Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 35 (355) Data wydania: 27.08.13

Pierwszy Rybnicki Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Stwardnienie Rozsiane „Pro Bono” z Rybnika organizuje 3 września Pierwszy Rybnicki Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. .

– Zaprosiliśmy dwóch znakomitych gości. Do Rybnika przyjadą Leszek Żebrowski i Tadeusz Płużański. Oprócz wykładów, które wygłoszą, będzie również okazja do dyskusji z naszymi gośćmi – mówi Michał Brewczyk, prezes stowarzyszenia organizującego spotkanie. Dodaje również:  – W moim odczuciu takie spotkania powinny organizować inne podmioty, instytucje. Nie tylko stowarzyszenia kibicowskie. Dlatego postanowiłem wypełnić tę lukę, przynajmniej w Rybniku – twierdzi Brewczyk

Leszek Żebrowski w latach 70. i 80. działał w opozycji antykomunistycznej. Współpracował z Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Należał do NSZZ „Solidarność”. Pisał w podziemnych tygodnikach „Głosie” oraz „Ładzie”. Od lat 80. prowadzi badania dziejów polskiego podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej i po 1945. Specjalizuje się w podziemiu zbrojnym obozu narodowego (Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowej Organizacji Wojskowej, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego).

Tadeusz Płużański specjalizuje się w powojennej historii Polski. Współpracuje ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Publikuje m.in. w „Biuletynie Informacyjnym” ŚZŻAK, „Najwyższym CZASIE!”, „Naszej Polsce”, „Uważam Rze”, „W sieci”, „Tygodniku Solidarność”, „Gazecie Polskiej Codziennie” i „Gazecie Polskiej”. Jest również szefem działu opinie w „Super Expressie” i autorem trylogii: „Bestie”, „Bestie 2” i „Oprawcy” zawierającej zapis reporterskiego śledztwa dotyczącego funkcjonariuszy stalinowskich. Jego ojcem był prof. Tadeusz Płużański ps. Tadeusz Radwan, który był sądzony i skazany w pokazowym procesie tzw. grupy Witolda. Karę śmierci, na którą został skazany, zamieniono ostatecznie na dożywotnie więzienie. Prof. Płużański spędził w więzieniu we Wronkach ponad osiem lat. W tym samym procesie na śmierć został skazany Witold Pilecki, bliski współpracownik prof. Płużańskiego. Wyrok na Pileckim wykonano w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej 25 maja 1948 roku.

Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Stwardnienie Rozsiane „Pro Bono” od kilkunastu lat pomaga chorym na SM. Stara się integrować cierpiących na tą nieuleczalną chorobę, w czym pomagają m.in. coroczne pikniki. Stowarzyszenie wydaje również kalendarz. – Co roku staramy się przygotować coś wyjątkowego. W naszych kalendarzach chcemy przedstawiać ludzi, którzy w naszej opinii zasłużyli na miano wielkich i wybitnych – opowiada prezes „Pro Bono”.

Dochód z kalendarzy jak i organizowanych spotkań jest przeznaczony na działalność statutową stowarzyszenia. Przy okazji Pierwszych Rybnickich Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych również będzie można wspomóc stowarzyszenie. – Cały czas liczymy na wsparcie darczyńców. Bez ich pomocy nasze działanie byłby niemożliwe – mówi na zakończenie Michał Brewczyk, prezes  Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Stwardnienie Rozsiane „Pro Bono”.

3 września o godz. 17.30 odbędzie się również spotkanie z Leszkiem Żebrowskim i Tadeuszem Płużańskim w restauracji „Pod Tubą”. Będą w nim uczestniczyć bezpłatnie członkowie stowarzyszenia oraz darczyńcy, którzy wpłacą darowiznę na cele statutowe, na konto organizacji, w terminie od 22 sierpnia do 3 września, minimum 100 zł.

Marek Pietras


Harmonogram Pierwszych Rybnickich Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych

3 września

 

  • Godz. 11.00 – 12.00,– podpisywanie książek przez Leszka Żebrowskiego i Tadeusza Płużańskiego w księgarni „Sowa” przy ul. Sobieskiego. Wstęp wolny.
  • Godz. 14.00 – 15.00 – wykład Leszka Żebrowskiego. Tematy: – Podziemie zbrojne obozu narodowego (ONW, NSZ, NZW). – Henryk Flamme, śląski bohater z NSZ. Aula Uniwersytety Ekonomicznego na rybnickim kampusie Wstęp wolny.
  • Godz. 15.00 – 16.00 – wykład Tadeusza Płużańskiego. Tematy: – Podziemie zbrojne po 1944 roku. – Witold Pilecki. – Bestie, czyli oprawcy komunistyczni. Aula Uniwersytety Ekonomicznego na rybnickim kampusie. Wstęp wolny.
  • Godz. 16.00 – 17.00 – Dyskusja. Aula Uniwersytety Ekonomicznego na rybnickim kampusie. Wstęp wolny.
  • Godz. 17.30 – „Intymnie” – spotkanie z Leszkiem Żebrowskim i Tadeuszem Płużańskim w restauracji „Pod Tubą”. Bezpłatnie dla członków stowarzyszenia oraz darczyńców, którzy wpłacą darowiznę na cele statutowe, na konto organizacji, w terminie od 22 sierpnia do 3 września, minimum 100 zł.

 


Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Stwardnienie Rozsiane „Pro Bono”

Tel. 32 42 39 544, e-mail: probonosm@wp.pl

Konto: Bank Zachodni WBK SA: 79 1090 1766 0000 0001 1484 3343