Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 26 (346) Data wydania: 25.06.13

Lekcja patriotyzmu i miłości

BEŁK. W Zespole Szkół nr 5 poświęcono sztandar oraz obelisk upamiętniający ppor. wojska polskiego Franciszka Rducha – patrona placówki i ofiarę Katynia.

W takich słowach posumować można wyjątkową uroczystość, która odbyła się w bełkowskim zespole szkół. Uroczystość wyjątkowa, bo i okazja ku temu była niezwykła. Nie tylko dla szkoły, ale również całej bełkowskiej społeczności. Dwadzieścia lat temu miejscowa szkoła podstawowa otrzymała imię ppor. Franciszka Rducha. W 20. rocznicę tego wydarzenia, 14 czerwca odbyło się poświęcenie sztandaru i obelisku ku czci patrona. Sztandar poświęcono podczas specjalnego nabożeństwa w kościele pw. św. Jana Sarkandra, a młodzież zaprezentowała wszystkim uczestnikom tego wydarzenia wspaniały spektakl poetycko-muzyczny przedstawiający życiorys patrona. Po mszy wszyscy udali się na teren szkoły, gdzie odsłonięto i poświęcono obelisk dedykowany Franciszkowi Rduchowi. W tej wyjątkowej dla wszystkich chwili uczestniczył syn patrona szkoły Stanisław Rduch, który w Bełku zjawił się wraz z żoną Anną. Państwu Rduchom towarzyszyli wnukowie Roman, Wojciech i Damian z rodzinami. – Uczestniczyłem kiedyś w spotkaniu rodzin ofiar katyńskich z Ojcem Świętym. Papież prosił, abyśmy wybaczyli mordercom, ale pamiętali o hołdzie i pamięci dla ofiar. Dzisiejsza uroczystość jest symbolem wprowadzającym nas w tę rzeczywistość – nie krył wzruszenia Stanisław Rduch, który ojca zna tylko z opowiadań mamy Elżbiety. Pan Stanisław wspominał, że do Katynia, gdzie został zamordowany ojciec pojechał z matką dopiero w 1989 roku. Był również jednym z uczestników uroczystości katyńskich w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku, kiedy doszło do katastrofy prezydenckiego samolotu. W uroczystościach wzięło udział wielu znakomitych gości – duchownych, przedstawicieli rodzin katyńskich, samorządowców. – Nigdzie nie miałem okazji uczestniczyć w tak pięknej i wzruszającej uroczystości – mówił jeden z nich, ojciec Antoni Pośpiech z Klasztoru Misjonarzy Oblatów w Katowicach.

(MS)


Franciszek Rduch był nauczycielem w Bełku. Jako ppor. piechoty kartę mobilizacyjną do wojska otrzymał w 1939 roku, kiedy jego syn Stanisław miał zaledwie trzy lata. Odjeżdżając pocieszał żonę – Nie będzie żadnej wojny, zaraz wrócę do domu. Potem jedynym śladem życia był list jaki przysłał żonie z obozu w Kozielsku. Pisząc „Kochana Elinko, drogi Stasiu...” pełen nadziei zapewniał najbliższych, że wróci do domu. Po odnalezieniu grobów w 1943 roku przez Niemców Stanisław Rduch znalazł się na liście zamordowanych polskich żołnierzy pod numerem 03227. Przy jego ciele znaleziono różaniec i list zaadresowany do żony.