Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 46 (419) Data wydania: 18.11.14
Czytaj e-gazetę

Chabrową trzeba wyremontować. Miasto obiecuje, że zrobi to w 2015 roku

Maroko Nowiny

Od wielu lat mieszkańcy ul. Chabrowej, chociażby podczas Walnych Zgromadzeń Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej czy corocznych spotkań z prezydentem miasta, domagali się remontu swojej ulicy. Ich prośby trafiały najczęściej w próżnię. Ostatnio pojawiła się jednak szansa, że sytuacja ta ulegnie zmianie. – Otrzymaliśmy zapewnienie z Miasta, że remont ul. Chabrowej zostanie przeprowadzony w przyszłym roku – mówi Radosław Lewandowski, zastępca przewodniczącego Rady Nadzorczej RSM. 

Trzy pisma

W ostatnim czasie do UM Rybnika, w sprawie remontu ul. Chabrowej, wpłynęły trzy pisma. Jedno od zarządu RSM, drugie od rady nadzorczej, a trzecie od mieszkańców. – Odpowiedzi na pisma rady nadzorczej i zarządu spółdzielni były dosyć lakoniczne. Dlatego postanowiliśmy, wraz z mieszkańcami ul. Chabrowej, również złożyć odpowiednie pismo. Podpisało się pod nim ponad 450 osób. Dołożyliśmy do tego sto zdjęć, które udowadniają w jak złym stanie jest ta ulica oraz przyległe do niej chodniki – tłumaczy Lewandowski i dodaje: – W odpowiedzi otrzymaliśmy zapewnienie, że remont zostanie przeprowadzony w 2015 roku. Mam nadzieję, że nic już się w tym temacie nie zmieni. Będziemy się jednak cieszyć dopiero wtedy, kiedy ruszą prace – twierdzi członek rady nadzorczej. Jak przyznaje ze zbieraniem podpisów, nie było większych problemów.  To nie może dziwić, ponieważ ul. Chabrowa od momentu powstania, nigdy nie była remontowana. Podobnie sprawa ma się z chodnikami. – Rozwiesiłem ulotki po klatach, że będzie przeprowadzana akcja zbierania podpisów i ludzie sami schodzili, żeby poprzeć nas w tej akcji. Byłem nawet trochę zdziwiony, że jest taki pozytywny oddźwięk. Chciałbym też podziękować osobom, które pomagały mi w zbieraniu podpisów  –  mówi Lewandowski. Problemem podczas planowanego remontu, będą utrudnienia w parkowaniu wzdłuż całej ul. Chabrowej. Na ten aspekt zwrócili uwagę urzędnicy z UM, ale są go również świadomi mieszkańcy. – Jestem przekonany, że uda się to jakoś załatwić. Wystąpimy o zgodę na parkowanie na terenach zielonych. Mam nadzieję, że straż miejska nie będzie nikogo przeganiać czy karać. Dodatkowo złożymy jeszcze jedno pismo, z prośbą o podanie dokładnego terminarzu prac oraz daty ogłoszenia przetargu – dodaje przedstawiciel rady nadzorczej.

Parkingi i place zabaw

Innym tematem, który często poruszają mieszkańcy z ul. Chabrowej, to mała liczba miejsc parkingowych. Obecnie ul. Chabrowa jest praktycznie non stop zakorkowana, przez stojące samochody, co stwarza realne zagrożenie np. podczas pożaru – brak możliwości przejazdu wozu strażackiego. – Są plany, aby i ten problem rozwiązać. Na początku rozbudowany ma być parking przy Chabrowej 1. Dziś jest on mały i dodatkowo płatny. Dla mnie to jakieś nieporozumienie. Nie wiem dlaczego mieszkańcy, płacąc czynsz, są jeszcze obciążani dodatkowymi opłatami – zastanawia się Radosław Lewandowski. Deklaruje jednocześnie, że postara się doprowadzić to tego, aby ten parking był dla mieszkańców darmowy. – Mam nadzieję, że uda się nam dojść do porozumienia z zarządem RSM i prezesi zgodzą się, aby ten parking był darmowy dla wszystkich mieszkańców – mówi zastępca przewodniczącego Rady Nadzorczej RSM. Jest również projekt, aby parkingi powstały w dwóch innych miejscach.

Kolejnym trudnym tematem dotyczącym ul. Chabrowej jest sprawa z placami zabaw. A bardziej z ich brakiem. Poprzedni zarząd RSM, licząc na pieniądze z projektu Jessica, postanowił rozebrać te, które były. W ich miejsce miały powstać nowe. Tak się jednak nie stało. – Są zabezpieczone pieniądze na odbudowę placów zabaw. Jest również szansa, że uda się pozyskać dodatkowe środki pomocowe z Urzędu Marszałkowskiego. Stale rozmawiam z zarządem RSM na ten temat i wiem, że prezesi dołożą wszelkich starań, aby te fundusze pozyskać – bo pieniądze te pozwolą na doposażenie nie tylko placów zabaw na Chabrowej, ale i w innych dzielnicach naszego miasta – mówi Radosław Lewandowski. Nowe place miały by powstać w miejscu już istniejących za blokami nr 12 i 24.

Inne remonty

Oprócz planowanych inwestycji drogowych, spółdzielnia będzie również przeprowadzać m.in. remonty  wejść do klatek schodowych czy wymianę wind. – Jeżeli chodzi o windy, to w pierwszej kolejności będą wymienione te w blokach nr 20 (klatka b) i nr 28 (klatka b). Prace planowane są z początkiem przyszłego roku. Rozstrzygnięto już także przetarg na wymianę schodów wejściowych do klatek 14 b, 16 b, 24 a i b oraz 26 a i b – wylicza Lewandowski, który podczas ostatnich wyborów do rady nadzorczej zapewniał mieszkańców z ul. Chabrowej, że będzie starał się dbać o ich interesy. Jak na razie słowa dotrzymuje. A na jak długo starczy mu animuszu? – Mam nadzieję, że na całą kadencję – zapewnia Radosław Lewandowski, członek Rady Nadzorczej RSM i dodaje, że pragnie współpracować i pomagać nie tylko  mieszkańcom ul. Chabrowej, ale i pozostałym mieszkańcom Maroko-Nowiny, oraz Osiedla Południe i Centrum.

Marek Pietras