Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Milionowa pożyczka na budowę bloku w Koksowni Radlin

17.08.2020 13:48 | 0 komentarzy | juk

Ponad 34 mln zł przeznaczy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na dofinansowanie w formie pożyczki budowy bloku energetycznego opalanego gazem koksowniczym w Koksowni Radlin.

Milionowa pożyczka na budowę bloku w Koksowni Radlin
Budowa bloku energetycznego opalanego gazem koksowniczym w Koksowni Radlin ma być gotowa w czwartym kwartale 2021 r.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

JSW Koks i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach podpisały 12 sierpnia umowę pożyczki preferencyjnej na kwotę 34,2 mln zł. udzielonej w ramach horyzontalnej pomocy publicznej na cele z zakresu ochrony środowiska. Cała inwestycja ma kosztować prawie 290 mln zł.

JSW Koks przeznaczy pożyczkę na finansowanie budowy bloku energetycznego w wysokosprawnej kogeneracji, który powstaje w koksowni Radlin. Nowoczesna elektrociepłownia opalana gazem koksowniczym docelowo zastąpi planowaną do wyłączenia z eksploatacji z końcem 2022 r. EC Marcel, będąca własnością PGG. - Budowana w koksowni Radlin jednostka będzie jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce, spełniając wszystkie wymagania UE, w szczególności konkluzje BAT dla dużych obiektów energetycznego spalania - mówi rzecznik prasowy JSW Koks Roman Brańka. Dodaje, że zgodnie z założeniami, EC Radlin zaspokoi potrzeby energetyczne koksowni, nadwyżki energii elektrycznej zasilą Krajowy System Energetyczny zaś ciepło w wodzie grzewczej dostarczane będzie na potrzeby PGG KWK ROW Ruch Marcel oraz mieszkańców Radlina.

Budowa bloku energetycznego wkroczyła w fazę realizacji – na placu budowy trwają intensywne prace. Jak przekazuje Roman Brańka, obiekty EC powstają na terenie koksowni, w miejscu wyburzonej starej infrastruktury przemysłowej. Oddanie do eksploatacji EC Radlin oznaczać będzie zdecydowaną poprawę efektywności energetycznej koksowni oraz zapewni odbiorcom zewnętrznym dostawy ekologicznego ciepła systemowego i energii elektrycznej. - Mieszkańcy Radlina zyskają efektywne i niezawodne źródło wody grzewczej, utrzymanie i rozwój dostaw ciepła sieciowego znakomicie wpisuje się też w programy walki z niską emisją oraz smogiem - podkreśla rzecznik prasowy JSW Koks.