Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 46 (419) Data wydania: 18.11.14
Czytaj e-gazetę

Rada Miasta Rybnika. W tym składzie ostatni raz

Przez 4 lata Rada Miasta Rybnika pomagała rządzić prezydentowi. 12 listopada spotkała się po raz ostatni. Przynajmniej w takim składzie.

Najwięcej radnych, w zakończonej właśnie kadencji, miała Platforma Obywatelska – 11. Dwóch mniej reprezentowało Blok Samorządowy Rybnik, 9 rajców pochodziło z Prawa i Sprawiedliwości. Był też jeden niezrzeszony. Adam Fudali, prezydent Rybnika mógł liczyć głównie na wsparcie koalicji rządzącej BSR-PiS.

Dobre cztery lata

Przewodniczącym rady miasta był Andrzej Wojaczek z PiS, który ocenia swoich kolegów pozytywnie. – Będę wspominał tę radę bardzo dobrze. Myślę, że pracowała konstruktywnie. Ja, jako jej przewodniczący, jestem szczęśliwy i dumny, że mogłem prowadzić obrady – stwierdził. – Zdarzały się pojedyncze „wybryki”, ale nie miały one większego wpływu na podejmowane decyzje. Takie rzeczy zdarzają się wszędzie. Nie można z tej perspektywy oceniać całości pracy radnych. Zostało załatwionych wiele spraw. Jedna utkwiła mi jednak mocno w pamięci. Chodzi o nieszczęsny gender, którego w moim odczuciu w Rybniku nie było. Dla mnie przykre jest to, że wszystko dotyczyło dodatkowo Chwałowic. Rada stanęła jednak na wysokości zadania i załatwiła sprawę, tak jak należy – wspomina Wojaczek. Podobnie wypowiada się Jan Mura z BSR. – Uważam, że nie było większych problemów. Współpraca z naszym koalicjantem układała się dobrze. Przed wyborami było trochę „głośniej”, ale to takie prawo tego czasu – twierdzi wiceprzewodniczący rady. Zadowolony z zakończonej kadencji był również – drugi wiceprzewodniczący, Stanisław Jaszczuk. – Obecna rada była spokojniejsza niż ta wcześniejsza. Było mniej emocji. Opozycja zachowywała się spokojniej, nie była agresywna, może poza nielicznymi wyjątkami typu radny Kurpanik. Ale generalnie pracowało się dobrze. W mojej ocenie to były dobre 4 lata – mówi radny PiS.

Za mało współpracy

Nieco odmienne zdanie mają przedstawiciele PO i wspomniany już Franciszek Kurpanik. – Żeby być zadowolonym, to trzeba widzieć efekty swojej działalności. Część rzeczy, o które zabiegałem, mówiąc kolokwialnie – udało mi się załatwić. Natomiast mnóstwo tematów upadło. Mam żal, że rządząca koalicja nie za bardzo chciała z nami współpracować. A wiemy przecież, że w rządzeniu trzeba postawić przede wszystkim na dialog. Bo jeżeli go nie ma, to nie może być współpracy.  Wiele razy było tak, że jeszcze nie zdążyłem przedstawić argumentów w jakimś temacie, a już słyszałem: nie panie Kurpanik. Tak to chyba nie powinno wyglądać – twierdzi radny PO. Podobne odczucia ma jego partyjna koleżanka. – Wszelkie nasze pomysły były odrzucane, a następnie, prezydent Fudali, wiele z nich wprowadził w życie jako swoje.  Układ PiS-BSR spowodował, że nawet jeżeli my mieliśmy inne zdanie, to w głosowaniu nie mieliśmy szans.  Nie przypominam sobie, aby ktoś coś z nami konsultował. Mam nadzieję, że będzie nowa rada, głównie dla dobra mieszkańców i wtedy też, będzie większa współpraca pomiędzy poszczególnymi klubami – mówi Monika Krakowczyk-Piotrowska, radna PO.

Prezydent  zadowolony

Jednym z trzech radnych, którzy postanowili nie walczyć o kolejną kadencję jest  Henryk Ryszka. – W radzie pracowałem od 1990 roku. Minęło więc sporo czasu. Na początku Rybnik należało przestawić na inne tory, bo był „szary”, mało estetyczny. Dziś wygląda to zupełnie inaczej. Rybnik jest doceniany wszędzie. Nie grozi mi chyba to, że zatęsknię za pracą w radzie miasta, ponieważ mam zamiar udzielać się w radzie seniorów. Myślę, że nadszedł czas, aby to młodzi walczyli o mandaty radnych – powiedział radny BSR. Ze współpracy z odchodzącą radą zadowolony jest Adam Fudali. –  Ta rada była bardzo podobna do wcześniejszych. My w Rybniku mamy to szczęście, że w radzie nie ma awantur międzypartyjnych, jak chociażby w parlamencie. Samorządowcy raczej skupiają się na sprawach ważnych dla mieszkańców. Zastanawiają się jak im pomóc odnośnie dziury w drodze, czy nieświecącej lampy. I tak to powinno wyglądać – stwierdził prezydent. – Jestem więc zadowolony z tego, jak przez ostatnie 4 lata pracowali radni – dodał na zakończenie Adam Fudali.

Marek Pietras