Piątek, 30 października 2020

imieniny: Zenobii, Przemysława, Edmunda

RSS

Kultura

Dni RaciborzaN - propozycja lokalnych twórców na 2020 rok

08.11.2019 12:28 | 2 komentarze | ma.w

Temat przyszłorocznych Dni Raciborza, podejmowany przez radnego Pawła Ryckę w kontekście wyboru gwiazdy wydarzenia, zainspirował jednego z miejscowych twórców wydarzeń kulturalnych.

Dni RaciborzaN - propozycja lokalnych twórców na 2020 rok
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czy Dni Raciborza powinny być organizowane przez lokalnych twórców?

Krzysztof Maryszczak aktywny w sferze raciborskiego hip-hopu sformułował na Facebooku nowiny.pl wizję "Dni RaciborzaN". Święto miasta w 2020 roku proponuje oprzeć o potencjał lokalnych twórców.

Według Maryszczaka warto przeznaczyć budżet zaplanowany na organizację koncertów w plenerze, na projekty autorstwa lokalnych artystów. Przypomnijmy, że na koncert zespołu Kult w tym roku wydano znacznie ponad 100 tys. zł

- Żeby na ten dzień przygotowali swoje występy i zaprezentowali swoją pracę przed wszystkimi mieszkańcami. Artystów u nas nie brakuje. Wiem że w kilku dziedzinach, muzycznych, plastycznych, kulinarnych, teatralnych w te dni moglibyśmy tu zrobić razem piękny weekend - przekonuje raciborzanin.

Jako argument "za" podaje, że pieniądze z podatków raciborzan zostaną w mieście. Ponadto Racibórz zyska "dużo energii i mocy towarzyszącej przygotowaniom do takiego weekendu" (Dni miasta odbywają się pod koniec czerwca).

- Całość możemy uzupełnić o zaproszenie kogoś bardzo ciekawego spoza miasta - twierdzi Maryszczak, komentując aktywność radnego Pawła Rycki w związku z organizacją Dni Raciborza 2020. Przypomnijmy, że członek "Razem dla Raciborza" uważa, że gwiazdę koncertu głównego powinna wybrać młodzież szkolna w głosowaniu. Aktualnie wyborem artysty, który wystąpi w Raciborzu zajmowali się urzędnicy.

W 2019 roku koncert Dni Raciborza był po raz pierwszy w historii miasta odpłatny. Za wejściówkę na imprezę z udziałem Kultu i Kazika Staszewskiego trzeba było zapłacić 5 zł od osoby. Pomysł spotkał się z krytyką niektórych radnych (np. Stanisława Borowika). Władze miasta uznały, że rozwiązanie się sprawdziło i były zadowolone z frekwencji.

Ludzie:

Paweł  Rycka

Paweł Rycka

Radny Gminy Racibórz.