Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 35 (355) Data wydania: 27.08.13

Mamy na rynku pracy walczą o równe szanse

Brak spójnej polityki prorodzinnej, kryzys ekonomiczny, który skłania pracodawców do bardzo ostrożnego zatrudniania nowych pracowników, a także stereotypy, dotyczące pracujących matek, nie ułatwiają sytuacji mam na rynku pracy. Wyrównywaniu szans mam na rynku pracy, poświecony jest nowy projekt CRIS.

Mamom pomóc ma projekt „Równe szanse mam”, w którym warsztaty będą oparte na szwedzkiej metodzie „study circle”. – Pomysł na taki projekt zrodził się tak naprawdę, kiedy sama byłam na urlopie macierzyńskim. Okazało się, że łączenie spraw zawodowych i domowych wcale nie jest takie proste. Po kilku miesiącach opieki nad synkiem, miałam wrażenie, że kompletnie zdziczałam, że tracę powoli zdolność obycia wśród ludzi, nie mówiąc już o utracie pewności siebie – mówi Dorota Honisz z rybnickiego CRIS, autorka projektu, który uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej – Projekt powstawał, kiedy mój syn miał cztery miesiące, i rzeczywiście sporo mnie to kosztowało. Ale teraz cieszę się, że się udało i myślę, że to kwestia przełamania jakiejś bariery psychicznej, trzeba po prostu „zaskoczyć” – dodaje młoda mama.

Z powrotem mam na rynek pracy wiążą się jednak czasem małe dramaty, o których opowiada nam pani Joanna, mama 7-mio miesięcznej Patrycji. – W siódmym miesiącu ciąży skończyła mi się umowa na czas określony, i okazało się, że po urlopie macierzyńskim nie mam co liczyć na powrót do firmy, w której pracowałam. Rzeczywiście to była dla mnie spora tragedia i stres, który na moment prawie przyćmił radość z przyjścia na świat upragnionej córy. Poszukiwania pracy okazały się dość trudne, bo mam wrażenie, że pracodawcy obawiają się zatrudniać młode matki, być może z obawy przed absencjami, związanymi z opieką nad maluchem. Aktualnie poważnie myślę o założeniu działalności gospodarczej i samozatrudnieniu, i liczę, że pozwoli mi to elastycznie łączyć obowiązki zawodowe i rodzinne – mówi pani Joanna i dodaje: – Najbardziej zależałoby mi, żeby podnieść swoje kwalifikacje, jeśli idzie o sprawy księgowe albo uzupełnić swoje braki w znajomości programów komputerowych, takich jak Excel – mówi pani Joanna.

Takie i inne umiejętności będzie można nabyć podczas realizacji projektu „Równe szanse mam”, który ruszy już pod koniec sierpnia. – Idea była taka, żeby nie narzucać uczestniczkom z góry tego, czego mają się uczyć. Dopiero po utworzeniu dwóch 10-cio osobowych grup, panie wspólnie będą mogły się zastanowić, jakim zagadnieniom mają być poświęcone ich spotkania – mówi Dorota Honisz.

Zajęcia będą prowadzone przy użyciu popularnej w Szwecji metody kół samokształceniowych. – Metoda study circle jest łatwym i przyjemnym sposobem nauczania. Jest nastawiona  na nabywanie umiejętności oraz zdobywanie informacji przez aktywny udział w zajęciach w małych grupach. Jest to ważne, ponieważ metoda ta opiera się na wkładzie każdego członka grupy, dlatego że każda osoba posiada jakąś wiedzę i doświadczenia, którymi może się podzielić z innymi – mówi koordynatorka projektu, Sylwia Oślizło i dodaje: – Panie wezmą udział w cyklu 10 warsztatów, prócz tego będą mogły skorzystać z pomocy doradcy zawodowego i psychologa. Aby móc komfortowo uczestniczyć w zajęciach, ich maluchami w tym czasie zajmą się wykwalifikowani pedagodzy z rybnickiego Klubu Malucha „Widzi Misie”. – Oprócz formy aktywizacji zawodowej, chcemy, żeby było to też miejsce wytchnienia dla mam, miejsce, w którym nie muszą rozmawiać tylko o dzieciach, ale ten czas poświęcić sobie i w ten sposób też przełamać stereotyp, że mama, która nie poświęca się tylko dziecku, ale chce mieć tez czas na karierę i swoje pasje, to „gorsza mama” – tłumaczy Dorota Honisz.

(cris)(oprac. Mark)


Więcej szczegółowych informacji udziela koordynator projektu, Sylwia Oślizło pod numerem telefonu (32) 7395512 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej: sylwia.oslizlo@cris.org.pl.