Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 42 (415) Data wydania: 21.10.14
Czytaj e-gazetę

Rybniczanie o Młodych Panach

Poprosiliśmy rybniczan, aby napisali kilka zdań o Kabarecie Młodych Panów. Pytaliśmy ich m.in. o to, czy uważają, że KMP to najlepszy kabaret na świecie, co najbardziej lubią w ich skeczach oraz co zmieniliby, aby rybnicki kabaret był jeszcze lepszy. Odpowiedzi bywały różne. Bardziej i mniej poważne. Wszystkie znajdziecie w poniższej sondzie.

Przy okazji, jako Tygodnik Rybnicki chcieliśmy życzyć Kabaretowi Młodych Panów, z okazji ich 10-lecia działalności, samych trafnych decyzji. Oby Robert, jako dyrektor artystyczny był nękany przez twórczą wenę, która sprawi, że nieustannie będzie musiał dokonywać wyborów pomiędzy genialnymi pomysłami na skecze. Łukaszowi życzymy, aby dziennikarze płacili mu w końcu za wywiady. Mateusz powinien się ucieszyć, jeżeli FC Barcelona wygra wszystko, co może wygrać. Bartkowi życzymy, aby w końcu zaliczył swój pierwszy  hole in one. Mam również nadzieję, że Piotr będzie zasypywany propozycjami koncertów dla KMP, dzięki czemu wszyscy jego członkowie trafią do setki najbogatszych Polaków. Panowie – dzięki za wszystko co zrobiliście przez ostatnie 10 lat. Liczmy jednak, że na tym nie poprzestaniecie.

Marek Pietras, redaktor naczelny Tygodnika Rybnickiego


Robert Pior - dyrektor Domu Kultury w Boguszowicach

Zdecydowanie uważam, że Kabaret Młodych Panów to najlepszy kabaret na świecie. Podoba mi się rodzaj humoru, jaki prezentują. Najbardziej lubię te skecze, które zawierają scenki rodzajowe z naszej ziemi. Osobiście nie zmieniłbym w tym kabarecie nic, skoro, jak powiedziałem wcześniej, są najlepsi na świecie, nie ma takiej potrzeby.

Adrian Grad - dziennikarz

Kabaret Młodych Panów to na pewno kabaret, który jest TOP 10 w Polsce. Dzięki uporowi w dążeniu do celu, a w szczególności swoim pomysłom, członkowie KMP wyróżniają się na tle innych kabaretów. Wiadomo patriotyzm lokalny podpowiada, że nie ma lepszego kabaretu w Polsce. Cenie ich za zaangażowanie nie tylko sceniczne ale i społeczne. Organizacja Ryjka, pomoc przy różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych itp. Pamiętajmy, że wygranej drużyny się nie zmienia, tak więc i w kabarecie, który osiąga tak ogromne sukcesy, nie ma potrzeby coś zmieniać. Różny rodzaj humoru, skeczy, programów od pięknej polszczyzny po gwarę śląską, od piosenek po skecze z domieszką absurdu sprawia, że każdy może znaleźć w ich repertuarze coś dla siebie.

Tomasz Kieczka - właściciel formy Regio

Nie jest to najlepszy kabaret w Polsce, ale na świecie już chyba tak. Poziom kabaretu cały czas rośnie – z programu na program. Podoba mi się, że skecze są równe i nie ma tam jednego konia, który swoją osobą ciągnie całe „szoł”. Nie podoba mi się, że o kabarecie nie można nic poczytać na „Pudelku”, że nie ma tam żadnych intryg, żadnych skandali. Czasami zachowują się jak kółko różańcowe. Za mało mają żartów politycznych i chyba dlatego nie dochodzi do konfliktów pomiędzy nimi. A jakbym miał kogoś zmieniać, to wyrzuciłbym z kabaretu Bartka Demczuka, bo przez to, że tyle grają, nie mam kiedy umówić się z nim na piwo ani na golfa.

Marek Grecicha - były dziennikarz Tygodnika Rybnickiego

Czy uważasz, że KMP to jeden z najlepszych kabaretów w Polsce i na świecie? Choć bardziej od kabaretu bawi mnie stand-up, faktycznie KMP zaliczyć trzeba do najlepszych w Polsce. I najważniejszych – nie tylko z powodu wysokiego poziomu żartu i świetnych skeczy. Także ze względu na animację polskiej sceny kabaretowej, zaangażowanie w Ryjka i promocję Rybnika w kraju. Podoba mi się w nich dystans, jaki mają do siebie na scenie. Pomysł na cały projekt kabaretu, charakter ich żartów i swojskość niektórych scen. Do tego jeszcze sam fakt, że są z Rybnika sporo znaczy. Co bym zmienił? Dołożyłbym wiyncyj ślonskigo we skeczach. A tak na poważnie – Kabaret Młodych Panów to kolektyw, który świetnie sobie radzi bez ludzi z zewnątrz dyktujących im, jak i co mają grać i o czym pisać skecze. Dlatego nic bym nie zmienił. Bo po co naprawiać coś, co działa bez zarzutu.

Janusz Rzymanek - dziennikarz

KMP to bez wątpienia jeden z najlepszych kabaretów w Polsce i na świecie. Dlaczego? Po pierwsze, bo są z Rybnika, znam ich od lat i stanową według mnie znakomity band promocyjny, reklamowy naszego miasta. Promują Ryjek. Bezinteresownie, oprócz kilku innych znanych rybniczan, wystąpili w prezentacji promującej nasze miasto pt. „Rybnik miasto ludzi z pasją”. To dla mnie „człowieka mediów” jest bardzo ważne. Wolę osobiście taką promocję z dużą dozą humoru niż informacje w mediach ogólnopolskich o tym, że w Rybniku dokonano jakiegoś rozboju. Po wtóre uczestniczyłem z kamerą w ich pierwszej sesji zdjęciowej przed programem „My naprawdę lubimy pracować”. To był jeśli dobrze pamiętam ich pierwszy program z 2004 roku.  Obserwuję ich poczynania na estradzie i jest dokładnie tak jak to powiedział pewien piłkarz czyli idą cały czas do przodu i są jak wino im starsze tym lepsze. Lubię ich skecze po śląsku. Nie wiem czy cała polska ich rozumie, ale śmieją się z tego wszyscy i o to chodzi. Kabareciarze mają w tym roku jubileusz 10-lecia. Podobnie jak ja, są aktywni i obecni w mediach społecznościowych. Można to np. wykorzystać i poprosić publiczność na zgłaszanie propozycji do np. programu jubileuszowego? Członkowie KMP wybierają autorów – powiedzmy trzech ich zdaniem najciekawszych propozycji, przygotowują skecz czy program i zapraszają na wieczór galowy czy jeden z koncertów autorów najciekawszych propozycji. Taki program na zamówienie społeczne.

Aleksander Biela - kierownik artystyczny Centrum Kulturalno-Edukacyjnego w Czerwionce-Leszczynach

Kabaret Młodych Panów na Śląsku nie może się równać z nikim innym. Być może w zestawieniu krajowym panowie są nieco niżej, ale o dosłownie trochę. Poziom intelektualny skeczy może nie jest zbyt wysoki, ale KMP to firma, która swój program przygotowuje pod konkretne potrzeby publiczności. Dlatego ich skecze tak się podobają, bo śmieszą zarówno osoby wysoko wykształcone, jak i mniej inteligentne, czyli po prostu są idealnie skonstruowane.

Magdalena Figura - sędzia piłkarski

KMP to jeden z najlepszych kabaretów w Polsce, ponieważ są bardzo rozpoznawalni, zwłaszcza ze względu na skecze po śląsku. Można więc by ich nazwać ambasadorami gwary śląskiej w Polsce i na świecie. Najbardziej lubię to, że godajom po ślonsku. Uważam, że nic nie powinni zmieniać, bo sami w sobie są dla mnie zabawni i nie wiem co musieli by zmienić, by byli jeszcze lepsi.

Robert Słupik - organizator wyścigu kolarskiego Tour de Rybnik

Polska scena kabaretowa nie jest mi obca, także mogę jednoznacznie powiedzieć, że Młodzi Panowie są jak dla mnie liderami w kabaretowym peletonie. Są niczym Michał Kwiatkowski (śmiech). Mają potencjał i wykorzystują go. Przyciągają uwagę i potrafią rozbawić do łez! Podoba mi się w nich różnorodność, bogactwo środków wyrazu, uniwersalność, niepalność i prostota. Wychodzą na scenę, robią robotę i schodzą. Nic dodać nic ująć. Może nie pasuje to do nazwy, ale pewnie chłopakom przydałaby się kobieta. Tak jak kiedyś Kasia Pakosińska z Kabaretu Moralnego Niepokoju. Tylko jak wtedy mieliby się nazywać...

Marek Bąk - wójt Jejkowic

Jak mógłbym nie znać Kabaretu Młodych Panów! Zaliczam się do grupy osób, która uważa KMP za najlepszy obecnie polski kabaret. Wcześniej przodowali w tej dziedzinie panowie z Ani Mru Mru, ale rybniczanie zdecydowanie ich prześcignęli. Absolutnie nic nie zmieniłbym w ich skeczach.

Lech Kowalski - trener siatkówki z Volley Rybnik

To oczywiste, że KMP to pierwsza trójka w Polsce. Jak na świecie się prezentują to nie wiem. Może by zorganizować mistrzostwa świata kabaretów na wzór Ryjka? Myślę, że w tych mistrzostwach byliby  na pudle. Podoba mi się, że grają nieźle w siatkówkę i są siłą napędową corocznego meczu siatkarze (TS Volley Rybnik) - kabareciarze (KMP i ich przyjaciele). Mecz, jak wiadomo, ma na celu zebranie jak największej kwoty na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Kolejny raz się okazało, że w Rybniku nie ma hali sportowej, która pomieściłaby wszystkich chętnych zobaczenia takiego meczu. Ekonomik pękał w szwach, hala w Boguszowicach też. To po pierwsze. A po drugie, każdy program KMP to kupa śmiechu, inteligentnych skeczów i, jak się to mówi, rubasznego humoru. Moim marzeniem jest kontynuacja cyklu opartego na bajkach. Na razie ukazał się pierwszy odcinek, o Kopciuszku, czekam więc na kolejne bajeczne adaptacje.

Sonia Kostecka - dyrektor Focus Mall

Uważam, że Młodzi Panowie są najlepszą formacją kabaretową w Polsce i na świecie. Doskonałe poczucie humoru, swoboda aktorska oraz umiejętność spontanicznego nawiązywania kontaktu z publicznością,  świadczy o ich profesjonalizmie. Na scenie widać, że Panowie wkładają całe serce w odgrywane przez siebie role. Uważam, że nie powinni się zmieniać, oprócz oczywiście tworzenia wciąż nowych skeczy. Korzystając z okazji,  a z okazji 10 urodzin Kabaretu Młodych Panów, życzę Panom nieustającego poczucia humoru!

Halina Karwot - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Świerklanach

U mnie Kabaret Młodych Panów jest na pierwszym miejscu wśród polskich kabaretów. Ich skecze trafiają do szerokiej publiczności, od osób młodych, po dziadków i babcie. Do moich ulubionych skeczy należą „Opowieści biblijne”, „Komunia”, „Górnik”. Cieszę się, że panowie są z Rybnika. To nasz najlepszy towar eksportowy. Szkoda, że dotychczas nie udało się zorganizować występu KMP w Świerklanach, bo kabaret jest tak rozchwytywany. Mam nadzieję, że uda się to w przyszłym roku.

Urszula Kasparek - przewodnicząca KGW Jankowice 1

Kabaret Młodych Panów to dobrze znana mojej rodzinie grupa. Zawsze świetnie bawimy się oglądając ich skecze, z których zdecydowanie najlepsze były skecze o górniku i opowieści biblijne. Tych panów chyba nie da się nie lubić. Jedynym elementem skeczów, który pozostawia niesmak są wulgaryzmy. Myślę, że gdyby pozbyć się przynajmniej niektórych z nich, odbiór widzów byłby znacznie lepszy.

Tomasz Raudner - redaktor naczelny Nowin Wodzisławskich

Niezmiernie się cieszę, że Kabaretowi Młodych Panów udało się odnieść rzeczywisty, czyli mierzalny np. liczbą granych występów, realizacji telewizyjnych, odsłon internetowych, sukces na skalę ogólnopolską. Dzięki ich uporowi, pracy i kontaktom Rybnik od lat gości na antenie Polsatu za sprawą Rybnickiej Jesieni Kabaretowej. Trudno o lepszą promocję dla miasta. Ja osobiście świetnie się bawię na ich występach. Życzę im kolejnych pełnych sukcesów dekad, bo nawet jeśli ich fizyczna młodość będzie już tylko umowna, to przecież przede wszystkim liczy się młodość ducha. A tej, wierzę, im nie braknie.

Lucyna Tyl - rzecznik prasowy UM w Rybniku

Najlepsze w Kabarecie Młodych Panów? Oczywiście sami Panowie, wciąż tak bezczelnie młodzi... A poważnie: z punktu widzenia promocji miasta chłopaki zrobili rzecz fenomenalną –  sprawili, że w świadomości sporej części Polaków, Rybnik kojarzony jest jednoznacznie z kabaretowym Ryjkiem. Zresztą sami rybniczanie traktują Młodych Panów i organizowanego przez nich od blisko 20 lat Ryjka, jako wizytówkę miasta. To kabaret z ikrą :)

Rafał Gorzelany - Kabaret 44-200

Oczywiście uważam, że Kabaret Młodych Panów jest najlepszym kabaretem na świecie. Mają naprawdę świetne skecze. Też kiedyś będę pisał takie śmieszne. Bardzo podoba mi się ich nazwa, mam nadzieję, że w związku z zaawansowanym doświadczeniem scenicznym jej nie zmienią. Osobiście jednak ubolewam, że w ich szeregach jest tak mało kobiet.