Wtorek, 22 września 2020

imieniny: Maurycego, Tomasza, Joachima

RSS

Zdrowa kobieta – 7 porad

11.02.2019 14:37 | 0 komentarzy | MP

Kobiety w każdym wieku zajmują się innymi i to właśnie rodzina i najbliżsi są ważniejsi. Nie łatwo jest znaleźć czas dla siebie, by skutecznie dbać o swoje zdrowie i ciało. A każdy organizm, by prawidłowo funkcjonować potrzebuje odpowiedniego zadbania.

 Zdrowa kobieta – 7 porad
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nie tylko ciało się liczy, a wszystkie narządy oraz układy potrzebują składników odżywczych. Tak więc ważna jest prawidłowo zbilansowana dieta i aktywność fizyczna. Konieczne jest również robienie dodatkowych badań, które będą monitorować stan naszego zdrowia. Okazuje się więc, że konieczne jest zastosowanie wielu zmian w codziennym życiu, by być zdrową i piękną. Oto kilka najlepszych porad, które ci na to pozwolą zebranych przez ekspertów z https://greenbarleyplus.pl/.

1. Dbaj o zdrową dietę

Organizm człowieka ma zapotrzebowanie na składniki odżywcze. To właśnie dlatego konieczne jest stosowanie się do zasad dobrze zbilansowanej diety. Ma ona dostarczać do organizmu cenne witaminy i minerały, a także liczne makroskładniki. Jeśli w codziennej diecie zabraknie zbilansowanych i zróżnicowanych posiłków, to dojść może do wielu niedoborów, które są niebezpieczne dla zdrowia. Dla kobiet szczególnie ważne są witaminy z grupy B, które dbają o równowagę hormonalną. W diecie nie może również zabraknąć ryb, które są bogate w kwasy tłuszczowe. Dbają one o serce, mózg, a także zmniejszają ryzyko rozwoju niektórych chorób, w tym nowotworów.

2. Częściej się badaj

Konieczne jest robienie regularnych badań profilaktycznych. Mają one monitorować stan naszego organizmu. Wiele kobiet o tym zapomina i nie ma czasu na zadbanie o swoje zdrowie, w ten podstawowy sposób. Profilaktyczne badania, takie jak badanie krwi, moczu, badanie ginekologiczne, cytologia, czy USG piersi, jest szczególnie ważne dla każdej kobiety. Pozwalają one na wczesne wykrycie tworzących się niepokojących zmian chorobowych. Im wcześniej zostaną one wykryte, tym większe jest prawdopodobieństwo, że da się je zwalczyć i powrócić do zdrowia. Badania cytologiczne powinny odbyć się co roku lub jeśli wyniki ostatnich badań były prawidłowe co 2-3 lata. USG piersi również najlepiej wykonywać raz do roku. Raz w roku konieczne jest wykonanie badania krwi, a także moczu. Jeśli pojawiają się u ciebie jakiekolwiek niepokojące objawy, nie ignoruj ich. Mogą one być pierwszymi oznakami ciężkiego schorzenia. Najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza, by zdiagnozować dolegliwości.

3. Pij więcej wody

Nie można zapominać o nawilżaniu całego ciała. Nie chodzi jedynie o używanie kremów nawilżających. Konieczne jest również nawilżanie organizmu od wewnątrz. Do tego należy pić wodę. Specjaliści zalecają picie około 2-3 litrów płynów w ciągu dnia. Najlepiej sięgać po wodę mineralną, napary ziołowe i domowe soki owocowe i warzywne. Często zapominamy o regularnym nawadnianiu organizmu, a odwodnienie, prowadzić może do zaburzenia równowagi gospodarki wodnej. Pamiętaj więc, by pić więcej płynów, ponieważ woda jest składnikiem, z którego organizm ludzki składa się niemal w 70 procentach. Jej niedobór może doprowadzić do wielu niekorzystnych zmian w pracy organizmu. Odwodnienie sprawia, że organizm szybciej się starzeje, przez co na skórze pojawiają się zmarszczki, a naskórek traci jędrność. Jednak ma to wpływ nie tylko na wygląd, ale również na zdrowie.

4. Uprawiaj więcej sportu

Kiedy jest się mamą, żoną i pracownicą, to nie łatwo jest znaleźć czas na aktywność fizyczną. Jednak ma ona korzystny wpływ na nasze zdrowie, więc nie można jej pominąć, kiedy mowa o zadbaniu o bezpieczeństwo organizmu. Sport można uprawiać podczas spaceru z dzieckiem lub robienia zakupów. Wystarczy, że zamiast tak często poruszać się samochodem, zaczniesz chodzić pieszo lub przesiądziesz się na rower. Nawet pół godziny aktywności fizycznej dziennie ma zbawienny wpływ na zdrowie. Ruch poprawia nastrój i zmniejsza poziom hormonów stresu w organizmie. Dodatkowo sport zwiększa odporność, dzięki czemu staniesz się bardziej odporna na infekcje. Badania wykazują, że aktywność fizyczna nie tylko zmniejsza ryzyko otyłości i nadwagi, ale również rozwoju nowotworów.

5. Znajdź więcej czasu dla siebie

Co prawda nie jest to łatwe. Dużo obowiązków na głowie sprawia, że brakuje czasu na przyjemności i odpoczynek. Jednak jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie, to odpoczynek i relaks na pewno ci w tym pomogą. Przemęczenie i przepracowanie może sprawiać, że organizm zaczyna spowalniać swoją pracę, a dodatkowo układ hormonalny produkuje zwiększone stężenia kortyzolu, który zaburza pracę niemal wszystkich układów i procesów biochemicznych. Po ciężkiej pracy zrób sobie przerwę na dłuższą kąpiel w gorącej wodzie z dodatkiem olejku lawendowego. Ma on dzielnie rozluźniające i zmniejsza stany zapalne i bóle mięśni.

6. Zadbaj o swoje ciało

Jędrna skóra, długie włosy i zadbane paznokcie to nie zasługi długich godzin w pracy. Jeśli chcesz na długo pozostawić swoją cerę bez zmarszczek, mieć długie i zadbane włosy, a także mocne paznokcie, to konieczne jest zadbanie o ich zdrowie. Zabiegi kosmetyczne raz na jakiś czas są wskazane, a codzienna pielęgnacja niezbędna. 

Materiał zewnętrzny