Czwartek, 29 października 2020

imieniny: Euzebii, Wiloletty, Narcyza

RSS

Kultura

Mrożek na schodach raciborskiej biblioteki [ZDJĘCIA]

31.08.2015 12:21 | 0 komentarzy | ż

W kolejnej odsłonie Letniego Teatru na Schodach licznie zgromadzona publiczność obejrzała sztukę "Na pełnym morzu" wybitnego reprezentanta polskiego teatru absurdu – Sławomira Mrożka. Jednoaktówkę przygotował dla raciborzan Teatr Wodzisławskiej Ulicy, który już od lat występuje w lecie na schodach Biblioteki.

Mrożek na schodach raciborskiej biblioteki [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Akcja sztuki rozgrywa się na tratwie dryfującej na pełnym morzu. Trzech pozbawionych pożywienia rozbitków postanawia wybrać spośród siebie kandydata do zjedzenia. Zanim przystąpią do realizacji swojego planu, rozpoczną swoistą kampanię wyborczą, a jej wynik rozstrzygnie, kto zostanie ofiarą.

Mrożek odsłonił w swej sztuce mechanizmy manipulowania ludźmi, polityczną socjotechnikę, brak skrupułów w dążeniu do zdobycia władzy. Sztuka obfituje w zabawne dialogi, błyskotliwe puenty -  wypełnia je przewrotna mrożkowska filozofia i elegancki dowcip.

Następne spotkanie z Teatrem Wodzisławskiej Ulicy już za tydzień. 5 września o godz. 16.00 w ramach Narodowego Czytania „Lalki” zobaczymy przedstawienie pt. „Łęcka kontra Stawska”.

źródło: MiPBP w Raciborzu, oprac. żet