Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Blok za 6 miliardów złotych w Jaworznie znowu stoi. Rafako nie komentuje, a Tauron odpowiada wybiórczo

Jednostka o mocy 910 MW nie produkuje prądu z powodu remontu awaryjnego związanego z odżużlaniem i odpopielaniem, a także naprawą urządzenia do odżużlania. Wstrzymanie pracy bloku nastąpiło w środę 12 października.

Blok za 6 miliardów złotych w Jaworznie znowu stoi. Rafako nie komentuje, a Tauron odpowiada wybiórczo
To kolejna przerwa w pracy bloku o mocy 910 MW na parametry nadkrytyczne w Jaworznie. Z komunikatu Taurona wynika, że blok powinien wznowić działanie 17 października. Na zdjęciu prace naprawcze podczas odstawienia bloku w sierpniu. Fot. Tauron.

Pytania bez odpowiedzi i brak komentarza

- W środę 12 października blok 910 został odstawiony, postój potrwa do końca tygodnia. W tym czasie zostaną wykonane prace związane z usuwaniem bieżących usterek. Prace te zapewnią poprawę bezpieczeństwa eksploatacji jednostki w kolejnych tygodniach. W poniedziałek planowane jest ponowne zsynchronizowanie bloku z krajową siecią elektroenergetyczną. Naszym celem jest bezpieczne prowadzenie jednostki, która stanowi ważny element zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Blok w Jaworznie, mimo to, że jest w okresie przejściowym, tylko od początku września wygenerował ponad 535 tys. megawatogodzin energii – przekazała Nowinom Patrycja Hamera, rzecznik prasowy spółki Tauron Wytwarzanie.

Zapytaliśmy rzeczniczkę Patrycję Hamerę również o pochodzenie paliwa, które podawano na blok w okresie od 31 sierpnia do 12 października. - Paliwo dla bloku 910 MW pochodzi z kopalń Tauron Wydobycie, w tym z Zakładu Górniczego Sobieski oraz KWK Ziemowit – odpowiedziała Patrycja Hamera.

Rzeczniczka Taurona Wytwarzanie nie odniosła się do pytań Nowin, czy w okresie od 31 sierpnia do 12 października na blok podawano paliwo o parametrach innych niż w kontrakcie, a także czy w pracach naprawczych uczestniczą przedstawiciele wykonawcy bloku - Rafako. W dalszej korespondecji wyjaśniła, że "zagadnienia związane ze współpracą z Rafako są przedmiotem mediacji prowadzonych przez spółki przed Sądem Polubownym przy Prokuratorii Generalnej RP. Ich przebieg ma charakter poufny".

Rafako odmówiło komentowania zaistniałej sytuacji.

Spór o blok energetyczny

Tauron i Rafako prowadzą mediacje przed Prokuratorią Generalną. Przypomnijmy, blok na parametry nadkrytyczne w Jaworznie nie działał przez cztery tygodnie w sierpniu tego roku. Na tym tle doszło do sporu pomiędzy Tauronem (właściciel bloku) i Rafako (wykonawca bloku).

Tauron obwiniał w komunikatach Rafako. Natomiast Rafako przyczyn uszkodzenia leja kotła upatrywało w podawaniu na blok niekontraktowego paliwa. Zdaniem Rafako, w bloku spalano m.in. węgiel ze zbyt dużą zawartością chloru oraz o obniżonej topliwości, co powodowało powstawanie szlag. Odrywające się szlagi, ważące od kilku do kilkudziesięciu kilogramów, uszkodziły wówczas lej kotła.

Szczegółowo pisaliśmy o tym tutaj:

Tauron ma dobry węgiel, ale pod ziemią

Tauron posiada kopalnię Sobieski, w której wydobywa się węgiel o odpowiednich parametrach do spalania w nowym bloku. Rafako informowało we wrześniu, że spółka Tauron Wydobycie nie zaplanowała wydobycia we właściwy sposób, czego skutkiem są przestoje wydobyciu węgla z zakładu. Zobacz również:

Spółka Tauron do dziś nie odpowiedziała na pytania Nowin o parametry węgla podawanego na blok w Jaworznie oraz bieżącą działalność Zakładu Górniczego Sobieski.

Sąd nakazał zabezpieczenie dowodów

We wrześniu Główny Urząd Górniczy, na polecenie sądu w Jaworznie, zabezpieczył dowody w postaci próbek węgla, który podawano na blok. Pisaliśmy o tym tutaj:

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].