Poniedziałek, 18 listopada 2019

imieniny: Klaudyny, Romana, Filipiny

RSS

Szpital zdobył prawie osiem milionów na inwestycje

15.03.2015 11:25 | 33 komentarze | tora

O pieniądze na inwestycje Publiczny Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Wodzisławiu Śl. i Rydułtowach starał się od 2011 roku

Szpital zdobył prawie osiem milionów na inwestycje
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jeszcze w tym roku budynek główny wodzisławskiego szpitala przejdzie gruntowną termomodernizację. Ściany i dach zostaną docieplone. Obiekt zyska nowe okna i drzwi. Przy okazji budynek zmieni kolorystykę. Elewacja będzie utrzymana w tonacji niebiesko – szaro – beżowej. Inwestycja obejmie również modernizację instalacji centralnego ogrzewania. Wykonany będzie m.in. układ pompowy, a przy grzejnikach zostaną zainstalowane zawory z termostatami.

Sto solarów

Na dachu kotłowni pojawi się sto solarów, których główną rolą będzie dogrzewanie bieżącej wody. Dzięki całej termomodernizacji szpital zaoszczędzi rocznie około 160 – 200 tys. zł na kosztach ogrzewania. Jednocześnie spadnie emisja zanieczyszczeń do atmosfery. Według kosztorysu inwestycja pochłonie około 6,15 mln zł, choć niewykluczone, że kwota spadnie po przetargu. Dyrekcji szpitala udało się zdobyć z Regionalnego Programu Operacyjnego ponad 5,2 mln zł dotacji. Brakującą kwotę PPZOZ zamierza pożyczyć od powiatu, czyli swojego organu prowadzącego. - Wszystko musimy wykonać do 30 września – mówi Bożena Capek, dyrektor PPZOZ w Wodzisławiu Śl. i Rydułtowach.

Czekał na rezerwie

Kompleksowe ocieplenie i modernizacja budynku głównego szpitala jest pomysłem dyrekcji. Starania o pieniądze trwały latami. - Wniosek o dofinansowanie z RPO złożyłam już w 2011 r., kiedy jeszcze szpitale nie były połączone, a już byłam dyrektorem w Wodzisławiu. Wniosek był dobrze oceniony, ale z powodu dużej wartości zadania trafił na listę rezerwową. Teraz znalazły się pieniądze. Bardzo się cieszę z tego powodu – mówi Bożena Capek.

Szpitale w sieci

Druga inwestycja, na którą udało się dyrekcji zdobyć dofinansowanie to kompleksowa komputeryzacja obydwu szpitali. Przedsięwzięcie wycenione jest na nieco ponad 2,6 mln zł. Z tego 2,24 mln zł to dofinansowanie z RPO. - Z własnych środków nie dalibyśmy rady nigdy tego zrealizować – mówi dyrektor Capek. Brakującą kwotę około 396 tys. zł dyrekcja zamierza też pożyczyć od powiatu. Zgodę na obydwie pożyczki wyraził już zarząd powiatu, ale ostateczna decyzja należeć będzie do rady.

W przypadku komputeryzacji wniosek o dofinansowanie dyrekcja złożyła w 2012 r. Podobnie jak w przypadku termomodernizacji początkowo był na liście rezerwowej. Komputeryzacja obejmie m.in. budowę sieci bezprzewodowej, przebudowę sieci serwerowej, wyposażenie szpitali w komputery z oprogramowaniem, wdrożenie 15 specjalistycznych aplikacji jak „Ruch Chorych”, „Rejestracja”, „Gabinet”, „Pracownia”, czy przeszkolenie ponad 800 pracowników. To wszystko zapewni bieżący i szybki przepływ informacji między wszystkimi jednostkami zakładu.

Rejestracja przez komputer

Z punktu widzenia pacjentów interesujące wydają się usługi elektroniczne, które wprowadzą szpitale jak e-rejestracja, system kolejkowy czy serwis www. Komputeryzacja też będzie przeprowadzona w tym roku.

(tora)

Ludzie:

Bożena  Capek

Bożena Capek

Była dyrektor szpitala w Wodzisławiu Śl. i Rydułtowach