Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 4 (377) Data wydania: 28.01.14

Z czym do wójta?

Codziennie do urzędów gmin i miast przychodzą rzesze petentów z różnymi problemami. Oczywiście największy odsetek z odwiedzających urzędy, zmierza wprost do gabinetów wójta, prezydenta, czy burmistrza. Z czym ludzie przychodzą do włodarzy i czy ci zawsze są w stanie pomóc?

– Przekrój tematów i problemów jest przeróżny, od dziury w drodze, czy nieświecącej lampy, po problemy życiowe, jak brak pracy, mieszkania, czy wprost brak środków do życia. To są często poważne problemy, a ludzie przychodzą do burmistrza, jako do osoby, która może wszystko załatwić. Później często okazuje się, że możliwości są naprawdę ograniczone. Jeśli chodzi o drobne sprawy, jak dziura w jezdni, to w zasadzie w zależności od środków i możliwości, można taką sprawę załatwić jednym telefonem do odpowiednich służb. Jeśli natomiast chodzi o brak pracy, to niestety burmistrz nie jest urzędem pracy, choć panuje przekonanie, że mam jakieś przełożenia. Zawsze jednak staram się pomóc i nie odsyłam nikogo, a jeśli mogę, to dzwonię po różnych firmach – mówi burmistrz Czerwionki-Leszczyn Wiesław Janiszewski. Zdarza się nawet, że ludzie przynoszą CV, zostawiając w gabinecie burmistrza, aby ten zajął się poszukiwaniem dla nich pracy. Wszystko bierze się z myślenia, że przecież ten u szpicy może wszystko. Czasem jednak ma związane ręce.

Szef wszechmogący

Ludzie często przychodzą również, aby poprzez rozmowę z szefem gminy, zdobyć dla siebie i rodziny mieszkanie. – Mieszkańcy nie zawsze rozumieją, jakie mamy możliwości. My mamy mieszkania komunalne i socjalne. Oba rodzaje są przeznaczone dla osób, mających określony status majątkowy. Mając określony wysoki dochód, mieszkaniec praktycznie nie może się ubiegać o mieszkanie, tak samo w przypadku, kiedy nie ma dochodu wcale. Takie są przepisy, a my ich nie wymyślamy – wyjaśnia burmistrz. Urzędy nawał petentów odnotowały w ubiegłym roku ze względu na rewolucję śmieciową. Nierzadko urzędnicy musieli wysłuchać skarg na to, że wymyślili skomplikowany system, choć system został wprowadzony w całej Polsce odgórnie. Podobnie wielu mieszkańców odwiedzało urzędy, prosząc o pomoc w usuwaniu skutków nawałnic, które przeszły przez region.

Otwarte drzwi

– Wójt praktycznie w swoich kompetencjach ma wszystko, bo prawie każda sprawa musi przejść przez jego biurko. Ludzie mają takie wyobrażenie. Bardzo często przychodzą do mnie, a ja się cieszę bo mam bezpośredni kontakt z mieszkańcami. Myślę, że to świadczy o jakimś zaufaniu do mnie. Wszystkie konkretne sprawy załatwiane są przez pracowników merytorycznych, ale zawsze wójt czuwa nad całością. W czym da się pomóc, tam staramy się pomóc. Są jednak przypadki, w których przepisy prawa nie zezwalają nam na jakikolwiek ruch. Pomagamy, ale w ramach prawa – mówi wójt Jejkowic Marek Bąk, który już na początku swojej kadencji stwierdził, że jego drzwi będą zawsze otwarte, dlatego nie ma wyznaczonego tylko jednego dnia w tygodniu dla spotkań z mieszkańcami.

Nie tędy droga

Przed udaniem się do wójta z problemem, warto jednak sprawdzić, czy faktycznie może pomóc. Jeśli np. nasz problem dotyczy dziurawej drogi, to warto najpierw sprawdzić kto nią zarządza. Na terenie każdego samorządu znajdują się drogi wojewódzkie, powiatowe i gminne. Jeśli sprawa dotyczy tych ostatnich, to spokojnie możemy udać się do wójta czy burmistrza. W przypadku dwóch pozostałych rodzajów dróg, organem zarządzającym jest Powiatowy Zarząd Dróg w Rybniku. Podobnie w przypadku poszukiwania pracy. Wójt, pomimo swoich kontaktów i znajomości, nie zawsze może znaleźć nam pracę, nie mówiąc już o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych przez organizację szkoleń czy kursów. Tutaj z pomocą przychodzi Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku. Choć wójtowie mogą wiele, to nie zawsze dysponują fachową wiedzą w każdej dziedzinie. Od tego są naczelnicy poszczególnych wydziałów. Dlatego, jeśli np. chcemy wyciąć drzewo, to udajmy się do wydziału ochrony środowiska, a jeśli chcemy załatać dziurę w drodze, możemy udać się do wydziału infrastruktury czy drogownictwa. W każdej gminie działają także jednostki organizacyjne, jak zakład komunalny czy zakład wodociągów. Tam także znajdziemy kompetentną pomoc. W większości gmin powiatu rybnickiego wójtowie przyjmują mieszkańców po poprzednim umówieniu się w sekretariacie lub przez telefon. Kiedy wójt natomiast nie pomoże, być może będzie mógł pomóc starosta. Z nim również możemy umówić się telefonicznie w Rybniku.

Szymon Kamczyk