Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kryzys w Jaworznie. Tauron nie wpuścił pracowników Rafako na blok 910 MW

Energetyczny gigant nie jest w stanie wywiązać się ze zobowiązań kontraktowych, dlatego postanowił zniszczyć Rafako - twierdzi raciborska spółka, generalny wykonawca inwestycji w Jaworznie.

Kryzys w Jaworznie. Tauron nie wpuścił pracowników Rafako na blok 910 MW
Tauron pokazuje, jak wyglądają prace naprawcze w leju kotła (fot. Tauron).

Naprawa bloku to kwestia kilku dni

Tauron zapowiada, że naprawa leja kotła bloku o mocy 910 MW zostanie zakończona w tym tygodniu.

- Kilkudniowe opóźnienie jest spowodowane postawą i działaniami Rafako. Nie możemy godzić się na działania mające na celu maksymalne wydłużenie czasu postoju bloku. W czwartek (26 sierpnia - red.) zdecydowaliśmy się na tzw. wykonawstwo zastępcze. To działanie mające na celu bezpieczne i jak najszybsze uruchomienie bloku. Wyznaczony wykonawca zastępczy był już wcześniej zaangażowany w wymienione prace, posiada pełną wiedzę na temat naprawianej instalacji i kompetencje, by skutecznie sfinalizować proces - mówi Patrycja Hamera, rzeczniczka prasowa Nowego Jaworzna Grupy Tauron.

Rysy i niewielkie odkształcenia

Tauron stoi na stanowisku, że Rafako nie odpowiedziało w wyznaczonym terminie na pismo dotyczący potwierdzenia terminu zakończenia prac naprawczych, stąd decyzja o wykonawstwie zastępczym. Zdaniem Tauronu, elementy wymagające naprawy to "niewielkie rysy i wgniecenia oraz odkształcenia". - W tym momencie nie ma miejsca żadne rozszczelnienie czy inna poważna awaria układu parowego kotła. Prace realizowane są w oparciu o technologię naprawy zaakceptowaną przez UDT (Urząd Dozoru Technicznego - red.) - czytamy w komunikacie Tauronu.

Patrycja Hamera twierdzi, że faktycznym celem Rafako jest wymuszenie na Tauronie decyzji o odstąpieniu od realizacji kontraktu i tym samym rezygnacji z gwarancji bankowych dotyczących inwestycji na kwotę 600 mln zł. Cały komunikat dostępny jest TUTAJ.

To wszystko wina Tauronu

W odpowiedzi Rafako wzywał Tauron do zaprzestania rozpowszechniania nieprawdziwych informacji oraz publikacji sprostowania we wszystkich miejscach i komunikatorach, gdzie komunikaty Tauronu zostały opublikowane. Rafako podkreśla, że działania Tauronu mają na celu odwrócenie uwagi opinii publicznej od faktu, że Tauron nie zapewnia węgla odpowiedniej jakości, przez co nie może dojść do testów i zakończenia realizacji inwestycji. Rafako zwraca uwagę, że:

  • nie zostało poinformowane o zaangażowaniu wykonawcy zastępczego i działanie to jest pozbawione podstaw prawnych,
  • 27 sierpnia pracownicy Rafako nie zostali wpuszczeni na teren bloku - tym samym nie mogli zabrać urządzeń oraz majątku stanowiącego własność Rafako,
  • opóźnienie w realizacji kontraktu wynika wyłącznie z niedostarczenia przez Tauron odpowiedniego węgla,
  • wskutek bezprawnych działań Tauronu gwarancje zabezpieczające inwestycję przestają obowiązywać,
  • Rafako nie wymusza odstąpienia od realizacji kontraktu przez Tauron - w zasadzie jest wprost przeciwnie, chce jak najszybszego zakończenia kontraktu, ale z winy Tauronu (brak odpowiedniego węgla) nie jest w stanie tego zrobić.

Dalej Rafako ponownie wzywa Tauron do przeprowadzenia badań próbek węgla w niezależnym Głównym Instytucie Górnictwa.

- Zdaniem RAFAKO agresywne i bezprawne działania TAURON wynikają z tego, że TAURON zdaje sobie sprawę, że nie jest w stanie wywiązać się ze zobowiązań kontraktowych w zakresie dostaw węgla, jest w zwłoce w realizacji Kontraktu i nadal podaje węgiel złej jakości. TAURON poniesie całe konsekwencje takiego stanu rzeczy, zatem agresywnymi działaniami próbuje zniszczyć RAFAKO - czytamy w komunikacie.

Całość dostępna jest tutaj:

Pobierz Wezwanie_NJGT_27_08_22.pdf (format pdf, rozmiar ~240.63 k)

Zobacz również:

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].