Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 31 (351) Data wydania: 30.07.13

W dzielnicy musi być miejsce dla młodych

Czas zbierania pomysłów na obywatelskie projekty w ramach budżetu partycypacyjnego dobiega końca. Niektórzy mieszkańcy dzielnicy Maroko-Nowiny wzięli się ostro do roboty. Między innymi Radosław Knesz, który na Facebooku zorganizował ciekawą akcję.

Profil „Dzielnica Maroko-Nowiny” kusi efektownym nocnym zdjęciem jednego z osiedli w dzielnicy. Wczytując się w wpisy na stronie nie znajdziemy tam standardowych postów pokroju „Co u Was” lub „Jak spędzacie weekend”. Radosław Knesz założył profil bardziej zaangażowany. – Pracowałem w Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w Rybniku, więc pracę z ludźmi mam niejako we krwi. Zajmuję się też pozyskiwaniem funduszy zewnętrznych, pracuję z ludźmi i dla ludzi. Te wszystkie czynniki spowodowały, że postanowiłem zrobić coś w ramach budżetu obywatelskiego – mówi Knesz.

Jak przyznaje, nie chce być konkurencją dla innych stowarzyszeń czy rady dzielnicy, które także mają swoje pomysły na rozdysponowanie kilkuset tysięcy złotych dostępnych dla Maroka-Nowin. – Chodzi raczej o to, by pokazać, że wielu młodych ludzi jest gotowych działać w dzielnicy, by pojawiły się inicjatywy właśnie dla tej grupy wiekowej przeznaczone – mówi Radosław.

Projekt bez wygłupów

Pojęcie „miejsca dla młodych” można odczytać opacznie. Nie chodzi o organizację hip-hopwych koncertów czy wielkich rockowych imprez, bo biorący udział w działaniach fejsbukowego profilu są nie tylko młodzi ciałem. – W rankingu zaproponowanych przeze mnie i innych użytkowników projektów wygrywa na razie pomysł na place zabaw w dzielnicy. Co ciekawe tutaj do roboty wzięły się mamy 30+, które wystrzeliły ten pomysł na zdecydowane prowadzenie w plebiscycie – mówi.

Dwa kolejne miejsca zajmują (na dzisiaj) parkingi osiedlowe oraz projekcja filmu na ścianie bloku. Widać więc, że w pomysłach marokan na swoją dzielnicę jest nie tylko dbałość o infrastrukturę, ale i rekreację oraz animację życia w dzielnicy. – Na początku pomysłów było niewiele, sam je wymyślałem. Teraz zaczyna się ruch, a to mnie cieszy najbardziej – mówi Knesz. Na samym strzelaniu pomysłami się nie skończy. – Teraz pomysły głosujemy, później, gdy już wybierzemy najlepsze nadejdzie najcięższe zadanie – trzeba je będzie opracować i zgłosić. Ja mogę ze swojej strony pomóc, jednak nie będę tego wszystkiego robił sam – mówi Radosław. Gdy już uda się przepchnąć koncepcje nadejdzie okres monitorowania ich realizacji. – A za rok, miejmy nadzieję, będzie kolejne rozdanie tego budżetu, kolejne głosowania i opracowywanie projektów – dodaje autor profilu.

Profil to dopiero początek?

Jak przyznaje Radosław Knesz, profil zrodził się nieco z przypadku i potrzeby chwili. – Mam jednak nadzieję, że będzie żył, że wciąż dochodzić będą do nas nowi ludzie, że uda się stworzyć jakiś wspólny pomysł na animację tej dzielnicy. Kiedy dotrzemy już do odpowiedniej liczby osób być może zastanowimy się, co dalej. Będziemy mieli dość pokaźny kapitał ludzki, i mam nadzieję, że chociaż część z tych osób będzie gotowa do działania – mówi aktywny mieszkaniec dzielnicy.

Jak przyznaje Knesz, prawdziwym sprawdzianem będzie dla niego opracowywanie wybranych projektów. – Kliknąć w wymyślony pomysł jest łatwo, ale wziąć się do pracy, rozpisać projekt, opracować i skompletować dokumentację – to już zupełnie inna rozmowa. Mam nadzieję, że wśród tych osób, które głosowały na poszczególne koncepcje znajdą się tacy, którzy będą chcieli te projekty pilotować – mówi.

Przez głowę Radosława Knesz przemyka także co jakiś czas koncepcja, by z profilu fejsbukowego zrodziło się coś więcej. – Być może uda się w niedalekiej przyszłości zrobić krok dalej, być może padnie pomysł „załóżmy stowarzyszenie”. Do tego oczywiście potrzeba kilkunastu aktywnych osób, ale myślę, że w tak ogromnej dzielnicy znajdą się tacy ludzie. Nie myślę o tym w kategoriach konkurencji do istniejących ruchów, jak Stowarzyszenie Przyjaciół Dzielnicy Maroko-Nowiny, a raczej jako alternatywy, innego spojrzenia na ten sam problem – kończy mieszkaniec.

(mark)