Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 36 (356) Data wydania: 03.09.13

Badania w parku im. Sarkandra

W obrębie parku miejskiego im. św. Jana Sarkandra przy ulicy Gliwickiej w Rybniku zakończono badania archeologiczne.

Badania prowadzono z inicjatywy Miejskiego Konserwatora Zabytków i Dyrektora Muzeum w Rybniku, w odpowiedzi na apele mieszkańców. Przedsięwzięcie realizowane było pod kierownictwem dr Artura Różańskiego przez studentów Instytutu Prahistorii Wydziału Historii Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu. Celem badań było dostarczenie informacji na temat historii miejsca oraz pierwotnych założeń architektonicznych dzisiejszego kościółka akademickiego pw. Wniebowzięcia NMP. – Badania trwały trzy tygodnie i miały charakter sondażowy. Zależało nam głównie na rozpoznaniu sytuacji terenowej. Potwierdziliśmy historię tego miejsca, tzn., że był tu kiedyś cmentarz, który został zniszczony. Naszym celem była próba rekonstrukcji kościoła gotyckiego, który był tutaj w XV wieku. Niestety, znaleźliśmy tylko wkopy fundamentowe i wybrany materiał ceglany. Liczę, że w przyszłym roku uda się tu wrócić i poszukać śladów kościoła XII-wiecznego – mówi dr Artur Różański. W ramach przedsięwzięcia powstały dwa wykopy o rozmiarach ok. 2 m x 5 m. Wykopy znajdowały się po zachodniej stronie kościółka akademickiego pw. Wniebowzięcia NMP, w odległości ok. 5 m - 10 m od wejścia, na terenie zielonym. Coś jednak udało się ustalić: – Dzięki badaniom wiemy, że prawdopodobnie cegły z rozbiórki gotyckiej budowli wykorzystano do budowy kościoła Matki Boskiej Bolesnej. Mówi to nam z kolei o skali osiemnastowiecznych problemów miasta i ówczesnej oszczędności. Starano się budować kolejny kościół, wykorzystując materiał ze starszej świątyni i robiono to dosyć systematycznie, wybierając wszystko, co można było zużyć. Pozostały teren przygotowano pod dalsze użytkowanie jako przestrzeń pochówków dla raczej zamożniejszej części społeczeństwa Rybnika – podkreśla dr Bogdan Kloch.

(oprac. mark)