banalnie proste i polega na wcześniejszym wysunięciu siedziska, a następnie na odchyleniu do przodu i złożeniu oparcia. W tym systemie również można przechowywać pościel w pojemniku pod siedziskiem. Powierzchnia do spania charakteryzuje się dużą sprężystością.

• System Delfin
Charakteryzuje się prostotą i szybkością obsługi. To jeden z bardziej popularnych systemów rozkładania gwarantujący nie tylko dużą i wygodną powierzchnię do leżenia, ale także pojemnik na pościel otwierany do góry. Sofę rozkłada się poprzez wysunięcie oraz podciągnięcie do góry materaca.

• System belgijski, czyli sedak
Kojarzy się nieco z systemem włoskim – nie jest jednak tak jak on masywny i stabilny. W przeciwieństwie do prezentowanych systemów powyżej nie ma pojemnika na pościel, co może stanowić pewien problem przy ograniczonej ilości wolnego miejsca w szafach. Charakteryzuje się równą powierzchnią spania na cienkim materacu wykonanym z miękkiej pianki, więc niezbyt korzystną dla osób preferujących twarde podłoża. Aluminiowa bądź stalowa konstrukcja rozłożonego miejsca do spania wypełniona jest sprężynami albo listwami. Należy ją wyciągnąć ze schowka zlokalizowanego pod siedziskiem i po prostu rozłożyć – wszystkie elementy stelaża układa się na nogach rozkładanych. To w zasadzie połączenie sofy z łóżkiem polowym.

• System wózek, czyli półbelgijski
Nawet małe sofy rozkładane 2 osobowe z tym systemem pozwalają uzyskać dość dużą powierzchnię do spania, co stanowi spory walor. Warto też zwrócić uwagę na rodzaj materaca. Sofę rozkłada się poprzez wysunięcie do przodu wózka ukrytego pod siedziskiem i rozłożenie na mim materaca. Niektóre modele tego typu są wyposażone w schowek na pościel, ale nie jest to standardem.

• System włoski
Sofy z tym systemem wyróżniają się wygodą spania, ale i eleganckim wyglądem. Jednak nie mają pojemnika na pościel. Niezależny materac jest schowany pod siedziskiem i należy go wyciągnąć.

Jaki system rozkładania wybrać?

W niewielkiej kawalerce, w której sofa ma na co dzień pełnić funkcję spania, najlepiej sprawdzi się model z systemem typu wózek – wyróżnia się małymi rozmiarami, ale stosunkowo dużą powierzchnią do wygodnego leżenia. W większym mieszkaniu można sobie pozwolić na sofy rozkładane 3 osobowe z systemem rozkładania Delfin albo DL. Jeżeli sofa ma służyć wyłącznie do spania okazjonalnego, to system rozkładania nie jest tak ważny, jak walory estetyczne, funkcje komfortowego siedzenia, ewentualnie obecność pojemnika na zapasową pościel.

Materiał zewnętrzny