Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Gaz zdrożał siedmiokrotnie. Powiat musi „dogrzewać” Złotą Jesień i II LO

W starostwie przerazili się podwyżką stawki kWh, która w przypadku DPS Złota Jesień wzrosła z 8 na 30 groszy. Ponowiono przetarg, ale tu cena była jeszcze wyższa - 50 groszy. Nie lepiej poszło w szukaniu dostawcy gazu dla II LO - „Mickiewicza”.

Gaz zdrożał siedmiokrotnie. Powiat musi „dogrzewać” Złotą Jesień i II LO
Grzegorz Swoboda starosta raciborski powiedział o skali podwyżek cen gazu, że to dla Powiatu masakra

O podwyżkach, które drenują budżet Powiatu Raciborskiego na 2022 rok, mówiono w starostwie na wspólnym posiedzeniu komisji branżowych. Odbyło się ono 16 grudnia. W przypadku Złotej Jesieni wpierw stawka była wyższa w przetargu trzykrotnie wyższa od pierwotnej. Po następnym przetargu najniższa cena wynosiła już 50 groszy za kWh - sięgając pięciokrotnego skoku cenowego. Powiat zdecydował się podpisać umowę z dostawcą tylko na pierwszy kwartał nowego roku.

Siedem razy więcej

Podobne kłopoty spotkały dyrekcję II LO im. Adama Mickiewicza. Tam zażądano za dostawę 1 kWh aż 80 groszy. - To siedmiokrotnie więcej niż dzisiaj - poinformował radnych powiatu skarbnik Roman Nowak.

Powiat musi dokonać przesunięć w budżecie, kosztem innych planowanych zadań, aby zapewnić placówkom ogrzewanie w przyszłym roku.

Starosta raciborski Grzegorz Swoboda powiedział radnym, że sytuacja na rynku gazu ma związek m.in. z tym co dzieje się na granicy Polski i Białorusi. - To się wiąże z zamieszaniem wywoływanym przez prezydenta Łukaszenkę. Gaz drożeje z 8 groszy na 62 grosze i to naprawdę jest wyzwanie. Nasze wydatki rosną z poziomu 200 tys. zł rocznie na 2 mln zł. Słyszę o tarczy antykryzysowej premiera, ale nie wiem, czy także dla samorządów. Te ceny są horrendalne, dla nas są po prostu masakrą - ocenił włodarz powiatu.

Pilna zmiana źródła ciepła

Członek zarządu powiatu Andrzej Chroboczek dodał, że z węglem sytuacja nie wygląda inaczej niż z gazem, bo też znacząco podrożał. - A 20 grudnia ogłoszą podwyżki cen prądu - zapowiedział.

Starosta Swoboda przyznał, że przy tak drastycznie drogim gazie, trzeba rozważyć pilną zmianę źródła ciepła jeśli chodzi o wspomniane jednostki.

17 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
alexachililover 29.12.2021 10:50

Najdroższa energia i zmarnowane szanse polskiej energetyki! Nowe Jaworzno, blok za 6,5 mld zł stoi, Ostrołęka 1,5 mld zł bloki wyburzone, Turów 4 mld zł nowy blok stoi, 200 mln zł kar. Elektrowni atomowej brak. Inwestycje w OZE spowolnione. 25 mld zł, tylko w tym roku, za prawa do emisji przejedzone, Prawa do emisji, co do zasady, przeznaczone powinny być na energetykę odnawialną.

Oberwator_R 28.12.2021 13:40
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Wiem że euroentuzjastów nie przekonam bo co by się nie działo oni i tak będą mieli orgazm na widok żółtych gwiazdek na niebieskim tle. Ale takie są fakty. Eurokołchoz steruje systemami energetycznymi tak, jak komuniści sterują gospodarką. To się skończy ogólnoeuropejską katastrofą która spowoduje katastrofę gospodarczą. Przy takich cenach energii w europie nie będzie się opłacać nic produkować a ty poniżej sie będziesz jeszcze cieszył gdy ci sie uda kupić taniej jakiś chiński "badziew". Nie chce martwić pana starosty raciborskiego ale te wzrosty cen gazu to dopiero preludium. Ta prognozowana hurtowa cena energii w unii to inaczej mówiąc 6 zł za kWh czyli ponad 10 razy więcej niż cena detaliczna którą teraz płaci przeciętny Kowalski.Więc obecna inflacja to tez "mały pikuś" wobec tego co czeka nas i resztę unii.

~jestemrad (188.137. * .64) 28.12.2021 13:19
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

@Oberwator_R komuniści rządzą w Chinach. Co ciekawe wielu z nas kupuje chiński badziew wspierając ten system. Ty kupujesz artykuły Made in China czy nie? W Europie nie ma ekoterroryzmu. Jest ogromna niechęć do węgla jak i do silników benzynowych/diesla. Czy jest bezpodstawna? Zapytaj tych którym kopalnia zniszczyła domy albo tych którzy mają dość smrodu z kominów chałupowych czy tych którzy mieszkają niedaleko pylących hałd.

Oberwator_R 28.12.2021 10:41
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

"Ceny energii elektrycznej na początek przyszłego roku przekraczają w Europie już 6 tys. zł/MWh. Powód? We Francji brakuje dostępnych elektrowni atomowych, w Niemczech gazu, w Wielkiej Brytanii wiatru, a w Polsce węgla i to tak bardzo, że elektrownie ograniczają już produkcję. Jednak rynek obstawia, że najgorsze przed nami, do czego dołożą się kolejne wyłączenia elektrowni atomowych w Niemczech." Tak wygląda efekt rządów komunistów w połączeniu z ekoterroryzmem. Więcej w artykule na In-terii.

~natematDE (178.36. * .64) 18.12.2021 18:15
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~kacap (83.26. * .217) 18.12.2021 15:08
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Może by tak oszczędności zacząć o siebie?

alexachililover 18.12.2021 13:25
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Do poniżej, skończ już z tym pisowskim przekazem, inflacja 8% a ty dalej za 2 zetki tyrasz dla partii. Idziecie pod lód.

Pokaż więcej