Niedziela, 20 czerwca 2021

imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny

RSS

Zielony Racibórz przypomina, że za termomodernizację domu przysługuje ulga w podatku PIT

15.01.2021 09:04 | 0 komentarzy | ż

- Co zrobić, by zapłacić niższy podatek dochodowy? Wymienić piec i ocieplić dom! - radzi Stowarzyszenie "Zielony Racibórz".

Zielony Racibórz przypomina, że za termomodernizację domu przysługuje ulga w podatku PIT
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Stowarzyszenie Zielony Racibórz wskazuje, że termomodernizacja domu nie tylko przełoży się na obniżenie zużycia energii oraz niższe rachunki za ogrzewanie, ale również pozwoli na zmniejszenie podatku dochodowego.

Kto może skorzystać?

Ulga termomodernizacyjna przysługuje podatnikowi, który jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Ulga obejmuje wyłącznie termomodernizację budynków, w tym wymianę kotłów na paliwo stałe. Mogą z niej skorzystać – pod pewnymi warunkami podatnicy podatku PIT opłacający go według skali podatkowej (zarówno według stawki 18, jak i 32%), 19% stawki podatku liniowego oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Jaką kwotę można odpisać od podatku?

Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. W przypadku wspólnego rozliczania się małżonków (lub po prostu współwłaścicieli domu jednorodzinnego) kwota odliczenia może wynosić łącznie 106 000 zł, gdyż limit dotyczy każdego ze współwłaścicieli nieruchomości osobno.

Dzięki temu np. podatnik, który dokona termomodernizacji 160-metrowego domu za 53 tys. zł, pomniejszy o całą tę kwotę swoją podstawę opodatkowania, a w rezultacie zapłaci skarbowi państwa o 9 540 zł mniej podatku (według 18% stawki).

Co konkretnie można odliczyć?

Do przedsięwzięć termomodernizacyjnych spełniających warunki do zastosowania ulgi można zaliczyć m.in.:

- wymianę stolarki zewnętrznej, np. drzwi i okien,

- wykonanie dokumentacji projektowej związanej z pracami termomodernizacyjnymi,

- docieplenie przegród budowlanych lub płyt balkonowych lub fundamentów,

- wykonanie analizy termograficznej budynku,

- montaż kolektora słonecznego,

- montaż instalacji fotowoltaicznej,

- demontaż źródła ciepła na paliwo stałe,

- koszty poniesione w związku z wymianą elementów istniejącej instalacji ogrzewczej lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej,

- koszty poniesione w związku z wykonaniem nowej instalacji wewnętrznej ogrzewania lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej,

- koszt zakupu materiałów budowlanych wykorzystywanych do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów wchodzące w skład systemów dociepleń lub wykorzystywane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem,

- koszt zakupu pompy ciepła wraz z osprzętem,

- koszt zakupu kotła gazowego kondensacyjny, kotła olejowego kondensacyjnego, zbiornika na gaz lub zbiornika na olej,

- przyłącze do sieci ciepłowniczej lub gazowej,

- koszt zakupu materiałów budowlanych wchodzących w skład instalacji ogrzewczej.

Pełna i szczegółowa lista wydatków, które podlegają odliczeniu, znajduje się w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. dostępnym pod adresem: https://bit.ly/38HKB1R

Za jaki okres i w jakim terminie?

Odliczenia należy dokonać w zeznaniu za rok podatkowy, w którym został poniesiony wydatek.

Jeżeli kwota odliczenia nie znalazła pokrycia w dochodzie lub przychodzie podatnika w danym roku podatkowym, to podlega ona odliczeniu w następnych latach, jednak nie dłużej niż przez 6 lat od roku, kiedy został poniesiony pierwszy wydatek.

Odliczyć można także kwoty wydatkowane na przedsięwzięcia termomodernizacyjne, które zostały rozpoczęte przed 1 stycznia 2019.

źródło: Stowarzyszenie Zielony Racibórz, oprac. ż