Piątek, 26 kwietnia 2019

imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

RSS

Kultura

The Thinners zespół z Wodzisławia wydaje płytę

20.10.2013 18:28 | 0 komentarzy | (q)

25 października ukaże się pierwszy album zespołu zatytułowany "Mamo powiedz mi". Pierwszy krążek wodzisławsko-skrzyszowskiego The Thinners to punk z elementami reggae i ska.

The Thinners zespół z Wodzisławia wydaje płytę
Fot. Aleksander Konieczny
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zespół powstał w 1994 roku w Wodzisławiu Śl., jednak pierwsze koncerty zagrał dopiero kilka lat później jeszcze pod nazwą Agregatornia, jako The Thinners zespół zaistniał w 1999 roku. W 2002 roku utwór "Wykopmy rasizm ze stadionów" ukazał się na składance pod tym samym tytułem firmowanej przez Stowarzyszeniem Nigdy Więcej. W tym samym czasie zespół zarejestrował jeszcze kilka utworów w studio nagrań, które nie zostały nigdzie opublikowane. Zespół koncertował głównie w regionie. 2004 rok to zawieszenie działalności. Z początkiem 2010 roku zespół powrócił, za sprawą Grzegorza Gawendy założyciela zespołu, gitarzysty, wokalisty i twórcy większości utworów oraz Piotra Włodarczyka wokalisty i basisty. Przez chwilę zespół grał w dawnym składzie z Piotrkiem na basie, przez pierwsze pół roku skład ten jednak ulegał częstym zmianom, niezmiennie jednak od momentu powrotu zespołu na scenę, w zespole pozostają Grzegorz Gawenda i Piotr Włodarczyk. Pierwszy koncert po przerwie miał miejsce w połowie 2010 w Jastrzębskim Domu Zdrojowym na przeglądzie zespołów "Jastrzębska Konfrontacja Brzmień", gdzie zespół zwyciężył zajmując I miejsce. 2011 rok to kolejne sukcesy, ponad 50 koncertów, Thinners pojawiają się w całym kraju (m.in. Przystanek Woodstock 2011) i za granicą (Fren Music Festival we Frenstat pod Radhostem 2011), często koncertując z Farben Lehre, KSU, Sedesem, Leniwcem czy Zielonymi Żabkami a także z Dodą.

Utwory zespołu można usłyszeć na składankach: Fren Music (jedyna Polska grupa na płycie) czy Confront racism and facism: Support the Scene. 2012 rok Wiesław Goryl założyciel i perkusista grupy Bunkier zastępuje grającego na perkusji od dwóch lat Stanisława Zagrodnika. 2012 i 2013 to nadal pasmo koncertów, zespół razem ze skrzypcami i trąbką koncertują w Polsce i Czechach. Głosami publiczności zespół zajął II  miejsce w finale cyklu Koncertów Akustycznych "CKA bez prądu" zdobywając 441 głosów.

Aktualny skład The Thinners to Grzegorz Gawenda - gitara, śpiew, Piotr Włodarczyk - śpiew, gitara basowa, Wiesław Goryl - perkusja, zespołowi często towarzyszą muzycy dodatkowi Magdalena Hałas - skrzypce, Piotr Bosowski - trąbka, Sonia Trybuś - wiolonczela.

25 października ukaże się pierwszy album zespołu zatytułowany "Mamo powiedz mi". "Mamo powiedz mi" to punk z elementami reggae i ska. Teksty The Thinners opisują otaczający nas świat, zwracając uwagę na kłamstwa, zawiść, wyzysk i nienawiść do drugiego człowieka. Gościnnie na płycie zaśpiewała Agnieszka Szpargała wokalistka i skasofonistka zespołu Leniwiec oraz Wojciech Gawenda 9 letni syn gitarzysty, który już kilkakrotnie pojawił się na scenie z zespołem The Thinners, a także z grupą Leniwiec, na płycie śpiewa utwór "Powietrze" cover zespołu Partia.

25 października w dniu premiery płyty zespół wystąpi w Gliwickim Klubie Rock`A razem z Farben Lehre, Raggafayą oraz Inekafe.

29 listopada W Wodzisławskiej Szufladzie odbędzie się urodzinowy koncert zespołu, gdzie oprócz The Thinners zagrają zespoły zaprzyjaźnione z grupą oraz pojawią się goście specjalni zaproszeni przez zespół.

Fot. Aleksander Konieczny