Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 6 (431) Data wydania: 10.02.15
Czytaj e-gazetę

„Para – buch! Koła w ruch!”

Muzeum w Rybniku Zaprasza na wernisaż wystawy, która odbędzie się 16 lutego 2015 r., o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Wystawa „Para – buch! Koła w ruch!” składa się z trzech podstawowych elementów: dioram (pt. Satyry kolejowe) autorstwa ks. Janusza Grygiera z Mostówki, obszernego kalendarium historycznego huty „Silesia” uzupełnionego o materiał kartograficzny i rysunki techniczne ze zbiorów Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, a także z prezentacji części kolekcji historycznych zabawek ze zbiorów Fundacji Rodziny Sosenko z Krakowa.

Inspiracja fragmentem wiersza Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa” paradoksalnie łączy w jedno – trzy rzeczywistości prezentowane na wystawie. Pierwsze skojarzenie prowadzi do parowozu – poruszającej się po szynach maszyny parowej na kołach. Jednakże przełomowe było samo wynalezienie maszyny parowej i jej powszechne wykorzystanie w przemyśle (od przełomu XVIII i XIX w.). To był zdecydowanie jeden z czynników rewolucjonizujących życie gospodarcze. Jak już zauważono, pod koniec XIX w. pojawiły się pomysły wykorzystania rozwiązań zastosowanych w udoskonalanych z biegiem czasu parowozach, w nowym środku komunikacji – niezależnym od szyn samochodzie. Rywalizacja między różnymi rodzajami energii zasilającej była dość długotrwała i, mimo licznych zalet silnika spalinowego, czy w kolejnictwie elektrycznego, parowozy były wykorzystywane przez wiele dziesięcioleci XX w. Z grona trzech branż prezentowanych na wystawie, których symbolem jest koło i ruch (nawet jeżeli ograniczony) to właśnie kolej przeszła największe przemiany w ciągu ostatnich lat. Do wystawy wydano obszerny katalog dostępny w Muzeum. Wernisaż wystawy uświetni koncert zespołu „Chwila Nieuwagi”.

Muzeum, w czasie trwania wystawy, proponuje dodatkowe tematy lekcji muzealnych (dla klas 4-6 szkół podstawowych oraz dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych): 1. Bardzo szybkie dzieje samochodu. 2. Woda, węgiel, wielki piec i lodówka – czyli historia huty „Silesia” w Rybniku. 3. Maszyna parowa na kołach – co kolej zmieniła w życiu ludzi w XIX w.

(r)


• Kurator wystawy i autor scenariusza: Dawid Keller

• Oprawa plastyczna, aranżacja: Katarzyna Jendrośka-Goik

• Organizator wystawy: Muzeum w Rybniku

• Partner wystawy: Narodowe Archiwum Cyfrowe

• Do przygotowania wystawy wykorzystano eksponaty pochodzące od następujących osób i instytucji: ks. Janusz Grygier, Krzysztof Soida, Arkadiusz Palla i Wydawnictwo Eurosprinter, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Fundacja Zbiorów Rodziny Sosenków z Krakowa, Archiwum Państwowe w Katowicach.