Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Twój nowy piec może być znacznie tańszy

21.09.2016 12:28 | 1 komentarz | MK

Wciąż warto skorzystać z dotacji samorządowych przy zakupie nowoczesnego i ekologicznego źródła ogrzewania. Dzięki temu piec, pompę ciepła czy panele solarne zakupimy z wynoszącą nawet 5 tys. zł ulgą dla portfela.

Twój nowy piec może być znacznie tańszy
Ekologiczne systemy grzewcze promowane są m.in. na największych w powiecie targach Eko-Wystawa w Pietrowicach Wielkich
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Urząd Miasta Racibórz z miejskich pieniędzy udziela dotacji do wymiany źródeł ciepła. Petent może liczyć na dopłatę samorządową do wysokości 5 tys. zł i przy założeniu, że dopłata nie wynosi więcej niż 80% wartości takiej inwestycji. Kwota dotacji jest wyższa jeśli dotyczy powierzchni ogrzewania większej niż 200 m kw.

Dofinansowanie do instalacji solarnych w Raciborzu też wynosi 5 tys. zł, ale gdy lokal, gdzie ma być założony panel słoneczny posiada instalację wewnętrzną to kwota dotacji spada do 3 tys. zł.

Wcześniej w raciborskim magistracie można było pozyskać jeszcze atrakcyjniejsze finansowo dotacje wspomagane pożyczkami z Narodowego Funudszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funudszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Niestety te instytucje aktualnie nie mają jeszcze nowych projektów, gdzie wspierają samorządy w zakresie wymiany źródeł ciepła. – Z wcześniejszych form dofinansowania mamy już pełną listę chętnych na takie dotacje. Nie wiem jakie będą zasady współpracy NFOŚ i WFOŚ z samorządami w następnych latach  – informuje Zdzisława Sośnierz naczelnik wydziału ochrony środowiska w raciborskiem urzędzie.  

Zwiększyło się zainteresowanie pompami ciepła, ale i tak najwięcej wniosków o dotację dotyczy nowych kotłów gazowych, zwłaszcza w obiektach wielomieszkaniowych.

W tym roku po raz pierwszy samorząd raciborski wdrożył program dotacji do inwestycji termomodernizacyjnych dla gospodarstw indywidualnych. – Złożonych wniosków i zainteresowania tą opcją odnotowaliśmy bardzo dużo. Środki z WFOŚ otrzymaliśmy, ale gdy mieszkańcy przekonali się, że dotacja w wysokości 12 tys. zł nie wystarcza im przy kosztach ogólnych ocieplenia domu to wielu z wnioskodawców wycofało się – mówi nam Z. Sośnierz. Koszty inwestycji zależą od rodzaju i wielkości budynku, specyfikacji inwestycji i zamiarów właściciela. Wydatki sięgają np. 50 tys. zł. W urzędzie sięgnięto po listę rezerwową chętnych, ale i tu nie ma zbyt wielu zainteresowanych. Problemem okazuje się np. znalezienie firmy, która wykona termomodernizację obiektu. – Wciąż nie mam pełnej listy 20 raciborzan, którzy podpiszą umowy aby pozyskać miejską dotację – wyjaśnia naczelnik wydziału. Obawia się, że będzie trzeba aneksować umowę z WFOŚiGW i miasto straci część dofinansowania na ten cel.

Jakie dopłaty oferują gminy powiatu raciborskiego?

Kornowac

W ubiegłym roku zakończono, a w tym roku rozliczono montaż instalacji solarnych w budynkach mieszkalnych gminy Kornowac, w ramach projektu „Gmina Naturalnie Słoneczna”. Projekt został przygotowany w 2011 r. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Jego wartość wynosiła ponad 4,7 zł. Projekt obejmował montaż kompletnych instalacji solarnych w 452 budynkach mieszkalnych na terenie gminy Kornowac.

Krzyżanowice

W gminie Krzyżanowice nieprzerwanie od 2008 r. realizowany jest Program Ograniczenia Niskiej Emisji. Polega ona na wymienianie przestarzałych źródeł ciepła (kotłów) na nowoczesne ekologiczne oraz montażu instalacji solarnych w budynkach jednorodzinnych na terenie gminy. Liczba zamontowanych urządzeń uzależniona jest od posiadanych przez gminę środków, w znacznej części pozyskiwanych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tak więc w pierwszym roku realizacji programu, zainstalowano 100 kotłów, w latach 2014-2015 – po 40, a w tym roku mieszkańcy zamontują kolejnych 80 kotłów. Poczynając od 2009 r., w gminie instaluje się również średnio ok. 30 solarów, w tym roku zarezerwowano pieniądze na 10 takich instalacji.

Rudnik

Opracowano program ograniczenia niskiej emisji. Zostanie on wprowadzony w życie najszybciej w 2017 r. Prawdopodobnie gmina skupi się na rozwiązaniu połączenia fotowoltaiki (solarów) z pompami ciepła.

Kuźnia Raciborska

Gmina pomaga przy pozyskiwaniu dofinansowań z programów ogłaszanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Sama nie oferuje obecnie żadnego dofinansowania do wymiany źródeł ciepła.

Pietrowice Wielkie

Aktualnie samorząd gminny nie oferuje dopłat dla gospodarstw indywidualnych. Z informacji jakie pozyskaliśmy w urzędzie gminy wynika, że liczba chętnych z lat ubiegłych uległa znacznemu zmniejszeniu. Obecnie pietrowickie władze przygotowują wniosek do funduszy unijnych na kompleksową instalację pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych w budynkach gminnych – urzędzie, miejscowym centrum wystawienniczym oraz wszystkich szkołach. W dalszej kolejności tego typu program mógłby zostać wdrożony dla mieszkańców. – Zdajemy sobie sprawę, że ogrzewanie oparte na kotłach węglowych jest uciążliwe dla starszych mieszkańców. Z kolei zgazyfikowana jest tylko stolica gminy. Szukamy rozwiązań niezależnych od dostawców paliwa do kotłów jak i ekonomicznych w użytkowaniu. Dlatego zestawy pompa plus fotowoltaika wydają się na dziś optymalnym rozwiązaniem – przekonuje Adam Wajda sekretrza gminy.

Krzanowice

Jak wyjaśniła nam sekretarz Rita Serafin z powodów finansowych samorządu miejskiego nie stać aktualnie na realizację programów wspierania mieszkańców przy wymianie źródeł ogrzewania. Angażowanie się w projekty oferowane przez fundusze ochrony środowiska wymaga wkładu własnego, na którego wydatkowanie miasto nie może sobie teraz pozwolić.

(ma.w)