Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 2 (427) Data wydania: 13.01.15
Czytaj e-gazetę

Wspominają tragedię Górnoślązaków po wojnie

Dębieńsko. Na Górnym Śląsku tragiczne losy jego mieszkańców, po zakończeniu II Wojny Światowej, dotknęły niemal każdej rodziny. W obecnej gminie Czerwionka-Leszczyny  najdotkliwiej odczuli represje władz stalinowskich, polsko-sowieckich, mieszkańcy Palowic i Dębieńska.

W Palowicach, na miejscowym cmentarzu, upamiętniono już wcześniej pomordowanych na wschodzie okazałą tablicą, na której wymieniono nazwiska tych, którzy z wywózki nie wrócili. Wielka w tym zasługa lokalnego kronikarza Sylwestra Musiolika, który listę ofiar z jego rodzinnej wsi skompletował. W Dębieńsku już pod koniec ub. wieku Marian Kulik i Krzysztof Kluczniok, aktywni do dzisiaj członkowie Ruchu Autonomii Śląska, rozpoczęli starania o uczczenie pamięci ofiar terroru z lat powojennych. To zaowocowało po kilku latach. Dzięki determinacji udało się od ofiarnych mieszkańców Dębieńska uzbierać pieniądze na pamiątkową tablicę z pięknego szwedzkiego marmuru. Dużego wsparcia w tych działaniach udzielał były proboszcz śp. ks. Józef  Adamczyk.

Dębieńsko pamięta

Starania o uczczenie pamięci poległych i represjonowanych uzyskały swój finał 19 stycznia 2003 roku. Wtedy ówczesny przewodniczący RAŚ Krzysztof Kluczniok odsłonił pamiątkową tablicę, a poświęcił ją biskup Gerard Bernacki. Wśród uczestników tej podniosłej uroczystości  byli m.in. ówcześni parlamentarzyści, przedstawiciele Stowarzyszenia Pamięci Ofiar Tragedii Śląskiej z Knurowa, poczty sztandarowe RAŚ , Związku Górnośląskiego, Braci Górniczej oraz kilku miejscowych straży Pożarnych. Licznie przybyli także członkowie RAŚ z wielu miejscowości.

Kolejny marsz wkrótce

Od tego wydarzenia corocznie w pięknej świątyni w Dębieńsku Wielkim odprawiane są msze święte w intencji  pamięci pomordowanych, deportowanych i prześladowanych w latach 1945-1956 Ślązaków z udziałem członków RAŚ z całego województwa. Tablica w Dębieńsku jest pierwszą w regionie poświęconą Ofiarom Tragedii Górnoślązaków w latach 40. i 50. ubiegłego wieku. Rok 2015 Sejmik Województwa Śląskiego ogłosił Rokiem Pamięci Ofiar Tragedii Górnośląskiej 1945 roku. –  Szkoda, że świadomie ograniczono upamiętnienie tylko do wywózek w głąb byłego ZSRR, pomijając tysiące represjonowanych i pomordowanych przez kolejne 10 lat i setki tysięcy wygnanych z Górnego Śląska. Dębieńska tablica oddaje hołd i pamięć im wszystkim – mówi Krzysztof Kluczniok. 24 stycznia o godz. 12 z Katowic do obozu zagłady Górnoślązaków w Świętochłowicach-Zgodzie ruszy ósmy już Marsz Pamięci organizowany przez Ruch Autonomii Śląska.

(ska)