Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 20 (445) Data wydania: 19.05.15
Czytaj e-gazetę

20-lecie Mażoretek z Niedobczyc

16 lutego 1995 roku w Domu Kultury w Rybniku-Niedobczycach z inicjatywy Mariana Wolnego, dyrygenta Miejskiej Orkiestry Dętej Rybnik powstała grupa Mażoretek. Choreografem została Irena Bernacka, która pracowała wcześniej z dziewczętami w Czerwionce-Leszczynach, spośród których większość kontynuowała przygodę z tańcem w DK Niedobczyce.

– Przez wiele lat dziewczyny dojeżdżały z Czerwionki, Leszczyn, a nawet z Bełku. W miarę jak zespół zdobywał sympatię mieszkańców Niedobczyc, zaczęło się zgłaszać dużo miejscowych dziewcząt, które zostawały w zespole przez wiele lat – wspomina Irena Bernacka.

Trudne czasy

Zespół powstał w trudnym okresie, gdyż rozpoczęto wtedy proces likwidacji Kopalni „Rymer” i przyległych do niej zakładów. Zubożenie społeczeństwa i ograniczenie środków finansowych na kulturę zmuszały Mażoretki do robienia różnych kombinacji z istniejących strojów. Irena Bernacka wspomina fakt, iż dziewczyny były bardzo zaangażowane w wykonywanie różnych rekwizytów. –Pierwsze samodzielnie wykonane pompony powstały z bibułki, pierwsze pałeczki wykonał jeden z rodziców, a dziewczyny same pokrywały koszty materiałów na rekwizyty – opowiada choreografka. Wszak repertuar był bogaty i wymagał zastosowania zróżnicowanych kostiumów. Dziewczyny nie tylko maszerowały z orkiestrą, ale także tańczyły m.in. taniec meksykański, Greka Zorbę, Copacabanę czy Kankana. Swoje umiejętności miały okazję prezentować nie tylko w Polsce, ale także poza jej granicami, m.in. w Austrii, Szwajcarii, Czechach, Grecji, Włoszech a także na Słowacji i Węgrzech. Ogromnym osiągnięciem zespołu było zdobycie trzykrotnie z rzędu Pucharu Ministra Kultury „Złota Lira”.

Zakres zajęć obejmował naukę i doskonalenie marszu mażoretkowego, naukę figur tanecznych, układów choreograficznych, a także ćwiczenia rozciągające i akrobatyczne. W 2005 roku Irena Bernacka odeszła na zasłużoną emeryturę, a nowym choreografem został Ryszard Kozłowski, który wcześniej pracował w wodzisławskiej grupie tanecznej Miraż. Udana współpraca trwała dwa lata. Po tym czasie nową choreograf została Michalina Michalik-Newe, która niegdyś swoje pierwsze kroki stawiała w owym zespole tanecznym.

– Pani Irena Bernacka wprowadziła mnie w świat tańca i to dzięki niej moja przygoda z tańcem trwa już 20 lat. Zajęcia odbywały się w każdy wtorek i czwartek i do dziś, te dni kojarzą mi się z treningami. Każdy znajomy wiedział, że w te dni nie ma mnie dla nikogo. To był cudowny okres w moim życiu. Poznałam wiele wspaniałych ludzi, zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, ale przede wszystkim odnalazłam swoją pasję. Wspominam tamten czas z łezką w oku – twierdzi Michalik-Newe.

Po dziś dzień, wraz z Karoliną Janużyk, prowadzi ona grupę mażoretek „Enigma” (nazwa nadana w 2007 roku) w różnych przedziałach wiekowych. W sumie to 70 osób.

Trzy kategorie wiekowe

Drugą grupą mażoretek, która działa przy DK Niedobczyce jest „Astra”, będąca kontynuacją formacji tanecznej „Małe Majoretki”. Choreografem „Astry” jest Monika Góralska, wieloletnia uczennica wspomnianego już wcześniej Ryszarda Kozłowskiego. Z niedobczyckim zespołem związana jest od 2010 roku i pamięta, że początkowo tańczyło około 20 dziewczynek w różnym przedziale wiekowym. – Jak wiadomo początki bywają trudne, miałam wiele obaw co do kontaktu z rodzicami i ich dziećmi, ponieważ sama jeszcze byłam uczennicą szkoły średniej. I choć pracowałam już wcześniej z dziećmi w Wodzisławiu, to prowadzenie własnego zespołu jest zupełnie innym zajęciem. Moje obawy zostały szybko rozwiane. A współpraca z dziećmi oraz ich rodzicami to najlepsze co mnie spotkało – przyznaje Monika Góralska. Obecnie w zespole tańczy 45 dziewczynek i tworzą one trzy kategorie wiekowe: kadetki, juniorki i seniorki.

Festiwale i konkursy

Mażoretki „Enigma” i „Astra” często zapraszane są na różnego rodzaju festiwale i konkursy. 26 kwietnia 2015 roku przywiozły worek medali z VII-ego Ogólnopolskiego Festiwalu „Parada 2015”. Do udziału w tym konkursie zgłosiło się 29 grup mażoretek z 16 placówek z województw: małopolskiego, opolskiego, wielkopolskiego i śląskiego. Łącznie ponad 700 tancerek prezentujących 184 choreografii konkursowych.

Formacja Taneczna „Enigma” wzięła udział w „Paradzie” po raz pierwszy i odniosła wielki sukces. „Mini Enigma” w kategorii kadetek zdobyła srebrny medal. Z kolei Mażoretki z „Astry” zdobyły srebro w kategorii senior, a także dwa brązy w grupie junior i mini formacji senior. Dodatkowo „Astra” zdobyła jeszcze wyróżnienia dla Duo Kadetek oraz Trio Seniorek.

Monika Góralska podkreśla, że bywają trudne chwile, często płyną łzy, leje się pot, zdarzają się kontuzje. Zawsze po tym przychodzą jednak chwile radości. Trud włożony przez cały rok ciężkich treningów przynosi wiele sukcesów, zespół zajmuje wysokie lokaty podczas różnych imprez mażoretkowych co skutkuje zaproszeniami na inne imprezy gościnne i międzynarodowe.

Ruch mażoretkowy w Niedobczycach niezmiennie cieszy się popularnością, o czym świadczą tłumy podziwiające występy dziewczyn 3 maja w Parku im. Henryka Czempiela w Niedobczycach. To także znakomity prognostyk przed planowanymi obchodami 70-lecia Domu Kultury w Niedobczycach.

Mirosław Górka


Mirosław Górka jest pracownikiem Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku, prowadzi od 2011 roku wielokrotnie nagradzany serwis www.trafrybnik.pl oraz profil T:RAF do Niedobczyc i Niewiadomia. Jest doktorantem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i stypendystą programu „Doktoranci dla Innowacji”.