Konsument
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

PGG podnosi ceny węgla w swoim e-sklepie

TEKST AKTUALIZOWANY

PGG przekazuje informacje o "ujednoliceniu cen węgla opałowego". Oznacza to po prostu wzrost cen produktów w e-sklepie średnio od 20 do 40%. Zmiany zaczynają obowiązywać od wtorku 16 sierpnia. Spółka przekazuje również informacje o poziomie sprzedaży od początku roku.

PGG podnosi ceny węgla w swoim e-sklepie
PGG przekazuje, że od początku roku w e-sklepie zakupów dokonało 170 tys. klientów, którzy nabyli 700 tys. ton opału. / fot. pixabay

Ceny średnio o 20%-40% w górę

Znaczny wzrost kosztów produkcji oraz potrzeba działań inwestycyjnych, by zwiększyć produkcję węgla opałowego to czynniki, które Polska Grupa Górnicza wymienia jako decydujące przy podjęciu decyzji o "ujednoliceniu cen", czyli najprościej rzecz ujmując - wzroście cen poszczególnych sortymentów węgla we wszystkich kopalniach. 

Dotąd te same sortymenty węgla opałowego miały w poszczególnych cenach różne ceny. Po zmianie, średnia cena węgla opałowego w PGG S.A. wyniesie około 1,2 tys. zł za tonę (w porównaniu do około tysiąca złotych dotychczas). - Nadal ceny węgla z kopalń Polskiej Grupy Górniczej S.A. będą jednymi z najniższych na rynku - podkreśla spółka. Ceny części produktów w e-sklepie wzrosły o 40%.

Coraz wyższe koszty produkcji

PGG w swoim komunikacie wyjaśnia, że jedną z przyczyn ujednolicenia cen węgla dla gospodarstw domowych jest drastyczny wzrost kosztów produkcji od początku 2022 roku.

- Na rynku skokowo podrożała m.in. stal niezbędna w kopalniach do zbrojenia wyrobisk (spółka zapłaci za nią aż o 78 proc. więcej niż przed rokiem). Znacznie droższa jest także energia elektryczna i paliwa a także usługi dla zakładów górniczych. Według prognoz techniczno-ekonomicznych w PGG S.A. wydatki będą w tym roku aż o 2,4 mld zł większe niż rok wcześniej - wylicza PGG.

Drugim czynnikiem, który miał decydujące znaczenie przy ustalaniu cen, są zwiększone wydatki na działania inwestycyjne, których celem jest zwiększenie produkcji i sprzedaży węgla opałowego dla sektora komunalno-bytowego. Wydatki PGG na ten cel zostaną zwiększone o ponad 1,12 mld w porównaniu do ubiegłego roku.

Ile węgla trafiło do klientów e-sklepu PGG?

Dominującym kanałem sprzedaży węgla opałowego dla gospodarstw domowych pozostanie powszechnie dostępny dla osób fizycznych sklep internetowy PGG S.A., przekazuje spółka.

Z danych, którymi dzieli się spółka wynika, że od początku roku do dziś (16.08.), 170 tys. klientów zrobiło zakupy w e-sklepie, do gospodarstw domowych trafiło dotąd blisko 700 tys. ton węgla.

PGG zapewnia również, że system sprzedaży w e-sklepiej będzie nadal doskonalony i rozbudowywany "aby obsłużyć jak najwięcej mieszkańców kraju zainteresowanych nabyciem opału po atrakcyjnej cenie producenta".

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~kinbyr (193.169. * .48) 16.08.2022 14:38
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

"PGG w swoim komunikacie wyjaśnia, że jedną z przyczyn .......................................................................................................jest drastyczny wzrost kosztów produkcji od 2022 roku."
to efekt 3000 plus

~tłoczek (188.137. * .64) 16.08.2022 13:54
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Kopalnie mają prawo zarabiać na cennym i poszukiwanym surowcu.

~Bonifacy (5.173. * .42) 16.08.2022 13:47
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

„potrzeba działań inwestycyjnych”
To mnie zawsze najbardziej rozbawia

~jkj1 (109.231. * .255) 16.08.2022 13:29
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

ktos tu chyba nie umie liczyć, średnia cena węgla wzrasta o około 40%