Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 27 (347) Data wydania: 02.07.13

Prezydent Śmigielski: Nie jestem tu nowy

Zastępca prezydenta ustąpił innemu zastępcy, który jest dzisiaj szefem magistratu. Brzmi skomplikowanie? Pełniącą obowiązki prezydenta Ewę Ryszkę do 14 lipca zastępuje Michał Śmigielski. O to, czy nie boi się nawału obowiązków, pytał Marek Grecicha.

Jak czuje się pan z tym, że wszystko teraz jest na pana głowie?

Michał Śmigielski: – Jak się z tym czuję? Na pewno jestem przejęty tą rolą, bo znajduję się w sytuacji zwiększonej ilości obowiązków i pracuję na zwiększonych obrotach, ale staram się jak mogę.

W jakiej kondycji, pod względem podejmowania ważnych, kluczowych dla funkcjonowania decyzji, jest Miasto. Czy wszystkie ważniejsze sprawy prezydentowi Fudalemu bądź pani Ryszce udało się załatwić, czy też sporo będzie pan miał do roboty?

Każdy dzień przynosi konieczność podejmowania decyzji. Niekiedy bardzo trudnych, niekiedy łatwiejszych. Staram się temu sprostać. Mamy ciekawą sytuację, bo nie tylko ja zastępuję prezydenta, ale Joanna Kryszczyszyn zastępuje Ewę Ryszkę, więc mam większą ilość spraw, którą muszę rozpatrzyć i co do których podjąć decyzję każdego dnia.

Dla pana jednak nie powinno to być aż tak wielkim problemem. Nie jest pan w tej materii „zielony”, posiada pan wieloletnie doświadczenie w samorządzie.

Rzeczywiście, nie jestem tutaj nowy, ani też nie jestem osobą niezapoznaną z działaniem tej administracji, ale szereg decyzji, jak decyzje podatkowe, umorzenia i rozpatrywanie czyjejś sytuacji materialnej to sprawy, z którymi dotychczas nie miałem do czynienia i dzisiaj są dla mnie najtrudniejsze. Często decydowanie w tych sprawach wymaga kilku, czasem kilkunastu lub kilkudziesięciu minut poważnego zastanowienia i skupienia. W pozostałej części jest mi łatwiej, bo przywykłem już do podejmowania decyzji w takiej roli, gdy byłem zastępcą, czy zajmowałem się różnymi wydziałami urzędu miasta. Reasumując, najtrudniej dla mnie dzisiaj jest podjąć decyzję dotyczącą bardzo często losów ludzi, którzy piszą, argumentując lepiej lub gorzej, o to, by obniżyć, zawiesić lub umorzyć podatek.

W takim razie, czy czegoś można panu życzyć na ten okres pana pełnienia obowiązków prezydenta miasta?

Zdrowia! (śmiech) Na pewno zdrowia, bo humoru mi nie brakuje.

Dziękuję za rozmowę.