Sobota, 8 maja 2021

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

Kultura

Pałac w Rzuchowie tętnił muzyką [ZDJĘCIA, WIDEO]

03.08.2019 21:45 | 0 komentarzy | mad

W sobotni wieczór 3 sierpnia jedna z sal rzuchowskiego pałacu stała się sceną dla kwartetu smyczkowego AQuartet. Muzycy przyjechali tam, aby zaprezentować się w programie "Cudze chwalicie swego nie znacie".

Pałac w Rzuchowie tętnił muzyką [ZDJĘCIA, WIDEO]
Po koncercie muzycy, właściciele obiektu oraz osoby uczestniczące w koncercie ustawili się do pamiątkowego zdjęcia.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zabrzmiała muzyka

W trakcie wydarzenia w murach pałacu wybrzmiała twórczość legendarnych polskich kompozytorów, a także utwory, które na stałe zajęły ważne miejsce na polskiej scenie muzycznej. Zaprezentowano kompozycje Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Ignacego Paderewskiego, a także znane piosenki kabaretowe, zespołów Maanam, Perfect i Lombard oraz twórczość Stanisława Soyki czy Zbigniewa Wodeckiego. AQuartet wystąpił w składzie: Monika Schmidt (skrzypce), Adriana Urbacz (skrzypce), Radosław Mikołajczyk (altówka) oraz Joanna Jerchel (wiolonczela). Grupa przyjechała do Rzuchowa wraz z konferansjerem Witoldem Pełką.

Wstęp na wydarzenie był wolny, jednak po koncercie przeprowadzono zbiórkę pieniężną z przeznaczeniem na renowację pałacu.

Zobacz skrót z koncertu:

Placówka kulturalna

Pałac w Rzuchowie został wzniesiony w 1888 roku przez Heinricha Himmla, który zamieszkał tam wspólnie z żoną Stefanią. Długo jednak nie nacieszył się obiektem, ponieważ zmarł. Pochowany został w grobowcu przypałacowego parku. Kolejnym właścicielem był Joachim von Klutzow, popadł jednak w kłopoty finansowe, do tego stopnia, że obiekt trafił w ręce Skarbu Państwa Polskiego w wyniku postanowień traktatu wersalskiego. Później do połowy lat 90. XX wieku funkcjonował tam dom dziecka. Kolejno obiektem zarządzało Starostwo Powiatowe w Raciborzu. Później przejął go inwestor z Żor, który miał tam stworzyć centrum hotelowo-konferencyjne. Jednak ani ten, ani kolejny właściciel nie przynieśli chluby temu miejscu. Obiekt został rozkradziony i popadł w ruinę.

Od kilku lat pałacem zarządzają Zofia i Janusz Gładyszowie z Rybnika. Powołali też do życia Fundację na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury im. H. Himmla, która zajmuje się rewitalizacją obiektu. Fundacją kieruje Ewa Mackiewicz. Sobotnie wydarzenie wpisie się w zamierzenia obecnych właścicieli tego obiektu, ponieważ chcą tam stworzyć placówkę kulturalną.

W galerii zdjęcia z koncertu. Szersza relacja wkrótce na łamach "Nowin Raciborskich".


Sprawdź również: Historia rzuchowskiego pałacu w nieco ponad 14 minut [FILM]