Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 (437) Data wydania: 24.03.15
Czytaj e-gazetę

Najlepsze filmy od 50 lat

– cz.2

Począwszy od końca 1964 roku w każdy poniedziałek rybniczanie oglądają dobre filmy z wielu krajów świata. – Ale oprócz tych pojedynczych projekcji, od roku 1968 DKF „Ekran” zaproponował różne przeglądy tematyczne – mówi Wojciech Bronowski, założyciel klubu.

Było ich ponad 70 podczas których wyświetlono ponad 450 filmów. Były to wielce interesujące przedsięwzięcia. Wymienimy niektóre tematy: „Narodziny kina – filmy braci Lumiere i Meliesa”, „David Griffith – ojciec kina”. ”Impresjonizm niemiecki”, „Klasyka radziecka”, „Sergiusz Eisenstein i początek sztuki filmowej”, „Charlie Chaplin - wielka indywidualność” – to tylko drobna część wszystkich cykli. Polska Federacja DKF organizowała każdego roku Ogólnopolskie Seminaria Filmowe z bogatą propozycją repertuarową.  Aż czterokrotnie do współpracy organizacyjnej i merytorycznej zaprosiła DKF „Ekran” w Rybniku. – Był to wielki zaszczyt dla Klubu. Najpierw, w roku 1984 tematem było „Kino polskie – poszukiwania, problemy, osobliwości”. Pokazano najciekawsze osiągnięcia kina rodzimego i kilka filmów z tzw.”półkowników” (filmów zakazanych przez cenzurę w minionym ustroju – red.). Razem 23 tytuły – wspomina Wojciech Bronowski.

Japoński boom

W roku 1989 na tapetę podczas seminariów w Rybniku wzięto „Kino Japonii”. To był przełom. Odbyły się sensacyjne projekcje największego reżysera Japonii Jasujiro Ozu. Zaprezentowano też kilkanaście tytułów współczesnych. Drugą sensacją było to, że podczas tego seminarium 14 tytułów miało swoją europejską premierę właśnie w Rybniku! Profesorowie japonistyki przyjechali z 7 krajów Europy by zobaczyć filmy Jasujiro Ozu. A filmy te rybnicki DKF otrzymał z bezpośrednio z Fundacji Sztuki Japońskiej w Tokio, przy wsparciu Andrzeja Wajdy.

Odwiedziny reżyserów

Kolejne seminarium odbyło się w roku 1995. Jego temat brzmiał: „Wkład Polski i Polaków w kinematografii światowej”. Był to pokaz 20 tytułów, między innymi ze Skandynawii, z Bałkanów, z Anglii, Francji, RFN, Hiszpanii, Węgier i Włoch, w których występowali polscy aktorzy i realizowali je polscy twórcy. Ostatnie seminarium odbyło się w roku 2004. To był „Czas dokumentu”, czyli  pokaz 48 polskich filmów dokumentalnych oraz 7 dokumentów pełnometrażowych. Były to filmy 28 reżyserów z których wielu przyjechało do Rybnika. Byli to m.in. Wojciech Wiszniewski, Marek Koterski, Marek Piwowski, Piotr Szulkin, Jan Jakub Kolski, Tadeusz Zygadło i wielu innych.

Najlepszy w Polsce

Były Sekretarz Generalny Federacji Zygmunt Machwitz powiedział: – Rybnicki Klub jako jedyny w Polsce był 4-krotnie gospodarzem Seminariów Federacji. Klub zaistniał jako miejsce znaczącego kontaktu ze sztuką. A fachowość i kompetencje zarządu były niezwykłe. Kolejna szefowa Federacji Aleksandra Myszak dodała: – Rybnicki „Ekran” to nasza wizytówka na szczeblu międzynarodowym.

Polska Federacja przyznała „Ekranowi”  czterokrotnie nagrody im. prof. Antoniego Bohdziewicza (reżyser, założyciel Federacji w 1956 roku – red.), co było równoznaczne z przyznaniem klubowi miana najlepszego w Polsce!

Liczne nagrody

Klub uzyskał ponadto wiele nagród i wyróżnień między innymi od ministrów kultury i sztuki, od władz wojewódzkich i związkowych i od prezydentów Rybnika. Członkom zarządu też przyznano sporo nagród i wyróżnień jak na przykład Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i Order Gloria Artis dla Wojciecha Bronowskiego, dyplom imienny z okazji 50-lecia Polskiej Federacji dla Kazimierza Grzonki, tytuł Zasłużony Działacz Kultury (Mieczysław Żabicki, Kazimierz Grzonka, Czesław Gawlik, Maria Wojtowicz, Krystyna Pysz, Stanisław Głowacz). Kazimierz Grzonka i Wojciech Bronowski ukończyli Letni Uniwersytet Filmowy w Eger na Węgrzech. 

(ska)