Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

To musisz wiedzieć. Kiedy dokonać aktualizacji w bazie CEEB?

Samorządy ponaglane przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) coraz częściej będą przypominać swoim mieszkańcom o obowiązku aktualizacji bazy CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków). CEEB należy zaktualizować w terminie 14 dni od dnia uruchomienia nowego źródła ciepła, wymiany (np. po uzyskaniu dotacji z Programu Czyste Powietrze) lub wyłączenia z użytkowania.

To musisz wiedzieć. Kiedy dokonać aktualizacji w bazie CEEB?www.freepik.com

Obowiązek zgłoszenia źródła ciepła w terminie 14 dni mają również właściciele nowo wybudowanych budynków oddanych do użytkowania.

Dlaczego należy aktualizować CEEB?

Jak podkreśla GUNB, celem złożenia deklaracji jest pozyskanie rzetelnych i wiarygodnych informacji od mieszkańców na temat używanych źródeł ciepła, co wynika z ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów budynku oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Jednocześnie Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego informuje o rozszerzeniu bazy CEEB o dodatkowe informacje i dane, które można wprowadzić do systemu. Chodzi przede wszystkim o inwentaryzację budynku.

Na czym polega inwentaryzacja budynku?

Inwentaryzacja budynku polega na zebraniu informacji dotyczących danego budynku potrzebnych z punktu widzenia utraty ciepła i emisji CO2. Inwentaryzacja pozwoli uzyskać uproszczoną analizę efektywności energetycznej budynku, co pozwoli ocenić stan budynku i może pomóc lepiej zarządzać kosztami ogrzewania. Inwentaryzacja parametrów technicznych budynku jest całkowicie dobrowolna i decyzja o jej realizacji należy do właściciela bądź zarządcy budynku.

Kto przeprowadza inwentaryzację budynku i jak się odbywa?

Inwentaryzacja budynku polega na wypełnieniu formularza inwentaryzacyjnego w systemie CEEB. Inwentaryzację można wykonać na trzy sposoby: samodzielnie wypełniając formularz inwentaryzacyjny, zamówić w swojej gminie poprzez Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków, w ramach funkcjonalności „Zamów inwentaryzację budynku”, wykonać ją dodatkowo w trakcie przeglądu przewodów kominowych. Szczegóły dotyczące inwentaryzacji znajdują się na stronie internetowej gunb.gov.pl

(eco)


Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].