Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Blok energetyczny za 6,5 mld zł nie pracuje z pełną mocą bo... nie ma odpowiedniego węgla

Tauron wbij szpile Rafako i twierdzi, że problemy z lejem kotła, który niedawno został uszkodzony, występowały już wcześniej. Rafako odpowiada, że jednyny problem nowego bloku w Jaworznie to... brak odpowiedniej jakości węgla.

Blok energetyczny za 6,5 mld zł nie pracuje z pełną mocą bo... nie ma odpowiedniego węgla
Blok o mocy 910 MW w Jaworznie. Fot. Tauron.

Tauron: potrzeba optymalizacji

Tauron i Rafako przerzucają się komunikatami prasowymi oraz oświadczeniami dotyczącymi bloku o mocy 910 MW w Jaworznie. 2 września Tauron poinformował o uruchomieniu i synchronizacji bloku z krajową siecią elektroenergetyczną.

Tauron twierdzi, że blok "wciąż znajduje się w okresie przejściowym", "w fazie strojeń, testów i optymalizacji, których pozytywne zakończenie jest kluczowe dla przyszłej pracy jednostki w najkorzystniejszej konfiguracji i z maksymalną efektywnością".

Rzecznik prasowa Nowego Jaworzna Grupy Tauron Patrycja Hamera stwierdza, że "problemy z lejem (który uległ uszkodzeniu - red.) występowały już w 2021 roku". - Wówczas Rafako nie miało zastrzeżeń do jakości węgla dostarczanego do jednostki - informuje Hamera.

Dalej uszkodzenie leja kotła w nowym bloku określone jest jako "usterka", do której doszło w chwili, gdy "Rafako prowadziło testy i strojenia układu czyszczenia powierzchni ogrzewalnych kotła". - Do momentu zakończenia prac, nie można mówić o w pełni efektywnym wykorzystywaniu strojonych instalacji - czytamy w komunikacie Tauronu.

Zobacz również:

Rafako: potrzeba dobrego węgla

5 września Rafako wydało oświadczenie w sprawie zaawansowania prac optymalizacyjnych bloku w Jaworznie. Zarząd Rafako S.A. oraz spółki E003B7 sp. z o.o. (spółka-córka Rafako powołana do budowy bloku) stwierdza, że "aktualny stan zoptymalizowania układów automatycznej regulacji bloku 910 MW pozwala na pewną i bezpieczną pracę Bloku z pełnym obciążeniem nominalnym tj. 910 MW". Potwierdzeniem tego jest fakt, że blok pracował z pełną mocą w okresie od uruchomienia w kwietniu 2022 roku do 22 lipca 2022 roku.

Rafako podkreśla, że do 6 sierpnia Tauron nie zgłosił wady skutkującej niemożliwością osiągania mocy nominalnej przez blok. Ponadto układ czyszczenia powierzchni ogrzewalnych komory paleniskowej kotła, o których wspomina Tauron w swoim komunikacie, był sprawny. Wykonawca bloku podkreśla, że "układy czyszczenia armatek i zdmuchiwaczy nie wpływają na powstawanie spieków oraz nie mają wpływu na ich wielkość" (co jest zależne tylko od typu i jakości węgla).

- Jedyną przyczyną zaniżania mocy bloku jest brak węgla lub jego zła jakość, która uniemożliwia bezpieczną i ciągłą eksploatację bloku z mocą nominalną

- czytamy w oświadczeniu Rafako.

Zobacz również:

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Popapraniec_z_PO (89.200. * .30) 05.09.2022 19:47
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Popapraniec_z_pisu (5.184. * .18) 05.09.2022 17:11

a tu jeszcze lepsze kłamstwo pisiuarków

Stępka dla PiS miała być symbolem powrotu do przemysłu stoczniowego do Szczecina. Niestety promów w Szczecinie się nie doczekaliśmy.

~bgtrfv (46.134. * .121) 05.09.2022 17:06

cytat:
"Jak podaje portal wszczecinie.pl, przynajmniej cztery skupy złomu ze Szczecina dostały propozycję by kupić od Polskiej Żeglugi Bałtyckiej słynną stępkę. Prawo i Sprawiedliwość planowało budowę pierwszego w szczecińskiej stoczni promu. "
pisiory tak samo

~Popapraniec_z_PO (89.200. * .30) 05.09.2022 17:01

Nadal czekamy na Katarskich inwestorów od Tuska do ratowania stoczni. Tusk nas okłamał

~kallo (46.134. * .121) 05.09.2022 15:30
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

niestety tak
pisowska propaganda
to działa ja szwajcarski zegarek

~PytamSie (94.254. * .6) 05.09.2022 15:26

Czy w tym kraju jeszcze cokolwiek działa ???

~wsxzaq (193.169. * .48) 05.09.2022 15:01

to podobnie jak informacja
"wagony się wykoleiły bo tory były złe i podwozie było złe"