Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

PGG na plusie. Ograniczyli koszty produkcji węgla

Polska Grupa Górnicza z zyskiem po pierwszym półroczu. - Przewidujemy, że firma absolutnie powinna sobie poradzić bez żadnych dodatkowych zastrzyków finansowych - oświadczył podczas środowej konferencji prasowej prezes PGG, Tomasz Rogala.

PGG na plusie. Ograniczyli koszty produkcji węgla

W pierwszym półroczu 2017 r. Polska Grupa Górnicza zanotowała 8 mln zł zysku netto. EBITDA, czyli zysk przed potrąceniem podatków, odsetek i amortyzacji wyniósł 708 mln zł. Wszystkie kontrakty PGG realizowane są na bieżąco.

PGG podkreśla, że "tak korzystny wynik – wyższy od założeń zapisanych w biznesplanie – udało się osiągnąć dzięki m. in. redukcji kosztów produkcji węgla, które w ciągu roku spadły o 101 mln zł do 1,455 mld zł. Na wynik wpłynęły działania restrukturyzacyjne, wykorzystanie efektu synergii oraz zaktywizowanie polityki sprzedażowej". Nie bez znaczenia było też zintensyfikowanie inwestycji i przygotowanie do eksploatacji nowych ścian wydobywczych.

Kluczowa dla spółki jest wciąż odbudowa zdolności produkcyjnych poprzez uruchamianie nowych ścian wydobywczych. W dobie niedawnego kryzysu, w związku z koncentracją wydobycia, znacząco spadła liczba eksploatowanych ścian, co wiązało się z ograniczeniem zdolności wydobywczych o ok. 10 mln ton rocznie.

W pierwszym półroczu w kopalniach PGG działały przeciętnie 43 ściany, obecnie – 46. W pierwszym półroczu spółka uzbroiła i oddała do ruchu 27 ścian, do końca roku jeszcze zostanie uruchomionych 23.

W całym obecnym roku PGG na inwestycje zamierza przeznaczyć 880 mln zł. Do końca lipca zrealizowano i zawarto umowy na 580 mln zł.

Przez siedem miesięcy tego roku kopalnie PGG wydobyły 17,1 mln ton węgla (12,7 mln ton w części macierzystej i 4,4 mln ton w kopalniach przejętych od KHW).

- Przewidujemy, że firma absolutnie powinna sobie poradzić bez żadnych dodatkowych zastrzyków finansowych - oświadczył podczas środowej konferencji prasowej prezes PGG Tomasz Rogala.

47 proc. produkowanego przez PGG węgla trafia do energetyki zawodowej, 14 proc. do energetyki i ciepłownictwa, 19 proc. na rynek komunalno-bytowy, 4 proc. do koksowni, a 16 proc. na eksport. Kontrakty z odbiorcami krajowymi są realizowane na bieżąco.

Według danych Agencji Rozwoju Przemysłu, cytowanych przez Polską Agencję Prasową, całe polskie górnictwo węgla kamiennego zanotowało w I półroczu 2017 r. 1,45 mld zł zysku netto. Od początku roku do końca czerwca kopalnie w Polsce wydobyły łącznie 32,7 mln ton węgla (wobec ok. 34,3 mln ton w tym samym okresie przed rokiem). W 2016 r. polskie kopalnie wyprodukowały 70,4 mln ton węgla kamiennego - o 1,8 mln ton mniej niż w 2015 r. Sprzedaż węgla w 2016 r. sięgnęła 73,1 mln ton i była wyższa od rocznego wydobycia o 2,7 mln ton.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
norud 24.08.2017 20:19
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

"PGG na plusie. Ograniczyli koszty produkcji węgla" DOBRE !!! podnieśli cenę węgla !!! Szczególnie na Marcelu bo sami nie wiedzą ile im skradli !!!!!!

~TakaPrawda (212.112. * .210) 24.08.2017 15:23
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Nie martw się wszystkie zyski sobie wypłacą a jak przyjdzie kryzys to znów będziemy do nich dopłacać.

~Matematyk (91.204. * .242) 24.08.2017 14:50
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Mają 8mln zł zysku netto przy 17mln ton wydobycia. Jaki będzie zysk jeśli cena węgla, która dziś ARA to około 84$/tonę, spadnie o zaledwie 1$? 60mln zł straty?