Czwartek, 12 grudnia 2019

imieniny: Aleksandra, Adelajdy, Dagmary

RSS

Kultura

Adam Kandora z Liceum Plastycznego finalistą olimpiady z historii sztuki

16.05.2016 06:56 | 0 komentarzy | ż

Liceum Plastyczne święci kolejne sukcesy! Uczeń klasy 3 LP, Adam Kandora, zdobył tytuł finalisty III Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy z Historii Sztuki „Sztuka cenniejsza niż złoto”, który miał miejsce w Warszawie.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tegoroczna edycja poświęcona była twórczości znakomitego polskiego malarza okresu Młodej Polski, Władysława Podkowińskiego. Podtytuł konkursu - „Po prostu Szał! Władysław Podkowiński”, nawiązywał nie tylko do najbardziej znanego obrazu artysty pt. „Szał uniesień”, ale także upamiętniał 150-rocznicę Jego urodzin, która mija w tym roku.

Zawody składały się z trzech części. Pierwsza polegała na napisaniu eseju pt. „Reporter, nowator i wizjoner, czyli rzecz o twórczości Władysława Podkowińskiego”. Dzięki temu, że Adam uczy się w klasie zarówno z rozszerzoną historią sztuki, jak i językiem polskim, poznając dzieje literatury i zawiłości językowych pod czujnym okiem polonisty, pana doktora Janusza Nowaka, esej nie okazał się zadaniem tak trudnym jak mogłoby się początkowo wydawać. Druga część odbyła się w formie konkursu wiedzy na temat życia i twórczości Władysława Podkowińskiego oraz epoki, w której żył. Istotą trzeciej części była prezentacja i konfrontacja dwóch wybranych przez siebie obrazów: jednego autorstwa Władysława Podkowińskiego, drugiego - obrazu dowolnego artysty. Adam do trzeciej części egzaminu wybrał „Widok ulicy Nowy Świat w Warszawie w dzień letni” Podkowińskiego, który zestawił z „Bulwarem Kapucynów”, francuskiego impresjonisty Claude’a Moneta. Uczeń, ubrany w elegancki frak, wcielił się w rolę Józefa Pankiewicza, przyjaciela Podkowińskiego, który wspominał ich wspólny pobyt w Paryżu, urzeczenie impresjonizmem, a także Warszawę końca XIX wieku.

Uroczysty finał konkursu odbył się w Muzeum Narodowym w Warszawie 27 kwietnia 2016 r. Organizatorzy to: Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. W. Gersona w Warszawie, Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Stowarzyszenie Smocza. Warto podkreślić, że dwa lata temu wyróżnienie w tym samym konkursie, w edycji poświęconej twórczości Józefa Chełmońskiego, osiągnęła również uczennica raciborskiego Liceum Plastycznego – tegoroczna zdobywczyni tytułu finalisty z wyróżnieniem w Olimpiadzie Artystycznej z Historii Sztuki, Jolanta Lamla. Opiekunem Adama Kandory, a także Joli, była pani Katarzyna Kwiotek, nauczyciel historii sztuki w Liceum Plastycznym. Podczas pobytu w Warszawie, pomiędzy kolejnymi etapami konkursu, Adam miał także okazję zwiedzić Muzeum Narodowe, uczestniczyć w wykładzie na temat polskiego malarstwa XIX wieku, a także zobaczyć miejsca, związane z życiem Władysława Podkowińskiego.

źródło: Liceum Plastyczne w Raciborzu