Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 31 (456) Data wydania: 04.08.15
Czytaj e-gazetę

PTTK, czyli biuro podróży i dużo więcej

W jednym z budynków przy ulicy Józefa Piłsudskiego znajduje się siedziba rybnickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajobrazowego. Czym dokładnie zajmuje się to stowarzyszenie i jakie korzyści płyną z bycia jego członkiem?

Turystyka od A do Z

– Rybnicki oddział PTTK jest przede wszystkim stowarzyszeniem, które skupia członków zainteresowanych w szerokim pojęciu działalnością turystyczno-krajoznawczą – wyjaśnia Michał Wieczorek, prezes PTTK w Rybniku i dodaje, że cele oraz formy działalności oddziału najdokładniej określa statut. Tam, pod punktem pierwszym, można się dowiedzieć, że stowarzyszenie funkcjonuje, aby umożliwiać turystom i krajoznawcom zrzeszanie się w jednostkach organizacyjnych PTTK i korzystać w pierwszej kolejności z wszelkich form jego działalności. Inne cele funkcjonowania PTTK to rozwijanie turystyki kwalifikowanej we wszystkich jej formach, organizowanie i obsługa wycieczek oraz innych imprez turystycznych i krajoznawczych, rozwijanie różnorodnych form rekreacji i sportu w powiązaniu z imprezami turystycznymi, wytyczanie, znakowanie i utrzymywanie szlaków turystycznych czy kształcenie i doskonalenie społecznych oraz zawodowych kadr turystyczno-krajoznawczych i nadawanie odpowiednich uprawnień kwalifikacyjnych. PTTK ustanawia i nadaje również odznaki turystyczne oraz krajoznawcze. Za pośrednictwem rybnickiego oddziału także można zdobyć specjalną odznakę. – Aby zachęcić turystów, nie tylko z Rybnika i okolicznych miejscowości, ale także innych rejonów Polski, do odwiedzania i poznania naszego miasta i ziemi rybnickiej, oddział w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku stworzył odznakę „Turysta Ziemi Rybnickiej”. Odznaka początkowo była dwustopniowa: mała i duża. W roku 2007 częściowo zmieniono regulamin i dodano jeden stopień. Obecnie odznakę można zdobywać w stopniu brązowym, srebrnym i złotym. Dokładny regulamin znajduje na stronie internetowej naszego oddziału PTTK – informuje prezes Michał Wieczorek.

Nie tylko biuro podróży

Do zadań PTTK należy również organizowanie oraz popieranie działań zmierzających do zabezpieczenia, ochrony i zachowania walorów naturalnych, a także kulturowych Polski, między innymi przez działalność wydawniczą czy inicjowanie, zakładanie i prowadzenie muzeów, zbiorów, bibliotek, pracowni krajoznawczych. Oddział jest też odpowiedzialny za rozwijanie aktywności kulturalnej związanej z turystyką i krajoznawstwem oraz kształtowanie obyczajowości turystycznej, dokumentowanie i popularyzowanie działalności wybitnych postaci turystyki i krajoznawstwa, dziejów i osiągnięć PTTK, a także jego poprzedników, jak również prowadzenie wypożyczalni sprzętu turystycznego, sportowego oraz warsztatów naprawczych czy produkowanie pamiątek turystycznych, krajoznawczych oraz ekwipunku turystycznego i sportowego. W swoim statucie rybnicki oddział PTTK ma również zapisy dotyczące budowania i utrzymywania obiektów turystycznych, gastronomicznych, sportowych oraz innych urządzeń istotnych dla turystów, inicjowania, prowadzenia i popierania prac, w tym także naukowych, wynikających z celów PTTK, organizowanie turystyki zagranicznej wyjazdowej i przyjazdowej oraz utrzymywanie kontaktów i współpracę z organizacjami krajowymi, zagranicznymi i międzynarodowymi zajmującymi się turystyką. – Oddział PTTK jest stowarzyszeniem, które działa przede wszystkim na rzecz swoich członków, organizując różnego rodzaju imprezy turystyczne, nie pobierając za to wynagrodzenia i nie osiągając zysku, jedynie pokrywając koszty. To tak zwana działalność statutowa. Jednak na utrzymanie biura i jego funkcjonowanie trzeba stale pozyskiwać środki finansowe. Stąd nasz Oddział prowadzi działalność gospodarczą w zakresie organizacji imprez turystycznych dla wszystkich chętnych, nie tylko dla swoich członków, oraz wynajmując lokale. Wypracowany w ten sposób dochód przeznaczony jest na działalność statutową. Dodam, że nasza działalność nie jest nastawiona wyłącznie na osiągnięcie maksymalnego zysku. Proponowane wycieczki są jak najlepiej przygotowane merytorycznie, nie nastawione na „zaliczanie” obiektów. Prowadzą je wysokiej klasy przewodnicy i piloci dbający nie tylko o komfort klientów, ale również o rzetelne i pełne przekazanie im informacji o zwiedzanych obiektach – tłumaczy Michał Wieczorek.

Zostań członkiem, to się opłaca

Aby stać się członkiem PTTK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską, dołączyć 2 zdjęcia i opłacić składkę, która za rok kalendarzowy wynosi obecnie 40 złotych (normalna) i 20 złotych (ulgowa). Jednorazowa opłata, tzw. wpisowe wynosi odpowiednio 15 i 8 złotych. – Korzyści członkostwa to rabaty w olbrzymiej sieci obiektów z logo PTTK - głównie baza noclegowa, ale i w wypożyczalniach sprzętu turystycznego i sklepach ze sprzętem turystycznym. Wszystkie obiekty objęte zniżką można zobaczyć na stronie internetowej Zarządu Głównego PTTK – mówi prezes rybnickiego Oddziału, który zachęca do członkostwa i przypomina jednocześnie o cyklicznych imprezach, organizowanych przez PTTK w Rybniku. – Na przykład rajdy górskie młodzieży rybnickiej organizowane są już od ponad 15 lat. Górska Wiosna w maju i Górska Jesień we wrześniu cieszą się dużym powodzeniem, gromadząc na mecie rajdu w schronisku górskim średnio ponad 200 osób. Najliczniejsze drużyny otrzymują puchary, a zwycięzcy konkursów atrakcyjne medale i nagrody. Młodzież wędrując po szlakach górskich zdobywa odznaki GOT. Taki jednodniowy wyjazd dzieci i młodzieży to prawdziwa lekcja rekreacji ruchowej, wędrówki szlakiem górskim, poznania otaczającej przyrody i pięknego górskiego krajobrazu. Również coroczne są imprezy mikołajkowe „Szukając św. Mikołaja poznajemy zabytki Rybnika” oraz „EKO-Rybnik”, konkurs ekologiczny skierowany do uczniów szkół rybnickich i miejscowości ościennych. Na szczególną uwagę zasługują też dwie ogólnopolskie imprezy, w których uczestniczą uczniowie rybnickich szkół, osiągając od ponad 10 lat sukcesy na skalę kraju. Są to Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Turystyczno–Krajoznawczy i Ogólnopolski Młodzieżowy Konkurs Krajoznawczy „Poznajemy Ojcowiznę”. Oddział bardzo często jest organizatorem etapu wojewódzkiego tych konkursów. I szczególnie te imprezy są promocją nie tylko oddziału, miasta, czy rejonu, ale całego województwa Śląskiego na forach ogólnopolskich – przekonuje Michał Wieczorek. Dodajmy, że do tegorocznych wakacji oddział prowadził również, wspólnie w urzędem miasta, trwającą rok akcję „Przewodnik czeka w...Rybniku”. Comiesięczne wycieczki pozwoliły mieszkańcom miasta i nie tylko, na poznanie wielu mniej znanych miejsc, które bardzo często mijano, nie znając ich historii. Wycieczki były tematyczne i obejmowały takie tematy jak na przykład: „Historia centrum Rybnika”, „Szlakiem burmistrza Webera”, „Śladami rybnickich Żydów”, „Śladami pierwszych kopalń węgla kamiennego”, „Śladami września 1939 roku”, „Do głazu Oskara Michalika”, „Śladami ewakuacji więźniów Oświęcimia” czy „Śladami PRL-u”.

(kp)