Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 25 (345) Data wydania: 18.06.13

Trzy lata temu prawie nas ewakuowali

Choć było groźne, tegoroczne podtopienia to tylko cień wielkiej wody sprzed paru lat.

Wielkie nawałnice najprawdopodobniej za nami. Litry wody, które lały się z nieba w przeciągu ostatnich dwóch tygodni i tak mroziły krew w żyłach mieszkańców, którzy już parę lat temu przeżyli koszmar.

W tym roku Ruda wylała na niewielką skalę. Z 11 na 12 czerwca w okolicy ul. Partyzantów w Rybniku musieli w tej sprawie interweniować strażacy, jednak obyło się bez ogromnych strat. Z duszą na ramieniu poziom rzeki obserwowali też inni mieszkańcy Rybnika – szczególnie w Stodołach, Chwałęcicach czy Paruszowcu. – Wie pan, to się tylko wydaje, że mała rzeczka, prawie że ciek wodny. Ale jak w 2010 roku staliśmy w obliczu powodzi, to niewiele brakowało, a byłaby tragedia – mówi pan Andrzej, mieszkaniec Stodół, który trzy lata temu, wzorem innych mieszkańców tamtych okolic, szykował się już powoli do ewakuacji.

Rybnik jest przygotowany

Jak zapewniają władze miasta, Rybnik jest w pełni przygotowany na nadejście wielkiej wody. Choć – miejmy nadzieję – w tym roku największe zagrożenie mamy już za sobą, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego ciągle jest na posterunku. – Służby na bieżąco monitorują sytuację związaną z podwyższaniem się stanu wód, zwłaszcza w rejonie zbiorników w Rybniku – Paruszowcu i Zalewu Rybnickiego. Celem zachowania rezerwy i przyjęcia wody, w razie konieczności zwiększane są zrzuty wody z Zalewu Rybnickiego – tłumaczy Lucyna Tyl, rzecznik urzędu miasta. – Na bieżąco podejmowane są niezbędne czynności organizacyjne i techniczne, mające na celu zminimalizowanie mogącego powstać zagrożenia – dodaje.

PCZK na bieżąco otrzymuje od wszelkich regionalnych służb i stacji kontrolnych raporty o stanie wód, a także innych potencjalnych zagrożeniach. Centrum działa w oparciu o sieć informacyjną, zbierając i przekazując odpowiednie dane. – Połączone siły straży pożarnej, straży miejskiej oraz Rybnickich Służb Komunalnych na bieżąco reagują na każde nowe zgłoszenie, starając się w miarę potrzeb np. udrażniać rowy i przepływy – wyjaśnia Tyl. Oprócz PCZK, w mieście działa jeszcze inna, doraźna grupa zajmująca się zarządzaniem kryzysowym.

Spotykali się kilka razy dziennie

– Prócz PCZK w mieście działa Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego, w skład którego wchodzą przedstawiciele wszystkich służb oraz miejscy urzędnicy – mówi Lucyna Tyl, sama będąc członkiem zespołu. – Trzy lata temu, podczas powodzi, spotykaliśmy się nawet cztery razy jednego dnia, by dzielić się nowymi informacjami i podejmować decyzje – dodaje. Ta częstotliwość jest zresztą dobrym porównaniem. – W tym roku nie odnotowaliśmy takich zagrożeń, bo nie mieliśmy nawet okazji się spotkać – komentuje.

Miejski zespół trzy lata temu poważnie rozważał ewakuację najbardziej zagrożonych wielką wodą terenów. Na szczęście obyło się bez tego. W tym roku opady i podtopienia nie były aż tak drastyczne. Bo choć powiatowe jednostki straży po kilkadziesiąt razy pomagały mieszkańcom całego powiatu wypompowywać wodę podczas najcięższych nocy, żadna z tych sytuacji nie groziła tak naprawdę utratą życia lub całego dobytku.

– Na razie w tym roku jest tak naprawdę spokojnie – mówi jeden z mieszkańców ulicy Stawowej w dzielnicy Paruszowiec–Piaski. – Podczas tej wielkiej wody kilka lat temu było naprawdę dramatycznie, rzeka tylko się podnosiła, a człowiek nie zastanawiał się już, jak ma się obłożyć workami, tylko kiedy każą nam uciekać – wspomina.

(mark)