Poniedziałek, 17 stycznia 2022

imieniny: Antoniego, Jana, Sabiniana

RSS

Na wodzisławskim Rynku pojawiła się... Zielona ściana. Można posadzić na niej bluszcz [ZDJĘCIA]

30.11.2021 15:44 | 6 komentarzy | AgaKa

W ramach kampanii "Oddech dla Polski", organizowanej przez Media Operator, na wodzisławskim Rynku została zainstalowana zielona ściana. Każdy mieszkaniec może na niej zawiesić roślinę i w ten sposób symbolicznie przyczynić się do poprawy jakości powietrza.

Na wodzisławskim Rynku pojawiła się... Zielona ściana. Można posadzić na niej bluszcz [ZDJĘCIA]
Zielona ściana na wodzisławskim Rynku. Na pierwszy rzut oka nie wygląda źle, jednak podchodząc bliżej przekonujemy się, że zielony mech jest tylko sztuczną imitacją
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Chcesz oddychać świeżym powietrzem? Nie szukaj wymówek. Nie czekaj na innych. Działaj. My działamy. Przynieś kwiaty, które pomogą nam zbudować zielone płuca dla Polski w ramach naszej kampanii - zachęcają do udziału w akcji organizatorzy przedsięwzięcia i doradzają, aby na ściankach sadzić... bluszcz pospolity, który fantastycznie absorbuje smog.

Uprzedzamy - bluszcz pospolity rośnie szybko, ale to roślina trująca

Uprzedzamy - bluszcz pospolity rośnie szybko, ale to roślina trująca

Doniczki na rośliny na zielonej ścianie ułożone zostały symbolicznie na kształt ludzkich płuc, z kolei ściana, która wygląda jakby była pokryta mchem w rzeczywistości pokryta jest jego sztuczną imitacją. Poza bluszczem pospolitym można zasadzić na ścianie także zielistka sternberga, paprotki, begonie, epipremnum i ficusa benjamina. Zanim jednak zdecydujecie się na ten krok warto sprawdzić jakie roślina ma wymagania chociażby temperaturowe.

Sprawdziliśmy wymagania bluszcza - to roślina mało wymagająca i łatwo adaptuje się na różnych stanowiskach. Można go sadzić na glebach umiarkowanie i bardzo żyznych, wilgotnych i zasadowych. W surowe zimy bluszcz może przemarzać, dlatego powinno się go sadzić w miejscach osłoniętych. 

Zielone ściany poza Wodzisławiem pojawiły się także w Żywcu i Tarnowskich Górach.