Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 27 (400) Data wydania: 08.07.14
Czytaj e-gazetę

Mapy, pocztówki i plany zebrane w książce

CZERWIONKA-LESZCZYNY. W księgarniach gminy i okolicach pojawiło się ciekawe i unikatowe wydawnictwo. Jest to starannie wydana pozycja „Czerwionka – Leszczyny na dawnych pocztówkach, planach i mapach”, a jej autorem jest 28-letni Błażej Adamczyk z Czerwionki.

Książka zawiera kilkadziesiąt pocztówek z przełomu wieków XIX i XX oraz pierwszych dziesięcioleci wieku minionego. Dominują kartki z Czerwionki, będącej wtedy centrum gospodarczym dzisiejszej gminy. Wiele jest również kartek z Dębieńska, trochę mniej z Czuchowa i Bełku, trzy karty przedstawiające Stanowice, dwie Leszczyny oraz pojedyncze z Książnic i Palowic. Druga część albumu to plany. Rozpoczyna ją piękny kolorowy plan kolonii Egersfeld w Leszczynach wraz z także kolorowym planem jednego z 12 budynków tej kolonii, powstałej w latach 1774 -88. Najliczniej w tej części prezentowane są plany i szkice związane z kopalnią „Dębieńsko”, mającą dominujący wpływ na rozwój Czerwionki i okolicznych miejscowości. W trzeciej części zaprezentowanych jest ok. 50 map od  XVII wieku do lat 30-tych XX wieku, Najstarsza z nich z roku 1636. ukazuje Dębieńsko Wielkie, będące wówczas w posiadaniu Johanna Hansa von Welczek.

Śląska perełka z USA

Czwarta część to prezentacja kilku monet i bonów (tzw. notgeldów, czyli pieniędzy zastępczych), wyemitowanych przez kopalnię i koksownię „Dębieńsko” oraz Fabrykę Wyrobów Mięsnych Ryszarda Dziechczarczyka z Czuchowa. Znaleźć w książce można także wyprodukowany w USA banknot z 1939 roku, mający na awersie portret dziewczyny w stroju śląskim, a na rewersie drewniany kościółek p.w. Trójcy Przenajświętszej z Leszczyn (w 1981 roku przeniesiony do Palowic). Z uwagi na wybuch II Wojny Światowej banknot, jak i cała ich seria, nie doczekały się emisji i obiegu.

Efekt pasji

Autorem nowego wydawnictwa jest 28-letni Błażej Adamczyk z Czerwionki. – Rozpocząłem jako młody kolekcjoner porcelany. Interesowały mnie talerze, dzbanki i mleczniki takich firm jak C.T. Altwasser, Huta Franciszka, KPM z terenu Śląska.  Zgromadziłem ich dużą kolekcję, ale równorzędnie pasjonowałem się zbieraniem pocztówek, map i planów z terenu Czerwionki-Leszczyn. Moim największym marzeniem było napisanie książki na temat historii Czerwionki, jednak to się nie udało, więc po pewnym czasie zacząłem współpracę z pasjonatem kartografii Śląska panem Janem Gąsiorem. Zebraliśmy dość pokaźny zbiór map z naszych terenów oraz planów górniczych, pocztówek i pieniędzy zastępczych. Na podstawie zgromadzonych materiałów pana Jana Gąsiora oraz moich, powstał pomysł napisania książki – informuje Błażej Adamczyk, autor publikacji. – Starałem się pokazać najbardziej widoczne zmiany architektury w naszej gminie do 1945 roku, choć jeszcze nie udało mi się zebrać wszystkich. Teraz czuję niedosyt, ponieważ po napisaniu książki okazało się, że jest jeszcze sporo materiałów, które już zgromadziłem i które jeszcze  niebawem zgromadzę,  dotyczących historii i przemian w krajobrazie naszej gminy – wyjaśnia autor.

Szymon Kamczyk