Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 9 (382) Data wydania: 04.03.14

Żywe mleko z automatu

Codziennie kilkadziesiąt osób z Rybnika i okolicy wypija łyk prawdziwego mleka... z automatu. Maszyna stoi w Rybniku już niecałe dwa lata, a mleko cieszy się uznaniem konsumentów. Sprawdziliśmy jak wyglądają mlekomaty od kuchni, czy raczej od krowy.

Mleczny trop prowadzi do średniego gospodarstwa rolnego w Zbytkowie w gminie Strumień. To tu powstaje mleko, które trafia do automatów. Gospodarstwo Lapczyków istnieje od 18 lat. Początkowo była to świniarnia, jednak w 2002 roku w gospodarstwie pojawiły się dwie krowy. To był początek mlecznego interesu. – Kiedy nasze gospodarstwo się rozwinęło i za nasz kierunek obraliśmy mleczarstwo, pojawił się pomysł zainwestowania w automaty do sprzedaży mleka. Przed nami nikt w Polsce tego nie robił. Podobne automaty z powodzeniem są stosowane w innych krajach np. we Włoszech. Udało nam się wejść w kontakt z producentem włoskich automatów i postanowiliśmy spróbować. To był początek urzędowej batalii – wspomina Agnieszka Lapczyk odpowiedzialna w rodzinnej firmie za mlekomaty. Lapczykowie poświęcili dużo czasu, energii i nerwów, aby przekonać inspektorat sanitarny do automatów. Po pertraktacjach w miejscowym sanepidzie w końcu udało się postawić pierwszy mlekomat w Cieszynie.

Plan na Racibórz

– Obecnie problem w tym, że niektórzy nie wierzą, że w mlekomacie dostaną normalne mleko. Pojawiają się plotki, że dolewana jest woda itp. Ci jednak, którzy już przekonali się do naszego mleka, często kupują je, aby wytwarzać domowe masło, sery i śmietanę. Nad sprzedażą mleka swój nadzór prowadzą inspektorat weterynaryjny oraz sanitarny. Do Rybnika klienci przyjeżdżają nawet z Wodzisławia i Raciborza, aby zdobyć żywe mleko. Nasz produkt nie jest poddany żadnej obróbce, przez to się nie psuje. Można później z niego robić kefiry, jogurty, których niestety nie zrobimy z mleka kupionego w kartoniku. Obecnie jesteśmy na etapie badań rynku i być może mlekomat stanie również w Raciborzu na prośbę klientów – zapowiada Agnieszka Lapczyk. Do automatów mleko dostarczane jest codziennie, najczęściej w nocy. Każdy z sześciu mlekomatów informuje dostawcę poprzez sms, kiedy mleko w zbiorniku się kończy, aby przyspieszyć dostawę. Zbiornik rybnickiego automatu ma 200 litrów pojemności. Z badań, które prowadzą Lapczykowie wynika, że mleko kupują nawet dwunastoletnie dzieci, nie wspominając już o dorosłych i starszych osobach.

Nic się nie marnuje

Technicznie mleczny automat jest podobny do zwykłych automatów z napojami. Klient ma wybór pomiędzy nalaniem mleka do własnej butelki lub zakupem butelki z mlekomatu. Mleko przechowywane jest w niskiej temperaturze, aby zachowało odpowiednie właściwości. Nie zawsze całe mleko zostaje sprzedane. Kiedy w pojemniku zostanie mleko, podczas codziennej dostawy jest zabierane i wykorzystywane do pojenia cieląt w gospodarstwie w Zbytkowie. Dzisiaj Lapczykowie mają 120 krów dojnych, a ich główny dochód pochodzi ze sprzedaży mleka do mleczarni. Codziennie wykonywane są badania mleka, aby produkt trafiający do klienta był najwyższej jakości. – Dzisiaj wiele osób uważa rolnika za człowieka bardzo ograniczonego. Prawda jest taka, że aby przetrwać rolnik musi wykazać się przedsiębiorczością i pomysłem, a także iść z duchem czasu. To, że mój tata zaryzykował inwestycję w mlekomaty, pozwoliło nam dostarczać mleko prosto od krowy do Rybnika, Katowic, Tychów i Sosnowca – podsumowuje Agnieszka Lapczyk.

Szymon Kamczyk