Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 32 (457) Data wydania: 11.08.15
Czytaj e-gazetę

Ubezpieczenie samochodu a zagraniczna podróż

Wiele osób udających się na zagraniczne wakacje, organizuje wypoczynek na własną rękę, a jako środek transportu wybiera samochód. To wygoda, ale i duża odpowiedzialność. O czym powinni pamiętać kierowcy podróżujący autem za granicę?

OC czy zielona karta?

Przed zapakowaniem walizki do auta i wyruszeniem w świat, kierowcy powinni zadbać nie tylko o stan techniczny pojazdu, ale również o jego ubezpieczenie. Choć w większości krajów podstawę stanowi polisa OC, to jednak w niektórych przypadkach podróżujący będą musieli skompletować także inne dokumenty. Ochrona z tytułu ubezpieczenia OC obowiązuje w krajach członkowskich Unii Europejskiej oraz na terenie Andory, Islandii, Norwegii i Szwajcarii. Jeśli jednak wybieramy się np. do Rosji, Turcji czy Tunezji, powinniśmy być wyposażeni w Zieloną Kartę. Jest to międzynarodowy dokument, który potwierdza, że posiadamy ważne ubezpieczenie OC. Dzięki niemu nie musimy nabywać oddzielnej polisy na każdej przekraczanej granicy. – Taki dokument w większości towarzystw ubezpieczeniowych jest wydawany bezpłatnie. Należy tylko wspomnieć ubezpieczycielowi, że planujemy podróż do kraju, gdzie jest on niezbędny” – mówi Jakub Łukowski, ekspert Liberty Ubezpieczenia. Zielona Karta wymagana jest przy wjeździe na terytorium: Rosji, Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Macedonii, Maroko, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Albanii, Turcji, Tunezji, Izraela oraz Iranu. W krajach, w których taki dokument nie obowiązuje, powinniśmy zakupić tzw. ubezpieczenie graniczne. Możemy to zrobić w momencie przekraczania granicy. Zakres ubezpieczenia OC w każdym z krajów jest podobny do tego z Polski, co oznacza, że nawet jeśli w trakcie wyjazdu przydarzy nam się kolizja z innym kierowcą, ubezpieczenie zadziała, a poszkodowany otrzyma odszkodowanie od naszego ubezpieczyciela. Pamiętajmy jednak, aby przed wyjazdem sprawdzić ważność naszej polisy. Jeśli nasze ubezpieczenie nie będzie opłacone w terminie, może nas spotkać kara z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a ewentualne szkody będziemy zmuszeni pokryć z własnej kieszeni.

Jak postąpić w razie zagranicznej stłuczki?

Nawet, jeśli poza granicami kraju przydarzy nam się stłuczka z innym kierowcą, nie trzeba wpadać w panikę. Sposób postępowania jest taki sam jak w Polsce. W pierwszej kolejności należy zebrać dane kontaktowe od sprawcy zdarzenia i spisać oświadczenie, w którym wyjaśnimy, jak doszło do stłuczki. Taki dokument nie wymaga specjalnego formularza. Wystarczy, że zawrzemy w nim jak najwięcej szczegółów dotyczących kolizji, a przede wszystkim datę i miejsce zdarzenia, dane pojazdów (w tym nazwy marek i numery rejestracyjne), numer polisy OC i dane towarzystwa ubezpieczeniowego, dane osobowe kierowcy (a jeśli nie jest on właścicielem pojazdu – również dane właściciela) oraz opis przebiegu zdarzenia. Jeśli do kolizji doszło z naszej winy, jesteśmy zobowiązani udostępnić poszkodowanemu wszelkie powyższe informacje. należy pamiętać, aby oświadczenie było sporządzone w języku angielskim lub kilku wersjach językowych - tak, aby dokument był zrozumiały dla wszystkich uczestników stłuczki. Nie zapomnijmy też o własnoręcznych podpisach kierowców. Uczestnicy kolizji często zastanawiają się również, czy wzywać policję. Również tutaj zasady są proste. Jeśli w wyniku zdarzenia są osoby ranne lub gdy istnieje wątpliwość co do tego, kto był faktycznym sprawcą stłuczki – wówczas bezwzględnie policję należy wezwać. Podobnie w przypadku, gdy podejrzewamy, że jeden z kierowców jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Aby uzyskać odszkodowanie, należy zgłosić szkodę bezpośrednio do ubezpieczyciela sprawcy lub do polskiego oddziału reprezentującego dane towarzystwo. Można jednak z tym poczekać do powrotu do kraju. Jeśli będziemy mieli problem z ustaleniem reprezentanta ubezpieczyciela, możemy się z tym zgłosić do Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. PBUK zajmie się sprawą również wtedy, kiedy taki reprezentant w ogóle nie jest ustanowiony. Przypomnijmy, że polisa OC gwarantuje wypłatę odszkodowania tylko poszkodowanemu. Jeżeli to my jesteśmy winni całej sytuacji, o zwrot kosztów naprawy swojego pojazdu możemy ubiegać się tylko wtedy, gdy posiadamy Autocasco. Warto wówczas jak najszybciej poinformować o zdarzeniu naszego ubezpieczyciela, który podpowie, co możemy zrobić i czy powinniśmy naprawiać auto jeszcze przed powrotem do kraju. Z zasady ubezpieczenie Autocasco chroni nas również przed skutkami zdarzeń losowych, takich jak deszcz czy wichura, a także w razie kradzieży pojazdu. Dobrze, jeśli przed wyjazdem spiszemy w telefonie komórkowym lub na kartce numer do naszego agenta ubezpieczeniowego. Wtedy w każdej awaryjnej sytuacji będziemy mogli liczyć na podpowiedź fachowca, jak uporać się z nieoczekiwaną szkodą.

opr. kp