Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 46 (419) Data wydania: 18.11.14
Czytaj e-gazetę

Pierwsza tura wyborów z niespodziankami

W czterech gminach powiatu rybnickiego zakończyły się wybory samorządowe. Tylko w Gaszowicach odbędzie się druga tura wyborów, w której zmierzą się Zbigniew Goworowski i Paweł Bugdol.

W Gaszowicach najlepszy wynik spośród trzech kandydatów zanotował najmłodszy z kandydatów Paweł Bugdol, przed Zbigniewem Goworowskim i Szymonem Korbelem. Miażdżącą przewagę nad konkurentem zanotował również Marek Bąk, urzędujący wójt Jejkowic, którego kontrkandydatem był Marek Gruszka. Zaskoczenie dla wszystkich zgotowali wyborcy ze Świerklan, którzy również postawili na młodość. W gminie w pierwszej turze wygrał najmłodszy kandydat - Tomasz Pieczka, przed Antonim Mrowcem i Włodzimierzem Barwinkiem. W dwóch gminach władza się nie zmieni. W Czerwionce-Leszczynach ponad 60-proc. poparcie odnotował urzędujący burmistrz Wiesław Janiszewski. W Lyskach natomiast mieszkańcy postawili na doświadczenie wójta Grzegorza Gryta, który pełni swoją funkcję już od 19 lat. W radach gmin również widać przetasowania. W Czerwionce-Leszczynach ze starej rady pozostało 12 radnych, a mandat zdobyty przez Wiesława Janiszewskiego zostanie obsadzony w wyborach uzupełniających. W Świerklanach ze starej rady pozostało jedynie 4 radnych, a mandat Tomasza Pieczki, podobnie jak w Czerwionce, również zostanie uzupełniony w nowych wyborach. Większość radnych z kadencji 2010-2014 pozostało na stanowiskach w gminie Jejkowice. Tam do rady weszły tylko cztery nowe osoby. W radzie gminy Lyski dotychczas będący w większości klub radnych RAŚ znacznie uszczuplił się na rzecz komitetu Nowoczesna Gmina Lyski. Podobnie w Gaszowicach, najwięcej mandatów uzyskał komitet Przyszłość Gminy Gaszowice.

(ska)


Gaszowice

Paweł Bugdol 45,1% głosów

Serdecznie dziękuję wszystkim mieszkańcom gminy Gaszowice, którzy wzięli udział w wyborach samorządowych.  Obecność przy urnach wyborczych była nie tylko wypełnieniem obowiązku obywatelskiego , ale przede wszystkim wyrazem zainteresowania, zaangażowania i troski o losy naszej gminy. Dziękuję za zaufanie i za każdy oddany głos, jednocześnie prosząc o udział i poparcie mojej osoby  w drugiej turze wyborów, które odbędą się 30 listopada.

Zbigniew Goworowski 30,9% głosów
Cieszę się, że jestem w drugiej rundzie. Jak widzimy PiS wygrywa w całej Polsce, a pokłosiem tego jest również wysoki wynik mojego konkurenta. Za dwa tygodnie zadecyduje elektorat, który pójdzie głosować. Kilka lat temu w Czerwionce Wiesław Janiszewski w pierwszej turze przegrał z Leszkiem Salamonem, a w drugiej turze wygrał i został burmistrzem. Również sytuacja w naszej gminie może się odwrócić.

Szymon Korbel 24% głosów

Rada gminy Gaszowice
1. Ewa Biernacka
2. Marek Masarczyk
3. Andrzej Cieślok
4. Mieczysław Szymik
5. Ilona Sklarek
6. Rafał Zdziebczok
7. Damian Krauze
8. Szymon Korbel
9. Krzysztof Lorek
10. Tadeusz Korecki
11. Józef Szawerna
12. Barbara Watoła
13. Jerzy Kawulok
14. Agnieszka Pytlik
15. Piotr Górecki

Lyski

Grzegorz Gryt 68% głosów
Dla mnie wynik jest satysfakcjonujący, choć liczyłem na to, że niektórzy radni przejdą do następnej kadencji. Kilku bardzo wartościowych radnych odpadło i ubolewam nad tym. Jeśli chodzi o moją osobę, spodziewałem się, że wynik będzie mniej więcej taki jaki osiągnąłem, za co dziękuję wyborcom.

Grzegorz Dudek 32% głosów

Rada gminy Lyski
1. Paweł Hajok
2. Marzena Łukoszek
3. Grzegorz Szulik
4. Maria Norek
5. Stanisław Hałacz
6. Stanisław Kubica
7. Beata Nowok
8. Stanisław Niestrój
9. Krystian Widenka
10. Rudolf Urbisz
11. Leszek Staniek
12. Wiesław Biernat
13. Aleksandra Wojtas-Plisz
14. Grzegorz Dudek
15. Stanisław Musioł

Jejkowice

Marek Bąk 96,2% głosów
Bardzo dziękuję wszystkim wyborcom za obdarzenie mnie zaufaniem. Jest to ogromny mandat i taka przewaga zobowiązuje. Deklaruję, że moja praca jeszcze bardziej wytężona i ofiarna. Myślę, że będą to kolejne cztery lata rozwoju Jejkowic i wybijania się gminy na lidera powiatu i regionu.

Marek Gruszka 3,8% głosów

Rada gminy Jejkowice
1. Mieczysław Wojaczek
2. Franciszek Kieś
3. Anna Prudel
4. Mirosław Paszenda
5. Krystyna Janusz
6. Leszek Rusiński
7. Adam Śmieja
8. Joanna Węgrzyk
9. Irena Krypczyk
10. Henryk Chowaniec
11. Marek Ryszka
12. Mariola Holona
13. Adam Markiefka
14. Jolanta Wyleżoł
15. Tomasz Zielonka

Świerklany

Tomasz Pieczka 57% głosów
Taki wynik udało się uzyskać tylko dzięki ludziom, młodszym i starszym, którzy poszli do urn wyborczych. Frekwencja w naszej gminie była bardzo wysoka, zagłosowało ponad 5 tys. osób. To niecodzienna statystyka jak na Świerklany. Jestem pozytywnie nastawiony, teraz według mojego hasła muszę służyć ludziom.

Antoni Mrowiec 27,4% głosów
Włodzimierz Barwinek 15,7% głosów

Rada gminy Świerklany
1. Hubert Sobocik
2. Marian Kotyrba
3. Leszek Kosior
4. Mirosław Pełka
5. Ireneusz Błatoń
6. Gabriela Cofalik
7.  Justyna Błatoń
8. Magdalena Figura
9. Tomasz Pieczka (wybory uzupełniające)
10. Sebastian Karkoszka
11. Urszula Kasparek
12. Adam Szulik
13. Anna Kula-Piecha
14. Jerzy Rugor
15. Sylwia Szulik

Czerwionka-Leszczyny

Wiesław Janiszewski 63,2% głosów
Przede wszystkim się cieszę, to naturalne. Reelekcja to szczególna próba, bo łatwiej startować po raz pierwszy, a trudniej bronić pozycji. Dziękuję mieszkańcom, że dostrzegają, aprobują i wybierają. Warto pracować, jeżeli otrzymuje się raz na cztery lata zapłatę w postaci takiej liczby głosów.

Leszek Salamon 15,4% głosów
Jan Tokarz 12,4% głosów
Wacław Brózda 9,1% głosów

Rada miejska w Czerwionce-Leszczynach
1. Wacław Brózda
2. Grażyna Strzelecka
3. Artur Sola
4. Grzegorz Płonka
5. Waldemar Mitura
6. Leszek Salamon
7. Grzegorz Wolny
8. Janina Binda
9. Jan Pala
10. Józef Szczekała
11. Antoni Procek
12. Stefania Szyp
13. Janusz Babczyński
14. Bogdan Knopik
15. Jolanta Szejka
16. Wiesław Janiszewski (wybory uzupełniające)
17. Marek Szczech
18. Bernard Strzoda
19. Ryszard Jonderko
20. Jerzy Kapszewicz
21. Izabela Tesluk